معنی مانترا گایاتری: مزایا و قوانین خواندن آن

فهرست مطالب

مانترا مدیتیشن

مانترا گایاتری به عنوان قدرتمندترین مانترا که در وداها ذکر شده است مورد احترام است. این مانترا که به عنوان مانترای ساویتری خطاب به “Savita” الهی درونی و متعالی است، به این معنی که همه اینها از آن زاده شده است، یک مانترا است که معمولاً در مراسم دعاها و جلسات مراقبه خوانده می شود.

مانتراهای مختلف در یوگا در طول مدیتیشن و به عنوان دعاهای اولیه قبل از شروع جلسه خوانده می شوند. صدایی که از طریق سرود مانترا تولید می شود، درهم ریختگی ذهنی را از بین می برد و حالت آگاهی عمیق تری ایجاد می کند.

در این مقاله به معنای مانترا گایاتری، مزایای ذکر آن و اشاره آن در زمینه هندوئیسم خواهیم پرداخت.

The Mantra

Oṃ bhūr bhuvaḥ svaḥ
tat savitur vareṇyaṃ
bhargo devasya dhīmahi
dhiyo yo naḥ prachodayāt

In Sanskrit:

ॐ भूर्भुवः स्वः
तत्सवितुर्वरेण्यम
भर्गो देवस्य धीमहि।
धियो यो नः प्रचोदयात॥

ماخذ مانترای گایاتری

مرجع مانترا گایاتری در ریگودا، قدیمی ترین کتاب مقدس هندوئیسم، یافت می شود. حدود 3500 سال پیش ساخته شده است.

گفته می شود که حکیم ویشوامیترا پس از سال ها توبه از برهما، خدای آفرینش، مانترا گایاتری را دریافت کرد. در روشنگری، حکیم این مانترا را برای اعتلای نوع بشر به تمام جهان ارائه می دهد. در برخی متون ودایی ذکر شده است که الهه گایاتری نام دیگر ساراسواتی یا شکل او و همسر لرد برهما است. بنابراین، خواندن مانترا گایاتری به عنوان فراخوانی از ساراسواتی، الهه خرد در نظر گرفته می شود. 

مانترا گایاتری از نام الهه هندو “گایاتری” گرفته شده است که نشان دهنده تعقیب خستگی ناپذیر خرد است. در ادبیات ودایی، گایاتری به عنوان شکل زنانه نور خورشید به تصویر کشیده شده است. او “Savitr” نامیده می شود – الهه خورشید ودایی. نور خورشید خود بیانگر حکمتی است که روح را روشن می کند.

کلمه گایاتری ترکیبی از “گایا” به معنای سرود خرد است و “تری” نشان دهنده قدرت ترکیبی سه الهه هندو است. لاکشمی (الهه ثروت)، ساراسواتی (الهه خرد) و ماهاکالی (الهه قدرت). عبارت سانسکریت “Gayaantam Trayate Iti Gayatri” اهمیت خواندن این مانترا را توضیح می دهد. این به این معنی است که “در آواز خواندن (یا سرود خواندن) که مانترای خواننده را از همه موقعیت های نامطلوب که ممکن است منجر به مرگ و میر شود نجات می دهد، مانترا گایاتری نامیده می شود.

استفاده از مانترا گایاتری در مراسم مختلف روزانه، تمرین‌های مراقبه و یاجناس رایج است.

مانترا گایاتری به افزایش عقل، خرد و دانش تلاوت کننده اختصاص دارد. به ماها مانترا معروف است که می تواند به انیمه، شهرت، پول، رفاه و صلح کمک کند.

در زمان های قدیم و حتی امروز، مانترا گایاتری در طی مراسم آپانایانا (آیین هندو که نشان دهنده پذیرش دانش آموزان توسط گوروشان است) خوانده می شود. به همین دلیل است که به آن گورو مانترا نیز می‌گویند. مانترا توسط مردان dvija (برهامان) خوانده می شود که همچنین مانترا را به عنوان بخشی از مراسم روزانه خود می خوانند.

صدای خاص هجاهای مانترا گایاتری نشان دهنده سطوح مختلف وجود در کیهان و ظرافت درون بدن انسان است. آنها نمایانگر بخش های مختلف بدن انسان و قدرت مرتبط با آنها هستند.

tat, sa, vi, tur, va, re, ṇi, yaṃ,
bhar, go, de, va, sya, dhī, ma, hi,
dhi, yo, jo, naḥ, pra, cho, da, yāt.

