راهنمای مدیتیشن خواب – یوگا نیدرا

خواب خوب برای انرژی های جدید و همچنین برای سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است. خواب مناسب و عمیق برای رشد و نمو بدن ضروری است.
آیا تا به حال دقت کرده اید که یک نوزاد چگونه می خوابد؟ گفته می شود خواب نوزاد آرام ترین و عمیق ترین حالت خواب است.

در اینجا تکنیکهای مدیتیشن خواب را برای کمک به بی خوابی و خواب بهتر با موسیقی خواب، موسیقی مدیتیشن خواب و موسیقی خواب آرام بخش به شما معرفی کنیم.

در روزهای مدرن، مردم بسیار مشغول سبک زندگی نامرتب خود هستند. عادات غذایی نادرست، روال نامناسب و سبک زندگی نامتعادل خواب را نامتعادل کرده است. مردم خواب طبیعی را فراموش می کنند. 

اگر به دنبال راهی قوی و موثر برای خواب بهتر هستید، باید به مدیتیشن خواب یا یوگ نیدرا نیز بروید.

مدیتیشن خواب یا یوگ نیدرا چیست؟

مدیتیشن خواب اصطلاح و تمرین انجام برخی تمرینات تنفسی است که مغز شما را آرام می کند و به شما کمک می کند سریع و خوب بخوابید.
مدیتیشن خواب یک راه حل طبیعی برای خواب بهتر است و شما را برای یک روز جدید پرانرژی می کند و شما را آرام نگه می دارد.

در مدیتیشن خواب از تکنیک های مختلفی برای بهبود خواب استفاده شده است. 

موسیقی مدیتیشن خواب

موسیقی مدیتیشن خواب به خواب خوب و عمیق کمک می کند. موسیقی مدیتیشن خواب شامل فرکانس‌های صوتی مختلفی است که مستقیماً بر عملکرد مغز شما تأثیر می‌گذارد و حالت آرامش‌بخش ذهن را ارتقا می‌دهد، این اصطلاح در معنویت با نام یوگ نیدرا نیز شناخته می‌شود.

موسیقی خواب با فرکانس های مختلف در دسترس است و فرد می تواند با توجه به انتخاب خود انتخاب کند.

موسیقی مدیتیشن خواب با فرکانس های شفابخش موسیقی سولفژ است که برای بی خوابی نیز مفید است. 

نحوه مدیتیشن خواب

اول از همه روی تخت دراز بکشید، پاهای خود را دراز کنید و خود را راحت کنید، در حین مدیتیشن خواب حتما لباس راحت و با الیاف طبیعی به تن داشته باشید.
حالا به آرامی چشمان خود را ببندید و به موسیقی مراقبه خواب و دستورالعمل ها با دقت گوش دهید.
توجه را به ریتم تنفس معطوف کنید، نفس عمیق بکشید، دم و بازدم را به آرامی انجام دهید و به سبک و حالت تنفس خود با دقت نگاه کنید.
در یوگ نیدرا باید آهسته و با دقت عمل کنید، انرژی درونی را که در درون شما پرسه می‌زند تماشا کنید.
نفس عمیق بکشید و قسمت های مختلف بدن خود را قدم به قدم تماشا کنید، مانند پاها، سپس پاها و غیره و احساس کنید که بدن شما سرشار از انرژی و هاله مثبت است.
کل این فرآیند به شما کمک می کند که بهتر و زودتر بخوابید.

 

موسیقی آرامش بخش خواب و مدیتیشن

تفاوت زیادی بین مدیتیشن و خواب وجود دارد. در مدیتیشن از درون بیدار هستید اما در خواب از درون و بیرون خواب آلود می مانید. اما یک چیز مشابه است که هر دو برای آرامش فکر مفید هستند.

اکنون متخصصان و دانشمندان نیز در یک نکته اتفاق نظر دارند که موسیقی آرام بخش منبع قدرتمندی برای رسیدن به خواب بهتر و آرامش ذهن است.