چاکرای ساکرال چیست؟ نماد، مکان و نشانه های تعادل و عدم تعادل

فهرست مطالب

چاکرای مقدس در یک نگاه

نام سانسکریتSvadhishthana
محلدو سانت زیر ناف
رنگOrange
مانترا بذرVAM
عنصرWater
کیفیت هاخلاقیت، روابط و تمایلات جنسی
نشانه های تعادلآزادی بیان، انرژی برای خلاقیت، میل، حرکت و لذت.
علائم عدم تعادلاحساس ترس، افسردگی، بی ثباتی عاطفی، از دست دادن قوه تخیل، اختلال در عملکرد جنسی، مشکلات تولید مثل و اعتیاد.

چاکرای خاجی یا به زبان سانسکریت سوادیستانا در راستای طناب نخاعی بین دنبالچه و ساکروم قرار دارد. رنگ چاکرای دوم نارنجی و عنصر آن آب است. این چاکرا به دلیل ارتباط فیزیکی نزدیک با ناحیه لگن و اندام های تناسلی، مرکز جستجوی لذت است، چه حسی و چه از طریق تجربیات زندگی روزمره شما.

در تکامل چاکراها، پس از اینکه ما از نیازهای جسمی و عاطفی برای بقا و حفظ خود در چاکرای اول مولادهارا بالغ شدیم، چاکرای دوم جایی است که پرانا (نیروی حیات) فعال می شود و ما آگاهانه جهان را تجربه می کنیم. مولادهارا حالتی ناخودآگاه از وجود ماست، در حالی که در چاکرای دوم ما به تجربه کننده آگاه جهان تبدیل می شویم.

«من از زندگی کاملاً لذت می برم» می تواند شعار چاکرای خاجی باشد. یک چاکرای خاجی فعال به شما این امکان را می دهد که صمیمیت و عشق را آزادانه و کامل تجربه کنید، و بدون قضاوت باشید و بدون ترس به عنوان خود واقعی خود زندگی کنید.

چاکرای ساکرال به سانسکریت Svadhishthana  

نام سانسکریت چاکرای ساکرال Svadhishthana است. Sva به معنای “خود” و adhishthana به معنای “قاعده” یا “محل سکونت” است و به معنای واقعی کلمه به معنای “مکان خود” یا “مکانی است که خود در آن حکومت می کند”.
این معنی نشان می دهد که چاکرای Svadhishthana فرد را از هویت خود آگاه می کند که توسط خلاقیت، احساسات، میل، کارماهای لذت جویانه و غیره فرد کشف می شود. در این زمینه، چاکرای دوم “صندلی زندگی” نامیده می شود. همچنین با نام های دیگری به نام چاکرای خاجی و چاکرای نارنجی نیز شناخته می شود.

محل چاکرای خاجی و اندام های مرتبط

چاکرای خاجی در قسمت پایین شکم و در مرکز بین ناف و اندام تناسلی قرار دارد. با این حال، محل دقیق آن به اندازه دو انگشت بالای چاکرای اول (استخوان دنبالچه) یا حدود چهار انگشت زیر ناف توصیف شده است.

چاکرای نارنجی که به نام چاکرای خاجی نیز شناخته می شود، دومین چاکرای از پایین است که در قسمت پایین شکم و حدود 2 اینچ زیر ناف قرار دارد.در زبان سانسکریت، چاکرای نارنجی به عنوان Svadhisthana به معنای شیرینی گفته می شود. وقتی از دریچه این چاکرا نگاه کنید، امکان تجربه شیرینی، لذت و لذت زندگی را خواهید دید.

چاکرال ساکرال چاکرای نارنجی 

همانطور که می دانید، هر چاکرا با رنگ خاصی مرتبط است. رنگ اصلی چاکرای خاجی نارنجی است. نارنجی رنگی شاد است که به شما امکان می دهد خودتان باشید. نور نارنجی که از چاکرای خاجی ساطع می شود، درخششی خوش بینانه، شاد و دلپذیر ارائه می دهد.
مضمون اصلی چاکرای نارنجی این است که زندگی را به بهترین شکل انجام دهید. جنسیت، خلاقیت، حس گرایی، لذت، احساسات روابط از ویژگی های رنگ نارنجی است. چاکرای خاجی احساس گرما و هیجان را تراوش می کند. از این رو رنگ این چاکرا نارنجی است.

سمبل چاکرای مقدس

نماد چاکرای خاجی از شش گلبرگ نیلوفر آبی در اطراف دو دایره متحدالمرکز تشکیل شده است که شکل هلال ماه را ایجاد می کند.