معنی مانترا گایاتری

اعتقاد بر این است که خواندن مانترا گایاتری به طور محکم ذهن را تثبیت می کند و اگر مردم به زندگی او ادامه دهند و کاری را که مقدر است انجام دهند، زندگی ما سرشار از شادی و شادی خواهد بود. به طور خلاصه، مانترا به این معنی است:

ای وجود مطلق، ای خالق سه بعد، ما در نور الهی تو می اندیشیم. باشد که عقل ما را برانگیزد و علم واقعی را به ما عطا کند.

oṃ bhūr bhuvaḥ svaḥ
tat savitur vareṇyaṃ
bhargo devasya dhīmahi
dhiyo yo naḥ prachodayāt

معنی مانترا گایاتری به زبان ساده تر:

ای مادر الهی، قلب ما پر از تاریکی است. لطفاً این تاریکی را از ما دور کنید و روشنایی را در درون ما ترویج دهید

اجازه دهید به کلمات در معنای عمیق تر نگاه کنیم.

Om اوم پارا برهمن است. این صدایی است که در زمان ساخته شدن جهان ایجاد شده است. بنابراین حاوی انرژی کیهان است و به ذهن کمک می کند تا با قدرت برتر هماهنگ شود. این جمع و جوهر تمام کلماتی است که می تواند از گلوی انسان بیرون بیاید. این صدای بنیادی اولیه نمادی از مطلق جهانی است.

bhūr (صفحه فیزیکی) bhuvaḥ (فضا) svaḥ (بهشت) ویهرتیس است که ما اذعان می کنیم که خداوند در همه جا حضور دارد و با استناد به آن قدرت برتر از آنها می خواهیم که وجود ما را با خلاقیت و عقل و شهود روشن کنند.

در اینجا معانی فردی بقیه کلمات از مانترا آمده است:

Tat – به عبارت ساده تر، به معنای “آن” است، زیرا توصیف از طریق گفتار یا زبان، “واقعیت نهایی” را بیان می کند.

Savitur – “خورشید الهی” (نور نهایی خرد)

Varenium – “به معنای پرستش یا کسی که شایسته پرستش است.
با خواندن این مانترا، قاری می پذیرد که خداوند متعال ترین واقعیت است و تمام تلاش ما صرف او می شود.”

Bhargo – “روشنایی-تابش، نور الهی یا جلال خداوند است.
خداوند منزه است و اوست که با از بین بردن هر گناه و آفتی، توانایی مطلق پاکسازی هر نفس را دارد. بنابراین با ایجاد یگانگی با خدا، انسان می تواند خود را پاک و پاکیزه کند.”

Devasya – “فیض الهی”

Dheemahi – “ما فکر می کنیم – meditate”
هنگام خواندن مانترا، ذهن از هر گونه حواس پرتی رها می شود تا به پاکی مطلق خداوند پی ببرد. ذهن باید فارغ از افکار باشد تا با قدرت برتر یکی شود.

Dhi – «عقل» – با در نظر گرفتن خداوند، اکنون باید برای بهره مندی از حضور الهی و تأثیرگذاری بر ذهن و عقل تلاش کرد.

Yo – “چه کسی” – این اشاره به خدایی است که ما او را دعا و حمد می کنیم.

Nah – “مال ما” – در اینجا ما برای نفع شخصی نیستیم، بلکه برای اعتلای کل نوع بشر دعا می کنیم.

Prachodayat – “درخواست / اصرار / دعا” – آخرین کلمه مانترا است که از نور الهی روشنگری می کند. خدایا با زدودن تاریکی از سر راهمان ما را به راه راست هدایت کن. خداوند ما را به حرم خود ببرد تا آرامش و سعادت و سعادت واقعی را تجربه کنیم.

سرودن مانترا گایاتری

اهمیت خواندن مانترا گایاتری

مانترا گایاتری قدرت تقویت خودکنترلی، خلاقیت، عقل، تمرکز و تمرکز را دارد که از طریق آن می توانید به شادی و موفقیت در زندگی دست یابید.

این ذهن شما را هوشیارتر می کند و به شما کمک می کند به آگاهی بالاتر متصل شوید، که از نظر علمی نیز ثابت شده است. مطالعه ای در مورد تأثیر مدیتیشن مانترا گایاتری بر افراد انجام شد، این مطالعه موفقیت آمیز ثابت می کند که سرود مانترا گایاتری برای رشد ذهنی، صلح، وضوح و از بین بردن منفی ها مفید است.

