راهنمای یوگی برای آنجلی مودرا Anjali Mudra

فهرست مطالب

ژست دست، با لمس کف دست ها، انگشتان بسته و رو به بالا، یک منظره بسیار رایج در فرهنگ هند و در سنت یوگا است. و این حرکت رایج دست، که به آن انجلی مودرا نیز معروف است، دارای طیف وسیعی از اهمیت، کاربرد و فواید است.

توجیه اصطلاح انجلی Anjali

«انجلی» یک کلمه سانسکریت به معنای پیشکش یا سلام الهی است و مودرا به معنای حرکتی است که با استفاده از دست انجام می دهیم. انجلی مودرا به معنای مهر سلام است. در هند به نام Namaskar mudra یا Namaste نیز معروف است. با استفاده از دست دعا ساخته شده است.

اصطلاح الوهیت دارای لایه ها و انتخاب های مختلف تفسیری است. در یوگا، فرخنده انجلی نیز با پاتانجلی همراه است. پدر یوگا با این حال، در همه فرهنگ ها و نظام های اعتقادی یک ادراک ثابت وجود دارد و آن این است که الوهیت وحدت همه نیروهای جهانی است، که منشأ همه خلقت است.

بنابراین وقتی آنجلی مودرا را انجام می دهید، به الوهیت تقدیم می کنید، تنها چیزی که احتمالاً می توانید ارائه دهید بخشی از آن الوهیت است که در درون شما ساکن است. آنجلی مودرا به شما کمک می کند تا نیروهای متضاد درون بدن خود را متحد کنید و بخش کوچکی از الوهیت ساکن در شما را فعال کنید.

این مودرا با استفاده از پیشکش الهی، وحدت روح ما را با روح برتر نشان می دهد. علاوه بر این، این اتحاد انرژی های منفی و مثبت درون ما را خنثی می کند.

در فرهنگ هندی، «Anjali Mudra» معمولاً برای نشان دادن یک سلام احترام آمیز استفاده می شود. یک سلام احترام آمیز برای قدردانی از خداوند، به همین دلیل است که این حرکت تقریباً همیشه مربوط به عبادت و فعالیت های مربوط به نماز است. در زبان رایج به نام Namaskar mudra یا Namaste نیز شناخته می شود.


سادگی Namaste به طرز چشمگیری قابل مشاهده است، اما عمق اهمیت آن اغلب از درک ما دور است. این ژست به ظاهر ساده، تفکر سیستماتیک زیادی در پشت خود دارد که مزایای سلامتی، فکری، عاطفی و معنوی متعددی را به همراه دارد.

اهمیت آنجلی مودرا Anjali Mudra

دست‌های شما، یا به طور خاص کف دست‌های شما، انتهای بیانی نهایی وجود فیزیکی شما هستند. این می تواند سلامت جسمانی، وضعیت عاطفی و وجود فکری شما را بیان کند. به تمام کارهایی که با دستان خود انجام می دهیم فکر کنید: می سازیم، می جنگیم، هنر می آفرینیم، کشاورزی می کنیم، دوست داریم و می کشیم.

هر عقل، حس، و احساسی که در درون شما وجود دارد، این پتانسیل را دارد که از طریق دستان شما تحقق یابد. از نظر علمی، دست ها و نوک انگشتان شما با شبکه پیچیده ای از پایانه های عصبی مشخص می شوند که دستان شما را قادر به انجام فعالیت های بیانی مختلف می کند.

با درک اهمیت دست های شما، بیایید اهمیت به هم پیوستن دستان خود را در Anjali Modra یا Namaste درک کنیم. سمت چپ و راست بدن ما نشان دهنده دوگانگی همه احساسات، عقل و حواس ماست. به عنوان مثال، دوست داشتن ها و دوست نداشتن های ما، هوس ها و بیزاری های ما، حس منطق و شهود ما و غیره.

هنگامی که انرژی های جریان در سمت چپ ما (در آیدا نادی) و انرژی های جریان در سمت راست ما (در پینگالا نادی) با هم متحد می شوند، حالت تعادل برقرار می کنند. این تعادل برای سلامت جسمی و روانی ما ضروری است. بنابراین اساساً، هنگامی که شما هر گونه اختلال جسمی یا روانی دارید، می توانید مطمئن باشید که نوعی از تعادل چپ-راست مختل شده است.
آنجلی مودرا شامل به هم پیوستن هر دو کف دست شما در قلب، در مرکز است. این حرکت دست پایانه های عصبی هر دو دست شما را به هم نزدیک می کند و در نتیجه به نیمکره چپ و راست مغز شما می پیوندد. از این رو این یک “ژست مرکزی” است.
هنگامی که ما آنجلی مودرا را با دستان خود در مرکز چاکرای قلب خود انجام می دهیم، به کاهش استرس و اضطراب ذهنی کمک می کند و بنابراین برای کمک به تمرین کننده در دستیابی به دیانا: حالت مراقبه استفاده می شود.

