ماندالاها ارتباط بین درون شما و کیهان

ماندالا احتمالاً رایج ترین نماد در استودیوی یوگا، لباس هندو یا در طبیعت است. اما آیا می دانید ماندالا چیست و چگونه کار می کند؟

فهرست مطالب

ماندالا نمایشی از تمام نیروهای موجود در جهان است که آن را به وجود می آورند و آن را به آنچه هست تبدیل می کنند. ماندالا ورودی برای کشف دنیای معنوی است.

ماندالاها نمادهایی از جهان هستند. ماندالا نماد کلیت هستی و ارتباط بین درون شما و کیهان است. کشیدن ماندالا به بیان روح و درونی ترین خواسته های شما تبدیل می شود. ماندالا دروازه ورود به دنیای معنوی و خود واقعی شماست.

ماندالاها در بین دنیای یوگا و مد هندو بسیار محبوب شده اند. آنها مجموعه ای زیبا از اشکال و رنگ ها را به تصویر می کشند. اما ماندالا خیلی بیشتر از اینهاست. آنها یک پیوند تمرین معنوی ریشه ای با آنها دارند.

 

ماندالا معمولاً به الگویی از تصاویر بصری اشاره دارد که نشان دهنده رابطه بین دنیای درونی و بیرونی شماست.

ماندالا چیست؟

ماندالاها نقشه ها، نمودارها یا مدل هایی هستند که کیهان، بی نهایت و کیهان را نشان می دهند. ماندالا نماد تمامیت هستی است.

ماندالا نمایشی از تمام نیروهای موجود در جهان است که آن را به وجود می آورند و آن را به آنچه هست تبدیل می کنند. ماندالا ورودی برای کشف دنیای معنوی است.

مرکز ماندالا یک فضای مقدس در نظر گرفته می شود. در آیین هندو و بودیسم، ماندالا ابزاری برای مراقبه، دعا و تفکر است. قدرت ماندالا در مرکز آن است. مرکز ماندالا نمایانگر جهان است، و در عین حال، شما به عنوان بخشی از این جهان هستید.

هنگامی که یک ماندالا را می کشید، یک نمایش بصری از دنیای درونی و بیرونی خود انجام می دهید.

برخی از سنت‌ها ماندالاها را با استفاده از دایره‌ای محدود می‌کنند که چهار نقطه ورودی دارد که به یک تصویر مرکزی منتهی می‌شود. تصویر مرکزی نشان دهنده هدف تمرین است – تحقق خود یا روشنگری.

فقط مراقب باشید ماندالاها را با اشکال هندسی مشابه دیگر، یانتراها اشتباه نگیرید.

معنی ماندالا

سه ترجمه اصلی از کلمه ماندالا وجود دارد.

اولین معنی کلمه ماندالا از یک کلمه سانسکریت باستانی به معنای “ظرف ذات” گرفته شده است. «ماندا» به معنای ذات، انرژی یا روح است و «لا» به معنای «ظرف» است.

معنای دوم ماندالا از کلمه “ماند” به معنای کشیدن و “لا” به معنای مرکز مقدس می آید. در اینجا ماندالا به معنای مرکز مقدس است.

معنای سوم از سنت های بودایی می آید، جایی که ماندالا به معنای چیزی است که یک دایره یا حاشیه یک دایره را می گرداند.

معنی یک ماندالا خاص به اشکال هندسی بستگی دارد. معمولا مردم ماندالا را به الهه ها و خدایان با قدرت های مختلف تقدیم می کنند. بنابراین با ترسیم آنها، از آن قدرت ها می خواهیم که به زندگی ما بیایند.

اینها معانی اشکال هندسی در ماندالا هستند:

دایره به معنای تمامیت و وحدت است.
مربع به معنای ثبات و تعادل است.
مثلث رو به بالا به معنای آرزوهای جهانی است.
مثلث رو به پایین به معنای آرزوهای زمینی است.
ستاره به معنای معنویت و آزادی است.
هر رنگ ماندالا همچنین دارای یک معنی است:
سفید به معنای خلوص است.
زرد به معنای قدرت و شادی است.
قرمز به معنای آتش و شور است.
سبز به معنای رشد و امید است.

ماندالاها چه چیزی را نشان می دهند؟

ماندالاها در سراسر جهان یافت می شوند که نمادی از یک فضای مقدس هستند. ماندالا نشان دهنده سفر انسان به سوی خودشناسی است. نقاشی ماندالا به سفری برای ارتباط با درون شما تبدیل می شود. ماندالا ارتباط عمیق تری با خود و کیهان برقرار می کند.

ماندالا می تواند یک ابزار معنوی برای تمرکز توجه شما باشد. به همین دلیل، در مدیتیشن برای کمک به ارتباط با خود و کیهان استفاده می شود. ماندالایی که می کشید می تواند به طور بالقوه نماد خواسته های درونی شما از آنچه می خواهید در زندگی به دست آورید باشد.

به طور کلی، ماندالا از یک نقطه کانونی، معمولا در مرکز با یک نقطه شروع می شود. این نقطه می تواند نشان دهنده یک خدا باشد یا می تواند به شکلی کاملاً هندسی با خطوط کشیده شده از مرکز به گوشه ها تبدیل شود.

ماندالاها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، بیشتر ماندالاها به شکل دایره ای ساخته می شوند، اما می توانند مربع نیز باشند. ماندالاها در استودیوهای یوگا به دانش آموزان کمک می کنند تا هم با درون خود و هم با کیهان ارتباط برقرار کنند.

