چاکرای شبکه خورشیدی چیست؟ نماد، مکان و نشانه های تعادل و عدم تعادل

فهرست مطالب

چاکرای شبکه خورشیدی در یک نگاه

نام سانسکریتManipura
محلدر ناحیه ناف درست بالای شکم و زیر استخوان سینه
رنگYellow
مانترا بذرRAM
عنصرFire
کیفیت هااعتماد به نفس، عزت نفس و قدرت اراده
نشانه های تعادلتوانمندسازی درونی، ذهن آرام، عزت نفس، هضم
علائم عدم تعادلمشکلات در کبد و کلیه، مشکل در تنفس، درد عصب.، هضم ضعیف

چاکرا شبکه خورشیدی مرکز انرژی تبدیل

چاکرای شبکه خورشیدی سومین چاکرای از پایین است که در ناحیه معده و چند اینچ بالاتر از ناف قرار دارد. چاکرای شبکه خورشیدی سالم به رنگ زرد ارتعاش می کند و آتش عنصر غالب آن است. این چاکرا با آتش، قدرت دگرگونی مرتبط است. انرژی این چاکرا به ما اجازه می دهد تا با توجه به چالش های زندگی خود تغییر شکل دهیم.
نام چاکرای شبکه خورشیدی در سانسکریت «مانیپورا» است که به «شهر جواهرات درخشان» ترجمه می‌شود، جایی که مانی به معنای جواهر و پور به معنای شهر است. شما می توانید چاکرای سوم خود را به عنوان یک خورشید درخشان و زرد در نظر بگیرید که از مرکز بدن شما تابش می کند و بر تمام جنبه های قدرت شخصی شما حاکم است.

مکان چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی سومین چاکرای از پایین است که در نقطه کمر و در همان صفحه افقی ناف شما قرار دارد. مرکز چاکرای شبکه خورشیدی در حدود 2 اینچ بالای ناف، درست زیر جناغ است. در بدن، چاکرای شبکه خورشیدی با معده، کیسه صفرا، طحال، کبد و پانکراس مرتبط است. چاکرای شبکه خورشیدی به دلیل قرار گرفتن در ناحیه شکم با پانکراس، اندام های دستگاه گوارش و غدد فوق کلیوی خارجی مرتبط است، این غدد هورمون هایی را برای هضم و تبدیل غذا به انرژی ترشح می کنند.

 

شما می توانید چاکرای سوم خود را به عنوان یک خورشید درخشان و زرد در نظر بگیرید که از مرکز بدن شما تابش می کند و بر تمام جنبه های قدرت شخصی شما حاکم است.

معنی رنگ چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی سالم به رنگ زرد ارتعاش می کند و آتش عنصر غالب آن است. رنگ زرد با انرژی آتش مرتبط است که می تواند عناصر دیگر را تجزیه کند. زرد همچنین رنگ خورشید است که منبع اصلی گرما و انرژی برای کل منظومه شمسی است، که انرژی و سوخت تمام فرآیندهای بیولوژیکی شما را تامین می کند. زرد رنگی است که باعث ایجاد احساس شادی، اشتیاق، خوش بینی و وضوح ذهنی می شود. اغلب با جوانی، شروع های جدید و تولد دوباره همراه است. چاکرای شبکه خورشیدی سالم و متعادل به رنگ های زرد و طلایی پرتوهای خورشید می لرزد.

نماد چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای مانیپورا با یک مثلث رو به پایین در وسط یک نیلوفر آبی ده گلبرگ به رنگ زرد نشان داده شده است.

1. تعداد گلبرگ (10 گلبرگ). 10 گلبرگ نشان دهنده 10 پرانا در درون ماست. این گلبرگ ها به 5 پرانا و 5 آپا پرانا 1 متصل می شوند.

2. مثلث رو به پایین. مثلث رو به پایین نشان می دهد که انرژی سه چاکرای پایینی جمع شده و به سمت چاکراهای بالاتر پخش می شود.

3. حیوان نمادین. رام (حیوان سوار خدای آتش) نماد حیوانی این چاکرا است.

4. خدایان متصل. خدایان مرتبط با این نماد شیوا و شاکتی لاکینی (همسر لرد شیوا) هستند.

 

عملکرد چاکرای شبکه خورشیدی چیست؟

عملکرد چاکرای شبکه خورشیدی شما دگرگونی است. آتش درون چاکرای سوم شما این توانایی را دارد که ماده را به انرژی و قدرت پویا تبدیل کند. از طریق فرآیند دگرگونی، چاکرای شبکه خورشیدی شما سوخت انرژی را به بدن می رساند و آن را زنده نگه می دارد. آتش جرقه حیات است که روند تحول را شعله ور می کند.