چگونه از Anjali Mudra در تمرین یوگا استفاده کنیم؟

آنجلی مودرا بخش مهمی از تمرین‌های یوگا است، از جمله آسانا، که نمایانگر برجسته‌ترین جنبه فیزیکی همه تمرین‌های یوگا است. در طول تمرین آساناها، مودرا آنجلی را می توان در سه مورد انجام داد: قبل از رفتن به حالت یوگا، در حین نگه داشتن یا بعد از ژست.

قبل از رفتن به حالت: هنگامی که مودرا آنجلی قبل از رفتن به حالت یوگا انجام می شود، به عنوان یک مرحله مقدماتی استفاده می شود. این به آرامش عضلات و اعصاب شما کمک می کند و انرژی ها را هماهنگ می کند. این هماهنگی به شما کمک می کند تا با آگاهی و کارایی بیشتر به وضعیت بدن نزدیک شوید.

هنگام انجام حرکات یوگا: هنگامی که مودرا آنجلی در حالی که شما در حال انجام حرکات یوگا هستید انجام می شود، با هدف بزرگنمایی یک فایده خاص انجام می شود. مودرا آنجلی را می توان با ژست الهه، ژست رعد و برق، ژست کوه در سلام خورشید و غیره انجام داد. جریان انرژی را به قسمت های خاصی از بدن شما بهینه می کند. این به نوبه خود باعث افزایش تحریک و کارآیی حرکت یوگا می شود.

پس از بیرون آمدن از حالت: هنگامی که مودرا آنجلی در پایان آسانا انجام می شود، هدف آن این است که ذهن و بدن شما را به حالت هماهنگی برگرداند. این تأثیر می تواند نقشی اساسی در حفظ حرکات یوگای شما بدون آسیب داشته باشد. برخی از حرکات یوگا می تواند بر روی ذهن و بدن شما بسیار استرس زا باشد. چنین ژست هایی اغلب باعث ایجاد اختلال در هماهنگی انرژی های درون شما می شود. پایان دادن به ژست با مهر سلام، مشکل اختلال را برطرف می کند و هارمونی را باز می گرداند.

anjali-mudra-in-yoga

آنجلی مودرا با حالت های مختلف دست

به همان اندازه برای زمان بندی انجلی مودرا، قرار دادن دست ها در وضعیت بدن اهمیت دارد. آنجلی مودرا را می توان با حالت های مختلف دست انجام داد. بالای سرتان، مستقیماً تاج سرتان، جلوی پیشانی، جلوی گلو و جلوی سینه‌تان را لمس کنید.

هر جایگذاری، جدا از برقراری تعادل چپ و راست، برای گروه خاصی از بیومکانیسم‌های ذهن و بدن نیز مفید خواهد بود.

بالای سرتان: بالا بردن دستمان بالای سر و به هم پیوستن دست هایمان در آنجلی مودرا، به ما کمک می کند با نیروهایی فراتر از وجود فیزیکی خود ارتباط برقرار کنیم.

بدن ما دارای هفت چاکرا یا مراکز انرژی است که اغلب در یوگا نام آنها را می شنویم. با این حال، چاکرای دیگری در بالای بدن ما وجود دارد، مانند چاکرای ستاره روح، چاکرای روح، چاکرای جهانی و غیره. اگر به دنبال ابزار مراقبه ای برای ارتباط با جوهر هستی هستید، این شکل از انجلی همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

 

anjali-mudra-hands-aove-the-head

درست بالای سر ما: دست های انجلی مودرا درست بالای سر ما کایلاش مودرا نامیده می شود. چاکرای هفتم یا تاج در بالای سر ما مربوط به ارتباط معنوی است. دستان آنجلی مودرا درست بالای پل سر بین انرژی های درون بدن و بیرون. این به شما کمک می کند تا به بیداری معنوی برسید.

anjali-mudra-hands-on-the-head

درست در جلوی پیشانی شما: محل چاکرای چشم سوم است که با غده صنوبری شما مطابقت دارد. هنگامی که مودرا آنجلی با دستان نگه داشتن روی پیشانی انجام می شود، به نام مودرا نماسکار، پرانام مودرا یا مودرا دعا می گویند. از نظر عملکردهای بدن، Namaskar mudra آگاهی و عملکردهای عصبی شما را افزایش می دهد. چاکرای پیشانی یا چشم سوم شما رابط بین وجود معنوی و مادی شماست.