چگونه ماندالا را بکشیم؟

کشیدن ماندالا یک فرآیند مقدس و مراقبه در نظر گرفته می شود. تکمیل آن ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد. فرآیند کشیدن ماندالا یک آیین مقدس در نظر گرفته می شود. به طور سنتی ماندالا به یک خدا تقدیم می شود.

برای ساختن ماندالا، با قرار دادن یک نقطه در مرکز شروع کنید. این نقطه به معنای بذر است، نقطه شروعی که تمام انرژی های دیگر از آنجا آشکار می شوند. در طول نقاشی ماندالا، انرژی شما با انرژی جهان ادغام می شود. شما با خلقت یکی می شوید.

وقتی از کشیدن یک نقطه به سمت کشیدن یک خط و خطوط دیگر حرکت می کنید، آن خطوط قطع می شوند و یک شکل هندسی تشکیل می دهند.

ترسیم مربع نماد چهار جهت جهان فیزیکی است. همانطور که به طراحی ماندالا خود ادامه می دهید، لایه هایی مانند لایه های پیاز از مرکز به دایره بیرونی ایجاد می کنید. این لایه های میانی سطوح زندگی فیزیکی شما را نشان می دهند. بیرونی ترین لایه های ماندالا به قلمرو معنوی شما تبدیل می شود.

هر رنگ و شکل ماندالا معنایی دارد. شما نیازی به روشنفکری و انتخاب هر قسمت از ماندالا ندارید. شما فقط باید رها کنید و با انرژی ماندالا جریان پیدا کنید و ببینید که شما را به کجا می برد. اجازه دهید نقاشی شما را با درونتان مرتبط کند. بگذارید ماندالا شما را به خرد بیکران کیهان بکشاند.

هنگامی که یک ماندالا را ترسیم می کنید، نشان دهنده سفر درونی خود برای کشف خود هستید. می توانید برای بیان احساسات خود ماندالا بکشید. ماندالا به بیان خود تبدیل می شود.

انواع ماندالا

ماندالای معماری، این ماندالا ساختار ساختمان را در یک قطب مرکزی در اطراف سایر اشکال مخروطی مانند صومعه‌های تبتی، برخی مساجد، کلیساها و کلیساها قرار می‌دهد. این قطب مرکزی نشان دهنده محور جهان است.

ماندالای شنی در سنت بودایی تبتی رایج است. این نوع ماندالا توسط چهار راهب ساخته می شود که یک ماندالای شنی درست می کنند. ماندالا به ربع تقسیم می شود و هر راهب یک ربع می سازد. این مربع دارای چهار دروازه است که شکل T را تشکیل می دهند. برخی از ماندالاهای شنی برای تفکر هستند. پس از تکمیل آنها، ماندالای شنی از بین می روند. معنای پشت تخریب ماندالا یادآوری ناپایدار بودن چیزها در آموزه های بودایی تبتی است. سپس شن و ماسه بر روی یک آب مجاور ریخته می شود تا انرژی مثبت ایجاد شده در طول کشیدن آن توزیع شود.

 

شما دنیایی را خلق می کنید که فقط خودتان آن را احساس می کنید و می شناسید. زندگی شخصی شما گسترش می یابد و به شما قدرت می دهد تا آنچه را که می خواهید انجام دهید و همان چیزی باشید که می خواهید.

فواید ماندالا

نقاشی ماندالا جدا از اینکه برای کاهش استرس استفاده می شود، به شما کمک می کند تا با درون خود ارتباط برقرار کنید.

در اینجا برخی از مزایایی است که از کشیدن ماندالا تجربه خواهید کرد:

❂ هنرمند درونی خود را آزاد کنید.
❂ تسکین استرس.
❂ ثبات عاطفی.
❂ وضوح ذهنی
❂ آرامش.
❂ حس خوب بودن.
❂ درمانی و شفابخش.
❂ درک خودت.
❂ احساس اتصال و اتصال به زمین کنید.
❂ به کائنات اعتماد کنید تا از شما حمایت کند.
❂ آرامش.

ماندالاها چگونه کار می کنند؟

هنگامی که یک ماندالا را ترسیم می کنید، نشان دهنده سفر درونی خود برای کشف خود هستید. می توانید برای بیان احساسات خود ماندالا بکشید. ماندالا به بیان خود تبدیل می شود.

هیچ محدودیتی در مورد نحوه انجام ماندالا، نوع کاغذ و رنگی برای رنگ آمیزی آن وجود ندارد. بیشتر ماندالاها شکل دایره ای دارند، اما اشکال هندسی دیگری نیز وجود دارد.

همه ماندالاها از یک الگوی متقارن پیروی می کنند. معمولاً می توانید هر ماندالایی درست کنید، اما به عنوان یک نقاشی مقدس. هنگام کشیدن ماندالا باید قصد داشته باشید. در حین طراحی روی این قصد تمرکز کنید.

هنگامی که یک ماندالا را با قصد ترسیم می کنید، اولین نقطه ای که ترسیم می کنید، نقطه کانونی شما است که هر لایه از آن باز می شود.

نیت شما در طول کشیدن خطوط و رنگ ها حرکت می کند. این مانند یک مراقبه متحرک برای دست و چشم شماست.

شما دنیایی را خلق می کنید که فقط خودتان آن را احساس می کنید و می شناسید. زندگی شخصی شما گسترش می یابد و به شما قدرت می دهد تا آنچه را که می خواهید انجام دهید و همان چیزی باشید که می خواهید.