شش گلبرگ نیلوفر آبی نشان دهنده 6 حالت هوشیاری است: خشم، حسادت، نفرت، ظلم، غرور و میل. این وریت ها دلیلی هستند که ما با چرخه تولد و مرگ گره خورده ایم. در چاکرای خاجی می توان این چرخه را شکست و با تلاش آگاهانه سطح هوشیاری را بالا برد.

دایره در مرکز نشان دهنده عنصر آب موجود در بدن ما است. به غیر از آب، هلال واژگون شده ماه نیز نماد سوادیشتانا است. این انرژی زنانه را نشان می دهد و با ناخودآگاه پیوند برقرار می کند.

فرکانس انرژی و مانترای بذر

چاکرای خاجی که در رتبه دوم قرار دارد، از سطح انرژی بالاتری نسبت به چاکرای ریشه تشکیل شده است. در حالت متعادل، این چاکرا با فرکانس 288 هرتز می لرزد.

“Vam” صدای دانه (بیجا مانترا) است که با چاکرای خاجی طنین انداز می شود. این صدا در صورت مواجهه با اختلال چاکرای خاجی، یک شعار شفابخش محسوب می شود.

ویژگی های چاکرای خاجی

چاکرای نارنجی مرکز هوش هیجانی شماست. به شدت با تمام تجربیات و پاسخ های احساسی مرتبط است. مهم ترین عملکرد چاکرای دوم جنسیت است. انرژی جنسی یکی از نیرومندترین انرژی های بدن شماست. با چاکرای نارنجی سالم و متعادل، می توانید لذت رابطه جنسی را تجربه کنید و صمیمیت را به عنوان نوعی ارتباط درک کنید.

احساسات: انرژی چاکرای خاجی با احساسات و عواطف یک فرد ارتباط دارد.
شادی: با انگیزه شادی و سعادت، چاکرای خاجی پاسخگوی رضایت شما از زندگی از طریق حواس است. 
خلاقیت: چاکرای خاجی به درک کمک می کند و ارتباط خصوصی با دیگران را تقویت می کند.
اشتیاق: انرژی چاکرای خاجی امکان یافتن و تحقیق در مورد آنچه که شخص مشتاق است را می دهد. این اشتیاق باعث می شود که فرد از زندگی لذت ببرد.

چگونه بفهمیم چاکرای خاجی متعادل است

چاکرای خاجی, خلاقیت روابط سالم و تمایلات جنسی را در خود جای داده است. 

انسداد در چاکرای دوم در صورت عدم بهبود می تواند باعث ناراحتی جسمی و روحی شود. چاکراها نقاطی در بدن هستند که انرژی را تعدیل می کنند و به آن اجازه می دهند آزادانه جریان یابد و سلامت و شادابی را حفظ کند.
متأسفانه، چاکراها می توانند انسدادهایی ایجاد کنند که جریان انرژی را محدود می کند. هدف شفای چاکرا بازگرداندن تعادل و رهایی از هرگونه انسداد در بدن انرژی است که از عملکرد بهینه آن جلوگیری می کند.

چاکراها می توانند بیش از حد فعال یا کم کار شوند که هر کدام به علائم کمی متفاوت منجر می شوند.

 چاکرای خاجی مسدود شده / کم کار

ترس از شادی یا لذت، خود خرابکاری self-sabotage
فقدان خلاقیت و اصالت – Lack of creativity and authenticity
میل جنسی کم
بدبینی، افسردگی
سیکل قاعدگی نامنظم، عفونت ادراری یا مثانه

چاکرای خاجی بیش فعال

واکنش های عاطفی بیش از حد
وابستگی عاطفی بیش از حد به افراد یا اشیاء؛ نیاز مفرط در روابط
هم وابستگی Codependency
تنش عضلانی و گرفتگی شکم

مشکلات ناشی از نامتعادل چاکرای خاجی

هنگامی که چاکرای خاجی مسدود می شود، از نظر فیزیکی شما شروع به تجربه کمردرد، اختلال در عملکرد اندام های تناسلی، درد ناگهانی در زیر شکم، مشکلات کلیوی و مشکلات ادراری می کنید. وضعیت قبل از قاعدگی نیز می تواند یک عارضه بعدی چاکرای خاجی نامتعادل باشد.

چگونه چاکرای خاجی را متعادل کنیم؟

انسداد انرژی در چاکرای خاجی را می توان با تمرین منظمی که برای تحریک چاکرا طراحی شده است، التیام بخشید که باعث می شود انرژی به درون آن جریان یابد و انرژی اضافی از بین برود.

