مراقبه مانترا چه تفاوتی با مدیتیشن معمولی دارد؟

مدیتیشن مانترا یکی از موثرترین سبک های مدیتیشن است. وقتی می‌گویم مؤثر، منظور این است که برای تمرکز و در نتیجه آرام کردن ذهن کار می کند، به نحوی که سایر اشکال مدیتیشن، انجام نمی دهند. این یک مراقبه تمرکز متمرکز است، در حالی که سایر اشکال مراقبه open meditations در نظر گرفته می شوند.

به عنوان مثال، مدیتیشن ویپاسانا، شکلی که در دنیای ذهن آگاهی استفاده می شود، مدیتیشن باز در نظر گرفته می شود. ممکن است از نفس خود به عنوان وسیله ای برای تمرکز استفاده کنید. اما، با گذشت زمان، آگاهی خود را به هر چیزی که در محیط داخلی و خارجی شما وجود دارد، بیاورید. در این شکل، گویی با توجه غیرقابل قضاوت، هر چیزی و هر چیزی که به آگاهی شما می رسد را تماشا و مشاهده می کنید. این امکان را برای هر چیزی فراهم می کند. 

از سوی دیگر، مدیتیشن مانترا این نوع اجازه مراقبه open را هدف ندارد. این به روشی متفاوت عمل می کند و از یک مانترا یا صدای مقدس برای تمرکز ذهن استفاده می کند. وقتی برای تمرین مدیتیشن مانترا می‌نشینیم، توجه خود را آموزش می‌دهیم که فقط بر صدای مانترا تمرکز کند و نه چیز دیگری.

یک کلمه سانسکریت به معنای “ابزار فکر”، مانترا برای کمک به یوگی در مهار ذهن خود به منظور ارتباط با خود درونی و در نتیجه، الهی است.

مانترا را می توان نوعی ابزار برای ذهن در نظر گرفت. این یک راه عجیب و غریب برای آوردن آگاهی به سکون دارد، که سپس به سمت یک صدای مقدس خاص هدایت می شود. مانترا سپس بارها و بارها تکرار می شود. این تکرار مداوم صدا، ذهن ما را به نوعی حالت خلسه می آورد. هنگامی که به این حالت خلسه مانند رسیدیم، ذهن ما می تواند عمیق تر و عمیق تر استراحت کند. این مغز ما را به حالت آرامش عمیق می برد که تأثیر شفابخشی عمیقی دارد.

به همین دلیل، مدیتیشن مانترا یکی از بهترین اشکال مدیتیشن برای تمرکز ذهن پرمشغله و امروزی است. این همچنین سرگرم کننده است، با تعداد زیادی مانترا برای انتخاب، هرگز خسته نخواهید شد!

با عشق انتخاب کنید

همانطور که موسیقی حالات و احساسات متفاوتی را القا می کند، مانتراها نیز چنین هستند. سعی کنید به چندین مورد مختلف گوش دهید و سپس یکی را برای تمرین انتخاب کنید که بیشتر برای شما طنین انداز باشد.

وقتی تنها هستید می توانید آن را با صدای بلند تکرار کنید. وقتی در کلاس هستید، آن را در سکوت به خودتان بگویید. چند هفته با یک مانترا کار کنید تا تاثیر آن را احساس کنید.

از آنجایی که افکار شما ابزار قدرتمندی برای تجلی هستند، عاقلانه و با عشق انتخاب کنید.