توانمندسازی درونی– چاکرای مانیپورا هسته قدرت ما است، بنابراین، به ما کنترل فرآیند فکر، احساسات و نوسانات خلقی را می دهد. در نتیجه، خلق و خوی خوب و دیدگاه خوش بینانه به وجود می آید.
عزت نفس– شبکه خورشیدی منبع عزت نفس و اعتماد به نفس ماست. بنابراین، به ما این قدرت را می دهد که به خودمان ایمان داشته باشیم و با اطمینان تصمیم گیری و اقدامات انجام دهیم.
هضم – چاکرای شبکه خورشیدی به تولید آتش گوارش کمک می کند. تعادل در این چاکرا سیستم گوارش را سالم نگه می دارد.

عدم تعادل در چاکرای شبکه خورشیدی

برخی از علائم اصلی عدم تعادل چاکرای شبکه خورشیدی شما معمولاً در استفاده نادرست از قدرت شخصی شما بیان می شود. عدم تعادل چاکرا به صورت مازاد انرژی یا کمبود انرژی رخ می دهد.

علائم مرتبط با انرژی بیش از حد عبارتند از:

رفتارهای سرکوب کننده، بیش از حد رقابتی
پرخوری و افراط
خستگی یا تنبلی مفرط

علائم کمبود انرژی عبارتند از:

ناامنی، اضطراب و ترس
وزن کم بدن و کم اشتهایی
عدم اعتماد به نفس و خودانگاره ضعیف
ناتوانی در تمرکز و عدم سازماندهی
زخم معده، سوء هاضمه، دیابت، اختلالات خوردن و سایر بیماری های مرتبط با دستگاه گوارش نیز می توانند از علائم چاکرای شبکه خورشیدی نامتعادل باشند.

چگونه چاکرای شبکه خورشیدی خود را متعادل کنیم؟

بهبود چاکرای شبکه خورشیدی یک فرآیند ساده است، اما ممکن است کمی تمرین نیاز داشته باشد. اکثر مردم طی سالیان متمادی دچار انسداد شده اند، بنابراین تعادل چاکرا زمان می برد. برخی از تمرینات درمانی چاکرای شبکه خورشیدی وجود دارد که انجام هر روزه آنها آسان است.

بهبود و متعادل کردن چاکرای شبکه خورشیدی فرآیند زیبایی است، زیرا شخصیت شما را کاملا متحول می کند. شما روی ارتقا ارزش خود، عزت نفس، قدرت شخصی و متعادل کردن نفس خود کار خواهید کرد.

 

درمان چاکرای شبکه خورشیدی با غذا

وارد کردن وعده‌های غذایی سالم به رژیم غذایی‌تان راهی عالی برای شروع متعادل کردن چاکرای شبکه خورشیدی است زیرا غذایی که میخوریم انرژی است که به ما نیرو می‌دهد. چاکرای شبکه خورشیدی شما مرکز هضم و جذب غذا است و غذاهایی را که می خورید به انرژی تبدیل می کند که می توانید در زندگی از آن استفاده کنید.

رنگ چاکرا مرتبط با مانیپورا زرد است، به این معنی که موز، تخمه آفتابگردان، فلفل زرد و پنیر مواد غذایی خوبی برای شفابخش چاکرای شبکه خورشیدی هستند. ادویه جات چاکرای شبکه خورشیدی زنجبیل، بابونه، نعناع و زیره است.

مدیتیشن چاکرای شبکه خورشیدی

مدیتیشن می تواند به باز کردن مانیپورا کمک کند. یک تمرین ساده این است که به سادگی یک گل آفتابگردان زرد درخشان را روی چاکرای شبکه خورشیدی خود تصور کنید.

مانترا مدیتیشن چاکرا شبکه خورشیدی “RAM” را بخوانید

مانتراها برای چاکراها می توانند ارتعاش شما را با ارتعاش کائنات افزایش دهند. مانتراهای مربوط به چاکراها به عنوان مانتراهای بیجا یا بذر شناخته می شوند. خواندن مکرر مانترا دانه “RAM” در حین مدیتیشن چاکرای شبکه خورشیدی به شما کمک می کند تا چاکرای شبکه خورشیدی خود را فعال کنید.

( راهنمای مودرا برای چاکرا مدیتیشن ) 

مودراها برای فعال کردن چاکرای شبکه خورشیدی

مودراها در یوگا ساده ترین تمرین برای هدایت انرژی در انسدادهای چاکرا هستند.  Rudra mudra می تواند چاکرای مانیپورا را متعادل کند. این مودرا می تواند بینایی را بهبود بخشد، فشار خون را کاهش دهد، سرگیجه، خستگی و تمرکز را بهبود بخشد.
مودراها درباره این است که انگشتان دست انتهای نادیها (کانال های انرژی در سراسر بدن ) هستند. مودراها مانند یک مدار الکتریکی عمل میکنند که با لمس انگشتان بسته می شود و موجب تقویت عناصر پنجگانه در بدن ما میشوند.