مراقبه

مدیتیشن برای پاکسازی و تعادل چاکرا بسیار مفید است. به عنوان مثال، یک مدیتیشن درمانی ساده چاکرای خاجی شامل تجسم یک نیلوفر آبی نارنجی یا هلال نارنجی در ناحیه چاکرای دوم در ناحیه لگن است. در حالی که عمیق نفس می کشید، آن تصویر را برای چند دقیقه در ذهن خود نگه دارید

مانترا مدیتیشن چاکرا ساکرال “Vam” را بخوانید

مانتراها برای چاکراها می توانند ارتعاش شما را با ارتعاش کائنات افزایش دهند. مانتراهای مربوط به چاکراها به عنوان مانتراهای بیجا یا بذر شناخته می شوند. خواندن مکرر مانترا دانه “Vam” در حین مدیتیشن چاکرای ساکرال به شما کمک می کند تا وضعیت چاکرای خاجی خود را فعال کنید. این صدای بیجا مانترا مستقیماً با فرکانس چاکر دوم مرتبط است. شما با خواندن این صدای بذر با صدای بلند و درونی، مستقیماً بر عملکرد چاکرای خاجی تأثیر می گذارید.

( راهنمای مانترا مدیتیشن چاکرا ) 

مودراها برای فعال کردن چاکرای خاجی

مودراها در یوگا ساده ترین تمرین برای هدایت انرژی در انسدادهای چاکرا هستند. مودرا برای چاکرای خاجی وارونا است. عنصر این چاکرا آب است.
Varuna mudra سلول‌ها، بافت‌ها و رباط‌های کم‌آبی را روان می‌کند. بهبود هضم، تصفیه خون، درمان خشکی پوست و چشم، کمک به کم خونی و گرفتگی عضلات. مودراها درباره این است که انگشتان دست انتهای نادیها (کانال های انرژی در سراسر بدن ) هستند. مودراها مانند یک مدار الکتریکی عمل میکنند که با لمس انگشتان بسته می شود و موجب تقویت عناصر پنجگانه در بدن ما میشوند.

( راهنمای مودرا مدیتیشن چاکرا ) 

حرکات یوگا برای باز کردن چاکرای دوم

حرکات یوگای باز کردن لگن می تواند به کاهش مشکلات جسمانی ناشی از عدم تعادل چاکرای خاجی کمک کند. ژست های یوگا برای متعادل کردن چاکرای خاجی عبارتند از:
آپاویستا کوناسانا Upavistha Konasana، حالت الهه Goddess pose، ماندوکاسانا mandukasana، حالت کبوتر pigeon pose و حالت مثلث triangle pose.

( راهنمای آسانا یوگا برای چاکرا ) 

یوگا آسانا مثلث Triangle Pose

نام سانسکریت: Trikonasanaتمرکز: قدرت، قدرت، تحرک، تعادل |قسمت های بدن درگیر: هسته، شانه ها، پاها، پشت |تجهیزات: Yoga Blockسطح دشواری: 1مرحله: مبتدی حالت مثلثی یک حالت ایستاده

ادامه مطلب »

غذاهای شفابخش چاکرای خاجی

تغییرات رژیم غذایی همچنین می تواند به پاکسازی چاکرای دوم شما کمک کند. پرتقال، خربزه، نارگیل و سایر میوه های شیرین مواد غذایی خوبی برای شفابخش چاکرای خاجی هستند. دارچین نیز مانند نوشیدن آب فراوان مفید است.

جملات تاکیدی چاکرای خاجی نامتعادل

در پایان، این جملات تاکیدی را به عنوان یادآوری به خودتان بگویید:

من برای بدنم ارزش قائل هستم
من در داخل و خارج آرام هستم
من احساس شفقت و لذت می کنم
من از تمایلات جنسی خود استقبال می کنم
من خلاق و پر از آرزو هستم
به خودم اجازه می‌دهم بی‌تفاوت ارتباط برقرار کنم
هر رابطه ای پر از شادی است.
من با احساساتم ارتباط برقرار می کنم.

آب، عنصر چاکرای دوم

از آنجایی که عنصر چاکرای خاجی آب است، بیرون رفتن و استراحت در نزدیکی آب آزاد می تواند به باز کردن چاکرای دوم شما کمک کند. دریاچه ها، رودخانه ها، نهرها یا اقیانوس ها همه مفید هستند. در صورت امکان، پاهای خود را در آب آویزان کنید تا به جریان انرژی کمک کنید. حمام کردن یا دوش گرفتن نیز می‌تواند به متعادل کردن چاکرا کمک کند و در عین حال آرامش لازم را برای حفظ احساسات شما فراهم کند.