از آنجایی که گفته می‌شود مانترا گایاتری قوی‌ترین مانترا است، فواید فیزیکی، ذهنی و معنوی زیادی دارد. این نه تنها شما را به سطح معنوی متصل می کند، بلکه ذهن را آرام می کند و آرامش و وضوح را برای نگاه کردن به چیزها در نوری جدید فراهم می کند.

❂ قدرت یادگیری را افزایش می دهد.
❂ باعث افزایش تمرکز می شود.
❂ رفاه می آورد.
❂ به مردم قدرت ابدی می دهد.
❂ برای آرامش بسیار مفید است.
❂ این اولین قدم برای رفتن به راه راه معنوی است.
❂ با خدا در ارتباط است.
❂ ذهن را تقویت می کند و وضعیت سلامتی را بهبود می بخشد.
❂ الگوی ریتمیک تنفس را بهبود می بخشد.
❂ قلب ما را سالم نگه می دارد.
❂ عابد را از تمام خطرات حفظ می کند و با شهود به سوی خداوند هدایت می کند.
❂ زندگی خانوادگی ما را بهبود می بخشد.

مانترا گایاتری قدرت تقویت خودکنترلی، خلاقیت، عقل، تمرکز و تمرکز را دارد که از طریق آن می توانید به شادی و موفقیت در زندگی دست یابید.

قوانین سرودن مانترا گایاتری

شما می توانید مانترا گایاتری را در هر زمانی از روز بخوانید، اما اگر آن را در طول برهما موهورتا بخوانید بسیار مفید خواهد بود. صبح زود یا طلوع خورشید، ظهر یا غروب خورشید (دوره گذار) از بهترین زمان ها برای خواندن مانترا هستند. در صورت امکان، هنگام خواندن مانترا، صبح به سمت شرق و به سمت غرب (طبق طلوع و غروب خورشید) روبرو شوید.

مانترا گایاتری را حداقل 3 بار بخوانید. 108 بار یک عدد مبارک در نظر گرفته می شود، بنابراین می توانید این عدد را بر 3 تقسیم کنید (هر کدام 36 بار برای طلوع، ظهر و غروب خورشید) یا کل مانترا را 108 بار در یک جلسه بخوانید.

قبل از شروع به خواندن مانترا گایاتری، ذهن و قلب روشن و پاکی داشته باشید. یک ذهن آشفته، پریشان یا به هم ریخته ممکن است باعث شود تمرکزتان را از دست بدهید و کلمات را اشتباه تلفظ کنید.

هنگام خواندن مانترا، چشمان خود را ببندید و در حالت مراقبه آرام بنشینید. می توانید آن را با صدای آهسته یا بی صدا بخوانید.

از نشستن روی زمین لخت خودداری کنید زیرا ممکن است باعث از دست دادن انرژی شود. روی یک پتو، تشک پارچه ای یا تشک یوگا بنشینید.

زنانی که در دوران بارداری یا قاعدگی هستند باید از خواندن مانترای گایاتری به دلیل انرژی قدرتمند آن اجتناب کنند.

شما همچنین می توانید شنتی، شانتی، شانتی در انتهای مانترا بخوانید که آرامش را به بدن، ذهن و روح القا می کند.

هنگام خواندن عجله نکنید، مطمئن شوید که هر کلمه را به وضوح با تلفظ مناسب و وقفه خوانده اید.

ترجیحاً قبل از شروع آواز، پرانایاما را اجرا کنید. تنفس متناوب از سوراخ بینی (Nadi Shodhana) یکی از روش هایی است که می توانید برای آماده سازی خود انجام دهید.

نتیجه

مانترا گایاتری به عنوان راهی برای نزدیک ماندن به الوهیت به بشریت اعطا شده است. بیان سپاس از قدرت متعالی است که به ما حیات بخشید و از آنها برکت خواست تا ما را به راه راست هدایت کنند. شما قادر خواهید بود به آگاهی بالاتر دست پیدا کنید و مسیری را به سوی روشنگری یا سامادی هموار کنید.

اگر مانترا را با نهایت فداکاری بخوانید و مراحل لازم ذکر شده در بالا را دنبال کنید، مطمئناً فواید آن را در کمترین زمان ممکن خواهید دید.