( راهنمای مودرا برای چاکرا مدیتیشن ) 

نور خورشید را دریافت کنید

از آنجایی که عنصر آتش عنصر اصلی چاکرای شبکه خورشیدی است، بنابراین خورشید تأثیر بسیار مفیدی بر آن دارد. بنابراین، سعی کنید در روزهای آفتابی بیرون بروید و حمام آفتاب بگیرید. این می تواند به شما کمک کند چاکرای شبکه خورشیدی را متعادل کنید.

درمان چاکرای شبکه خورشیدی با رایحه درمانی

رایحه درمانی همچنین می تواند برای درمان چاکرای مانیپورا مفید باشد. می توان از آن در هنگام مدیتیشن یا انجام یوگا یا به تنهایی در هر زمانی استفاده کرد. رایحه درمانی و روغن‌های ضروری با رایحه خاکی می‌توانند راهی عالی برای بازگرداندن تعادل در چاکرای شبکه خورشیدی مسدود شده باشند زیرا می‌توانند شما را تحریک کنند (چاکرای سوم کم‌کار) یا شما را آرام کنند (چاکرای سوم بیش فعال).
اسانس های مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت مانند بابونه، نعناع و زنجبیل برای بهبود چاکرای شبکه خورشیدی مفید هستند.

یوگا آسانا چاکرای شبکه خورشیدی

متعادل کردن چاکرای شبکه خورشیدی با تمرینات یوگا شامل ایجاد قدرت و انعطاف پذیری در هسته بدن و در تمام عضلات اطراف معده شما می شود.

( راهنمای آساناهای یوگا برای چاکراها ) 

Surya Namaskar (سلام بر خورشید)
Boat Pose (ژست قایق)
Firefly Pose (ژست کرم شب تاب)
Bow Pose (ژست کمان)
Upward Plank Pose ( ژست پلانک )

یوگا آسانا قایق Boat Pose

نام سانسکریت: Navasanaتمرکز: قدرت، قدرت، استقامت عضلانی، تعادلقسمت های بدن درگیر: لگن، هسته، پاها، پشتتجهیزات: بدون تجهیزاتسطح دشواری: 4مرحله: مبتدی ژست قایق یک وضعیت یوگا

ادامه مطلب »

یوگا آسانا کمان Bow Pose

|  نام سانسکریت: Danhurasana ||  تمرکز: انعطاف پذیری، تحرک، تنفس، قدرت ||  قسمت های بدن درگیر: هسته، پاها، شانه ها، سینه، بازوها، پشت ||  تجهیزات: بدون تجهیزات 

ادامه مطلب »

راهنمای مراقبه برای درمان چاکرا شبکه خورشیدی 

مدیتیشن برای متعادل کردن چاکراها بسیار مفید است. هنگامی که برای متعادل کردن چاکراها مدیتیشن انجام می دهید، باید آگاهی خود را به محل آن چاکرا بیاورید. به طور مشابه، در اینجا باید آگاهی خود را به محل چاکرای شبکه خورشیدی که درست بالای ناف است، بیاورید. برای متعادل کردن این چاکرا با مدیتیشن می توانید مراحل زیر را انجام دهید.

در یک آسانا راحت مانند سوخاسانا یا پادماسانا بنشینید و دست روی پاهای خود بگذارید. با چند نفس تمام بدن خود را شل کنید و چشمان خود را ببندید.
آگاهی خود را به محل چاکرای مانیپورا، که درست بالای ناف است، بیاورید.
از آنجایی که این چاکرا با رنگ زرد مرتبط است، بنابراین یک منبع نور زرد را درست بالای ناف خود تصور کنید.
حالا نفس عمیق بکشید و سعی کنید ناحیه ناف را گرم کنید. کل فرآیند را برای 5-10 دقیقه حفظ کنید.
پس از اتمام کار، دستان خود را به آرامی روی صورت خود بمالید و چشمان خود را به آرامی باز کنید.

در حین مدیتیشن، مانترا RAM (مانترا بذر مانیپورا) را بخوانید

علاوه بر این، برای نتایج بهتر می توانید کل این فرآیند را در Kapalbhati Pranayama انجام دهید.

جملات تاکیدی چاکرای شبکه خورشیدی

جملات تاکیدی، افکار یا جملات مثبتی هستند که به خود می گوییم تا بتوانیم بر ترس و افکار منفی غلبه کنیم. در اینجا چند جمله تاکیدی قوی وجود دارد که به تعادل چاکرای شبکه خورشیدی کمک می کند.

من قوی و مطمئن هستم.
من قدرت های خودم را مطرح می کنم.
من خودم را دوست دارم و تمام جنبه های زندگی ام را می پذیرم.
من لایق عشق و احترام هستم.
من خالق و حاکم زندگی ام هستم.