چاکرای ریشه چیست؟ نماد، مکان و نشانه های تعادل و عدم تعادل

فهرست مطالب

چاکرای ریشه در یک نگاه

نام سانسکریتMuladhara
محلپایه ستون فقرات، کف لگن.
رنگRed
مانترا بذرLam
عنصرزمین
کیفیت هاثبات، غریزه بقا و امنیت
نشانه های تعادلسرشار از سرزندگی، بی باکی و احساس تعلق
علائم عدم تعادلخستگی، یبوست، ترس، اضطراب، کمبود و بی ثباتی

درباره چاکرای ریشه 

چاکرای ریشه اولین چاکرا از 7 چاکرای موجود در پایه ستون فقرات در بدن ظریف ما است. انرژی این چاکرا همانند پایه و اساس برای تمام چاکراهای فوقانی عمل می کند.

در سانسکریت، چاکرای ریشه به نام مولادهارا – Muladhara – شناخته می شود. واژه Muladhara از پیشوند mula به معنای “ریشه” و adhara به معنای “پشتیبانی” یا “پایه” گرفته شده است. چاکرای ریشه مولادهارا نامیده می شود زیرا رشد این چاکرا از زمان لقاح شروع می شود و پایه حمایتی برای رشد ستون فقرات و سایر اندام های بدن فراهم می کند.

چاکرای ریشه یک مرکز انرژی غریزی است. این بدان معنی است که همه چیزهایی که ما برای بقا و تکامل در این زمین نیاز داریم مانند احساس امنیت (جنگ-فرار، یا واکنش انجماد)، نیازهای اساسی و نیازهای احساسی ما از چاکرای ریشه آغاز می شوند. هنگامی که این نیازهای غریزی برآورده می شود، چاکرای ریشه به شکل متعادل خود اتفاق می افتد و شما احساس می کنید که به ریشه زمین وصل هستید و امنیت دارید.

چاکرای ریشه دقیقا در کجا قرار دارد

چاکرای ریشه در کف لگن، دقیقاً در استخوان دنبالچه قرار دارد، جایی که 3 مهره با هم ترکیب می شوند و ناحیه ای مثلثی شکل ایجاد می کنند. در بدن ظریف، چاکرای ریشه شما در مرکز این ناحیه کوچک قرار دارد.

در زنان، محل چاکرای ریشه در مرکز مقعد و واژن قرار دارد. در عقب اندام تناسلی قرار دارد، یعنی دهانه رحم. در حالی که در مردان، این چاکرا ناحیه بالای پرینه را اشغال می کند یا در داخل آن قرار دارد.

رنگ چاکرای ریشه

رنگ انرژی که از چاکرای ریشه ساطع می شود قرمز است. به این دلیل که این چاکرا نزدیک ترین مجاورت را به عنصر زمین دارد و رنگ قرمز بازتابی از سطح و هسته داخلی زمین را نشان می دهد. علاوه بر این، رنگ قرمز نشان دهنده میزان ارتباط ما با زمین است. اتصال به زمین به این معنی است که چقدر از خود آگاه هستید. هرچه بیشتر از خود آگاه باشید، بیشتر متوجه می شوید که نیازهای اولیه شما چقدر کمتر است و این همان چیزی است که کار چاکرای ریشه متعادل است.

نماد چاکرای ریشه چه چیزی را نشان می دهد

نماد چاکرای ریشه شامل 4 جزء ساده است. مثلث رو به پایین، مربع، گلبرگ های نیلوفر آبی و مانترا LAM در مرکز.

مثلث رو به پایین – به سمت زمین و کندالینی شاکتی در این چاکرا اشاره می کند. همچنین فلش رو به پایین به ما یادآوری می کند که به زمین وصل شده و به زمین متصل باشیم.

مربع حک شده در یک دایره – مربع در نماد چاکرای ریشه نشان دهنده یک پایه محکم برای پشتیبانی از همه چیز است. زمین که عنصر چاکرای ریشه است آن پایه محکم را برای ما فراهم می کند.

گل نیلوفر آبی 4 گلبرگ – 4 گلبرگ نیلوفر آبی نشان دهنده ارتباط بین نادی ها ( کانال های پرانیک انرژی ) و چاکراها است. 
متن लं در مرکز – “LAM” “بیجا مانترا” (مانترای دانه) چاکرای ریشه است. صدای آن قدرت تحریک عنصر زمین و بنابراین چاکرای ریشه را دارد.

برخی از منابع متنی نماد چاکرای ریشه را با تصویر فیل در مربع نشان می دهد. فیل نمادی از مادر زمین است که وزن را تحمل می کند و از این رو نماد قدرت درونی مرتبط با این چاکرا است.