anjali-mudra-hands-forehead

درست در جلوی گلو: هنگامی که مودرا آنجلی را انجام می دهید و دست ها را جلوی گلو نگه می دارید، فیزیولوژی گلو و ناحیه اطراف آن از مزایای سلامتی برخوردار خواهند شد. عملکردهای صوتی شما را بهبود می بخشد و در برابر عفونت در ناحیه گلو مقاومت می کند. دستگاه‌های صوتی ما حیاتی‌ترین وسیله ارتباط انسانی در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین اجرای انجلی مودرا در جلوی گلوی شما، انرژی های درگیر در فرآیند ارتباط را نیز هماهنگ می کند.

anjali-mudra-hands-throat

درست در مقابل قلب شما: چاکرای قلب یا ناحیه قلب برای کمک به جریان خون و مدیریت اکسیژن شما ضروری است. وضعیت هایی که برای عملکردهای تنفسی و قلبی عروقی شما مفید هستند، اغلب با مودرا آنجلی در جلوی سینه همراه هستند.

anjali-mudra-hands-heart

آیا می توانید تفاوت انرژی را در این تغییرات احساس کنید؟

هنگامی که دستان خود را در جلوی پیشانی خود به هم می‌زنید، وحدت انرژی‌های شما با غدد صنوبری شما هماهنگ می‌شود. این باید باعث شود که شما تمرکز و آگاهی بیشتری داشته باشید و حواس ادراک شما را تیزتر کند. برعکس قفسه سینه که جریان خون و تنفس شما را بهینه می کند، باعث می شود احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

همانطور که دستان خود را روی سر خود دراز می کنید و بیشتر به سمت بالا می روید، انرژی های جدیدی را تجربه خواهید کرد، انرژی هایی که خارج از بدن شما وجود دارند. حواس ادراک شما برای ارتباط با کیهان اطرافتان دراز خواهد شد. شما قادر خواهید بود در اصطلاح یوگا به چیزی برسید که به عنوان حالت جذب شناخته می شود.

چگونه از آنجلی مودرا در زندگی روزمره استفاده کنیم؟

مودرا آنجلی جدا از اینکه به عنوان مودرا در تمرینات یوگا مورد استفاده قرار می گیرد، ژستی است که عمیقاً در زبان بدن فرهنگ هندی جا افتاده است. در طول یک روز عادی، آنجلی مودرا برای انواع مختلف فعالیت ها اعمال می شود.

1. عبادت کردن

مهمترین استفاده از مودرا آنجلی در زندگی عادی ما به عنوان یک ژست عبادت است. با انجلی مودرا، قدردانی خود را به الوهیت تقدیم می کنیم. این ژست نشان دهنده  تسلیم کامل ما در برابر نیروهای الهی است.

آنجلی مودرا به عنوان یک ژست عبادت نشان دهنده احترام و قدردانی نسبت به قدرت برتر است. به عبارت دیگر، ما از این ژست برای تشکر و قدردانی برای هر آنچه داریم استفاده می کنیم. منعکس کننده شادی و باکتی

از این ژست می توان برای پرستش هر چیزی که به آن اعتقاد دارید استفاده کرد: می تواند یک خدا، یک شخص یا هر چیزی باشد که به آن احترام می گذارید. این می تواند نوعی مراقبه باشد که در آن شما به سادگی وجود خود را تسلیم می کنید و قدردانی خود را نسبت به منبع همه خلقت ابراز می کنید.

2. احوالپرسی کردن

از آنجایی که انجلی مودرا یک ژست سلام است، در هند از آن برای احوالپرسی به کسی که به آن احترام می گذارید استفاده می شود. به عنوان یک حرکت احوالپرسی، Namaste نامیده می شود.

Namaste ترکیبی از دو کلمه namah+te است. نامه به معنای تعظیم و ته به معنای تو است. یعنی “من به تو تعظیم می کنم.”

در هند به ما آموخته اند که انجام Namaste رفتار خوبی را نشان می دهد. این کاملاً شبیه به سلام کردن است، با یک عنصر احترام. در بسیاری از مناطق هند، ما با تعظیم و لمس پاهای بزرگان خود و به دنبال آن یک حرکت دستی به بزرگانمان سلام می کنیم. این نشان دهنده احترامی است که ما برای بزرگان خود قائل هستیم.

