مودراها ژست دست برای ایجاد شادی هستند

فهرست مطالب

مودرا هدایت نیروی پرانیک

مودرا یک حرکت دست مقدس و نمادین در یوگا است. بیشتر مودراها در طول تمرین یوگا و مدیتیشن به عنوان وسیله ای برای هدایت جریان انرژی حیاتی نیروی حیاتی معروف به پرانا استفاده می شوند. این اصطلاح از سانسکریت به عنوان “ژست”، “علامت” یا “مهر” ترجمه می شود.

اعتقاد بر این است که مودراها تأثیر قدرتمندی بر پرانا دارند و بنابراین معمولاً در کنار پرانایاما یا مدیتیشن انجام می شوند تا تأثیرات این اعمال را تقویت کنند. مودراها برای مدیتیشن معمولا حالت هایی مانند پادماسانا (ژست نیلوفر آبی)، واجراسانا (ژست صاعقه) یا سوخاسانا (حالت آسان) را همراهی میکنند.

مدیتیشن و مودرا دو تمرین به هم پیوسته یوگا هستند. گفتن اینکه مدیتیشن بدون مودرا نمی تواند انجام شود، یک جمله اشتباه نیست. با این حال، اگر دستان شما در ابتدای مدیتیشن در حالت مودرا نباشند، به طور خودکار در حالت های بالاتر مراقبه قرار می گیرند.

مودرا حرکات دست برای شادی

مودراها حرکات فیزیکی هستند که با دست و انگشتان انجام می شود. به گفته سوامی ساتیاناندا ساراسواتی، مودراها حرکات روانی، عاطفی، عبادی و زیبایی شناختی هستند.

کلمه مودرا از سانسکریت به معنای اشاره، علامت یا مهر می آید. «mud» به معنای لذت، لذت، شادی و «dra» به معنای ایجاد کردن است. از این رو، مودراها حرکاتی برای ایجاد شادی هستند.

مودرا انواع مختلفی دارد. رایج ترین مودراها مودراهای دستی (هاستا) هستند. اما مودراهای بدن (کایا) و مودراهای آگاهی (سیتا) نیز وجود دارند.

می‌توانید از مودرا در وضعیت دست استفاده کنید یا مودراهایی را تمرین کنید که تمام بدنتان را درگیر می‌کند. هنگامی که از یک مودرا که تمام بدن خود را درگیر می کند استفاده می کنید، می توانید آن را با تکنیک های آسانا، پرانایاما، باندها و تجسم ترکیب کنید.

مودرا ژست مقدس و نمادین 

مودراها مختص یوگا نیستند. مودراها برای قرن ها مورد استفاده بوده اند. آنها توسط ادیان، فرهنگ ها و سنت های مختلف استفاده شده اند.

شما می توانید مودراها را در رقص هندی، تمرینات معنوی و شمایل نگاری بیابید. مودراها در فرهنگ های مختلف هندوئیسم و بودیسم در هند، تبت، چین و ژاپن یافت می شوند. برخی از متون، به عنوان هاتا یوگا پرادیپیکا، مودراها را شاخه ای از یوگا می دانند.

 

مودرا مدیتیشن مهر و موم پرانا

احتمالاً تعجب کرده اید که چرا برخی افراد هنگام مدیتیشن انگشتان خود را حرکت می دهند. به احتمال زیاد آنها در طول مدیتیشن خود از مودرا استفاده می کنند. وقتی مدیتیشن می کنیم یا مانترا می خوانیم، بدن ما انرژی و ارتعاش تولید می کند. مقداری از این انرژی از بین رفته و از بدن خارج می شود. مودراها به حفظ این انرژی در بدن کمک می کنند. اعتقاد بر این است که مودراها تأثیر قدرتمندی بر پرانا دارند و بنابراین معمولاً در کنار پرانایاما یا مدیتیشن انجام می شوند تا تأثیرات این اعمال را تقویت کنند.

مودرا مدیتیشن تعادل در عناصر پنجگانه بدن

مودرا یا ژست دست و انگشتان است و انگشتان انتهای نادی ها (کانال های انرژی در سراسر بدن) هستند. بنابراین، با نگه داشتن انگشتان در موقعیت های خاص در یک مودرا، یک جریان الکترومغناطیسی ایجاد می شود. این میدان الکترومغناطیسی تعادل را برای کل بدن ایجاد میکند. 

هر انگشت به یکی از پنج عنصر هوا، آب، آتش، زمین و اتر متصل می شود. بنابراین، وقتی ما مودراها را ساختیم، هر انگشت به یک یا چند عنصر از آن عناصر متصل می شود.

شست شست (آگنی)
انگشت اشاره – هوا (وایو)
انگشت میانی – اتر (آکاش)
انگشت حلقه – زمین (پریتوی)
انگشت کوچک – آب (جل)

اگر در یک یا چند مورد از این عناصر عدم تعادل وجود داشته باشد، سیستم ایمنی بدن مختل می شود و می توانید برخی از بیماری ها را ایجاد کنید. با لمس انگشتان، تعادل به بدن باز می گردد.

 

مدیتیشن مودرا با آسانا

به طور کلی، مودراها را می توان در ترکیب با آسانا، مانترا و پرانایاما انجام داد.  مودراها تمایل دارند با حالت هایی مانند پادماسانا (ژست نیلوفر آبی)، واجراسانا (حالت صاعقه) یا سوخاسانا (ژست آسان) همراه شوند.

به طور کلی، تمرینات معنوی بهتر است با معده خالی یا بعد از یک ساعت و نیم بعد از غذا انجام شود. فقط باید چند دقیقه برای نشستن در مکانی آرام و بدون حواس‌پرتی پیدا کنید. یک هدف روشن تعیین کنید و مودرا مناسب را پیدا کنید.

مودراها مانند یک مدار الکتریکی عمل می کنند که به جای از دست دادن انرژی به گردش در سراسر بدن کمک می کند. بنابراین، هنگامی که انگشتان یکدیگر را لمس می کنند، انرژی از طریق آنها جریان می یابد و در سراسر بدن گردش می کند.

مودرا تعادل انرژی بدن و سلامتی و آرامش

می توانید از مودراها برای تعادل انرژی در بدن خود استفاده کنید. هنگامی که این انرژی متعادل شود، شادی، سلامتی و آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

مودراها ابزارهایی هستند که به شما در رسیدن به یک هدف کمک می کنند. مودراها انرژی را به مغز می فرستند تا کل بدن شما را متعادل کند. استفاده از مودرا برای سلامتی بهتر رایج است. مودراها با آیورودا، یک علم شفابخش هندی مرتبط هستند.

شما می توانید مودرا را در هر جایی تمرین کنید. تقریباً برای هر بیماری می توانید از مودرا استفاده کنید. به عنوان مثال، برای سردرد، مشکلات باروری، درد، تب، بی خوابی، مشکلات پوستی، ریزش مو و غیره. همچنین می توانید از مودراها برای اعتماد به نفس، مثبت اندیشی، سعادت و وضوح فکر استفاده کنید.

مودراها معمولاً به عنوان بخشی از تمرین مراقبه و پرانایاما انجام می شوند. اما شما همچنین می توانید مودراها را در حین سرودن مانترا و حتی در حین برخی از وضعیت های یوگا انجام دهید. می توانید آنها را در هر زمانی از روز انجام دهید.

Dhyana mudra:  به عنوان مدیتیشن مودرا شناخته می شود، این ژست به دلیل انجام آن توسط بودا در زمان روشنگری خود مشهور است. این مودرا در حالی اجرا می‌شود که دست راست در بالای دست چپ قرار گرفته، کف دست‌ها رو به بالا و نوک شست‌ها لمس می‌شود.

Dhyana Mudra
Dhyana Mudra

گیان مودرا: که به نام مودرای چانه نیز شناخته می‌شود، مسلماً معروف‌ترین مودرا است که در بودیسم، هندوئیسم و یوگا انجام می‌شود. در گیان مودرا، نوک انگشت شست و سبابه لمس می‌شود، سه انگشت دیگر کشیده می‌شوند و کف دست‌ها به سمت بالا هستند. اعتقاد بر این است که به آرام کردن ذهن کمک می کند و بنابراین معمولاً برای مدیتیشن استفاده می شود.

Gyan Mudra
Gyan Mudra

آنجلی مودرا: این مودرا اغلب به عنوان سلام در ابتدا و انتهای کلاس یوگا استفاده می شود. همچنین به عنوان موقعیت نماز شناخته می شود، کف دست ها در جلوی جناغ با نوک انگشتان به سمت بالا به هم نزدیک می شوند.

Anjali mudra