عملکردهای چاکرای ریشه در بدن ما

چاکرای ریشه عملکردهای زیر را در بدن ما کنترل می کند:

این یک پایه محکم ایجاد می کند و ما را با پرورش قسمت های پایین بدن مانند پاها، ساق پا و خم کننده های لگن در ارتباط با چاکراهای فرعی زمین می دهد. چاکرای ریشه که در بخش میانی بدن ما قرار دارد، عملکرد استخوان‌های اسکلت، کلیه‌ها، روده بزرگ، غدد فوق کلیوی، مثانه و جریان خون شریانی را به اتاق چپ قلب کنترل می‌کند. 
چاکرای ریشه در مکانی قرار دارد که انرژی کندالینی در حالت خفته قرار دارد. در زبان معنوی، کندالینی بیدار یا چاکرای ریشه فعال دروازه ای برای انرژی بالاتر در نظر گرفته می شود.

چگونه بفهمیم چاکرای ریشه متعادل است

اگر چاکرای ریشه در تعادل باشد، اعتقاد بر این است که هضم خوب و عملکرد جنسی مردانه را تقویت می کند. اگر تعادل نداشته باشد، تصور می شود که باعث مشکلاتی مانند کمردرد، افسردگی، خستگی و کم خونی می شود. عدم تعادل در این چاکرا می تواند با مشکلات گوارشی مانند یبوست نیز همراه باشد.

نشانه های چاکرای ریشه متعادل 

پر از سرزندگی و اشتیاق – در حالت تعادل چاکرای ریشه، شما نسبت به هر کاری که انجام می دهید اشتیاق بیشتری دارید. شما نشاط و احساس مسئولیت در قبال کار، خانواده و دوستان خود را تجربه خواهید کرد.

تعادل منطق و احساس – وقتی چاکرای ریشه شما متعادل باشد، به شما کمک می کند تا ذهن خود را به همان اندازه به سمت منطق و احساسات در چیزی که فعال تر هستید، جذب کنید.

شخصیت بی باک – فردی که چاکرای ریشه دارد احساس می کند نترس است و برای انجام وظایف فیزیکی، مالی، اخلاقی و روانی آماده است.

چگونه بفهمیم چاکرای ریشه نامتعادل است

چاکرای ریشه اولین چاکرای اولیه ماست. این چاکرا با انرژی زندگی مرتبط است. زمانی که این چاکرا متعادل است، احساس امنیت می‌کنیم، اما اغلب با نگرانی بیش از حد و اضطراب و استرس زندگی مسدود می‌شود.

اگر چاکرای ریشه شما در تعادل باشد یا به درستی فعال باشد، در دنیای خود احساس امنیت خواهید کرد و کارهای روزانه بی دردسر به نظر می رسند. در مورد جایگاه خود در دنیا هیچ شکی نخواهید داشت و همه چیز برای شما کارساز خواهد بود، خواه در رابطه با روابط، پول یا شغل. شما با دنیا کار خواهید کرد نه علیه آن!

چاکرای ریشه کم فعال 

اگر چاکرای ریشه شما کم کار است، ممکن است احساس کنید که ارتباط خود را با دنیای اطراف خود از جمله با بدن خود قطع کرده اید. شما احساس بی نظمی خواهید کرد و در نتیجه این در دنیای شما منعکس خواهد شد. شما فاقد تمرکز و انضباط خواهید بود و حتی ممکن است در تعاملات روزانه خود ترس، مضطرب یا بی قرار شوید.
احتمالاً کمبود استقامت، افسردگی یا تمایل به انجام یا خواستن هر چیزی از زندگی را تجربه خواهید کرد. برای به دست آوردن امنیت مالی با مشکل مواجه خواهید شد.

 چاکرای ریشه بیش فعال 

اگر چاکرای ریشه بیش از حد فعال باشد، ممکن است خشم، آزار و حتی پرخاشگری نسبت به افراد و رویدادهای زندگی خود را تجربه کنید. ممکن است به امنیت افراد دیگر، شغل یا عادات خاص خود وابسته شوید و به همین دلیل مرزهای بسیار سفت و سختی خواهید داشت که پذیرش تغییر را برای شما بسیار دشوار می کند.
همچنین ممکن است بسیار مادی گرا یا تکانشی شوید و فکر کنید که ارزش یا خودارزش شما در داشتن چنین چیزهایی وجود دارد. مشکلات مربوط به میل جنسی بیش از حد فعال ممکن است به دلیل فعالیت بیش از حد چاکرای ریشه ایجاد شود.

چگونه چاکرای ریشه را متعادل کنیم

راه های زیادی وجود دارد که می توان چاکراهای خود را متعادل کرد. در زیر چندین روش مفید از جمله رنگ، طبیعت و صدا درمانی را مشاهده خواهید کرد!