در فرهنگ هندی، مودرا آنجلی همچنین برای تشکر از والدین، معلمان و مربیان، برای برکات و حمایت استفاده می شود. در مجموع Namaste نشان دهنده احترام و فروتنی است. این نشان می دهد که “من روح الهی درون خود را به روح الهی درون شما تعظیم می کنم.”

3. درخواست چیزی از کسی

بسته به موقعیت، حرکت دست انجلی نیز می تواند روشی مودبانه برای درخواست را نشان دهد. حرکت دست تأکید می کند که شما از الهی ترین بخش روح خود التماس می کنید. این نشان دهنده یک درخواست صادقانه است. حرکت دست بسته نیز به طور خودکار نشان دهنده تسلیم و صلح است. مشخص می کند که تعریف خوب، هدف از درخواست.

چگونه آنجلی مودرا را تمرین کنیم؟

آنجلی مودرا یکی از ساده‌ترین مودراهایی است که می‌توانید به راحتی در هر زمان و هر کجا اجرا کنید. فقط باید کف دست ها را به هم بپیوندید، انگشتان را به سمت بالا و شست ها را به سینه نزدیک کنید. شما می توانید این مودرا را در هر حالت نشسته یا ایستاده راحت اجرا کنید. یا برای انجام آن در یک جلسه یوگا باید مراحل زیر را دنبال کنید.

اول، یک آسانا یوگای راحت مانند سوخاسانا sukhasana، تاداسانا tadasana یا ورکشاسانا vrkshasana انجام دهید و نیم تنه را صاف و قائم نگه دارید.
حالا کف هر دو دست را با هم لمس کنید و همین کار را با انگشتان خود دنبال کنید. انگشتان خود را صاف و به سمت بالا نگه دارید، اما فاصله بین انگشتان خود را ببندید. اطمینان حاصل کنید که برای حفظ ژست خود فقط فشار ملایمی وارد کنید و مجبور نکنید شکاف وسط کف دست خود را ببندید.
دستان خود را به سمت ناحیه قفسه سینه بیاورید به طوری که انگشتان شست سینه شما را لمس کند.
آرنج خود را صاف و موازی با زمین نگه دارید.
در نهایت، چشمان خود را ببندید، از طریق سوراخ های بینی نفس خود را به داخل و خارج کنید تا جریان پرانا در درون شما تنظیم شود.
برای تمرکز بهتر می توانید OM را هم بخوانید. خواندن OM به شما کمک می کند مدیتیشن کنید

برای اینکه انجلی مودرا در بهترین حالت خود کار کند، نیاز به تمرکز نامحدود از طرف شما دارد. برای اینکه بتوانی فراهم کنی که صبح ها بهترین زمان برای تمرین باشد. این زمانی است که ذهن شما آرام و عاری از هرگونه حواس پرتی دنیوی است.

فواید آنجلی مودرا Anjali Mudra

آنجلی مودرا با متعادل کردن نیمکره چپ و راست مغز سیستم عصبی مرکزی را تقویت می کند. اثرات آرام بخش، تسکین دهنده و آرام بخش بر روی بدن و ذهن دارد. آنجلی مودرا به دلیل کیفیت معنوی خود به شما کمک می کند تا خود واقعی درون خود را متصل کنید.

تمرین آنجلی مودرا دارای مزایایی است که به سلامت ذهن و بدن شما مربوط می شود، از جمله:

کاهش استرس و اضطراب ذهنی
تقویت ذهن آگاهی و زمینه سازی
چاکراهای بالاتر را فعال کنید
تحریک غده صنوبری (هنگامی که دست دعا بر پیشانی باشد)
نگرش سپاسگزاری را توسعه دهید
تمرکز را افزایش دهید
ایجاد تعادل و هماهنگی بین مغز منطقی و احساسی (سمت چپ و راست)
افزایش جریان خون
رشد شخصیت مثبت
به رشد معنوی کمک می کند

نتیجه

مودرا انجلی همچنین حرکتی برای احوالپرسی به غریبه ها و بزرگان است. این حتی یک راه رسمی برای احوالپرسی به همه دوستان و خانواده است. در هندوئیسم، به طور سنتی اعتقاد بر این است که بخش کوچکی از الوهیت در هر موجود زنده وجود دارد. بنابراین، با سلام کردن با انجلی مودرا، در برابر الوهیت در شخصی که سلام می کنیم، سر تعظیم فرود می آوریم. در استفاده تحت اللفظی، این مودرا معمولاً به نام Namaste، Namaskar یا Pranam نامیده می شود.