رنگ چاکرای ریشه: ریشه با رنگ قرمز مرتبط است. با به تصویر کشیدن یک گل نیلوفر قرمز در پایه ستون فقرات، تعادل آن شروع می شود. روشن کردن شمع های قرمز در حالی که روی چاکرای ریشه خود تمرکز می کنید نیز می تواند این تأثیر را داشته باشد.

شفای چاکرای ریشه با طبیعت: عنصر مولادهارا زمین است. بیرون رفتن و تجربه صداها و بوهای مادر طبیعت تاثیر مثبتی بر این چاکرا خواهد داشت. نشستن روی چمن، زیر درخت، نقطه ایده آلی برای نشستن است و به خودتان اجازه می دهید این انرژی های زمینی را جذب کنید!

صدا درمانی برای چاکرای ریشه: ریشه در هماهنگی با نت “C” می لرزد. علاوه بر این، خواندن “LAM” تأثیر مثبتی روی این چاکرا خواهد داشت!

 

مودرا و مانترا برای چاکرای ریشه

مودرا برای چاکرای ریشه پریتوی مودرا است.

Prithvi mudra عنصر زمین را در بدن شما افزایش می دهد و آتش را کاهش می دهد. این مودرا با نام آگنی شامک مودرا نیز شناخته می شود.

عنصر زمین با بدن با تاندون ها، پوست، اندام های داخلی، مو، استخوان ها، ماهیچه ها، غضروف، مفاصل و ناخن ها مرتبط است.

شما می توانید Prithvi mudra را در حالت نشسته یا ایستاده تمرین کنید
مستقیم در تاداسانا (Mountain Pose)
شما با اتصال نوک انگشت شست و نوک انگشت حلقه به هم Prithvi mudra را می سازید.
بقیه انگشتان باید به سمت راست باشند.
این کار را با هر دو دست انجام دهید.
دم کنید و در بازدم، LAM را بخوانید. ( راهنمای مانترا مدیتیشن هفت چاکرا )

Prithvi-mudra
bija-bija-mantra-root-chakra-mantra

حرکات یوگا برای چاکرای ریشه 

یوگا آساناها و تکنیک‌های تنفسی که در یوگا به عنوان پرانایاما شناخته می‌شوند، می‌توانند به آرامش استرس انباشته شده در بدن و همسویی چاکراها کمک کنند. از طریق تمرین یوگا آسانا، ریتم سالم هفت چاکرا خود را بازیابی می کنید و آرامش بیشتری را به ذهن، بدن و روح خود می آورید. ( راهنمای یوگا آسانا برای چاکرا )   بهترین آساناهای یوگا (ژست ها) که بر تحریک و رهاسازی انرژی از چاکرای ریشه کار می کنند از هاتا یوگا می آیند. تمرین هاتا یوگا یک سیستم قدیمی یوگا است که به عنوان آرامش آگاهانه نیز شناخته می شود. ژست صندلی (Utkatasana) ژست صاعقه (Vajrasana) ژست گارلند (مالاسانا) ژست کارکنان (دانداسانا) پوز کوهستانی (تاداسانا) ژست پل (Setu Bhandasana) ژست جنگجو دوم (Virabhadrasana II) ژست زانو تا سینه (آپاناسانا) ژست سر تا زانو (Janus Sirasana شما می توانید حرکات یوگا را روی چمن سبز تمرین کنید تا احساس ارتباط بیشتری با زمین داشته باشید. انرژی چاکرای ریشه را با تقویت ساق پا، ران ها متعادل می کند، تحرک باسن را افزایش می دهد و کمردرد را تسکین می دهد.

شما می توانید حرکات یوگا را روی چمن سبز تمرین کنید تا احساس ارتباط بیشتری با زمین داشته باشید.
انرژی چاکرای ریشه را با تقویت ساق پا، ران ها متعادل می کند، تحرک باسن را افزایش می دهد و کمردرد را تسکین می دهد.

یوگا آسانا گارلند | Garland Pose |

نام سانسکریت: Malasanaتمرکز: انعطاف پذیری، تحرک، تنفس، قدرت قسمت های بدن درگیر: لگن، هسته، پاها، سینه، مفاصل، پشت تجهیزات: Yoga Blockسطح دشواری: 3  مرحله: مبتدی  ژست گارلند یا

یوگا آسانا جنگجو 2 | Warrior Two Pose |

|  نام سانسکریت: Virabhadrasana II|  تمرکز: قدرت، استقامت عضلانی، انعطاف پذیری |  قسمت های بدن درگیر: لگن، شانه ها، پاها، مفاصل |  تجهیزات: بدون تجهیزات  | سطح دشواری:

یوگا آسانا کوهستان | Mountain Pose |

راهنمای یوگا آسانا Mountain Pose |  نام سانسکریت: Tadasana  | |  تمرکز: تحرک، تعادل  | |  قسمت های بدن درگیر: هسته، پاها  | |  تجهیزات: