چاکرای قلب چیست؟ نماد، مکان و نشانه های تعادل و عدم تعادل

فهرست مطالب

چاکرای قلب در یک نگاه

نام سانسکریتAnahata – به معنای صدای بدون ضربه
محلمرکز قفسه سینه
رنگGreen
مانترا بذرYAM
عنصرAir
کیفیت هاهماهنگی با طبیعت، عشق بی قید و شرط، بی طرفی مثبت، روابط هماهنگ
نشانه های تعادلتوانمندسازی درونی، ذهن آرام، عزت نفس، هضم
علائم عدم تعادلسردرد، تاری دید، مشکلات سینوسی، خستگی چشم، تشنج، کاهش شنوایی، عملکرد هورمونی

چاکرای قلب چهارمین مرکز انرژی از پایین است که در وسط قفسه سینه و نزدیک قلب قرار دارد. چاکرای قلب به عنوان پلی بین 3 چاکرای پایینی و 3 چاکرای بالایی عمل می کند. چاکرای قلب متعادل به رنگ سبز ارتعاش می کند و هوا به عنوان عنصر غالب آن است.
چاکرای قلب سالم انرژی عشق بی قید و شرط، گشاده رویی، شادی، شفقت و پذیرش یگانگی تمام زندگی را ساطع می کند.

نام سانسکریت برای چاکرای قلب “Anahata” است. “Anahata” در زبان سانسکریت به معنای “بی صدمه، ضربه نخورده و شکست نخورده” است، زیرا دو نیروی متضاد (جسم و ذهن) را با انرژی متحد کننده عشق ادغام می کند.

 

معنی چاکرای قلب در سانسکریت

آناهاتا ANAHATA اصطلاح سانسکریت برای چاکرای قلب است. این اصطلاح در لغت به معنای صدای ضرب‌نخورده یا ضرب‌نخورده است، صدایی که بدون برخورد با اجسام تولید می‌شود. معمولاً با صدای آرام و خالی از آرامش همراه است که به آن صدای بی صدا نیز می گویند.

صدای OM نمونه کامل آناهاتا است. اعتقاد بر این است که ارتعاش طبیعی OM هنوز در جهان وجود دارد، همانطور که در زمان خلقت جهان (زمانی که چیزی برای ایجاد صدا وجود نداشت) وجود دارد.

دلیل اینکه چاکرای قلب با صدای آناهاتا مرتبط است زیرا قلب درهای خرد بالاتر را باز می کند. تنها زمانی می توان آن را درک کرد که فرد بتواند آنقدر پذیرا باشد که لطیف ترین صداها، یعنی صدای خودت را درک کند. و یکی از مهم ترین راه های دستیابی به این توانایی شنیداری مدیتیشن است. تمرینات نادا یوگا و کریا یوگا می تواند به شما کمک کند به راحتی به آن حالت مدیتیشن برسید.

مکان و اندام های مرتبط با چاکرای قلب

چاکرای قلب در جلو و وسط قفسه سینه (بین ریه راست و چپ)، پشت و کمی به سمت چپ استخوان سینه شما قرار دارد. از نمای پشتی، در سطح مهره های سینه ای T8 قرار دارد.

اهمیت ناحیه چاکرای قلب که ارتباط نزدیکی با ریه ها و قلب دارد، تنظیم اکسیژن مولفه های کلیدی در حفظ تعادل چاکرای قلب است. پرانایاما یک تمرین قوی برای کمک به این فضای سیستم انرژی در بدن انسان است.

این چاکرا عمدتاً با قسمت فوقانی پشت، از جمله قفسه سینه و حفره سینه، ناحیه تحتانی ریه ها، پوست، دست ها و بازوها مرتبط است. این فضای قلب با سیستم قلبی عروقی، سیستم تنفسی و سیستم ایمنی ارتباط دارد.

علاوه بر این، چاکرای قلب غده غدد درون ریز تیموس را که بخش مهمی از سیستم ایمنی است، تنظیم می کند. به غده تیموس «چاکرای بالاتر قلب» گفته می‌شود که به عنوان «مسکن روح» نیز شناخته می‌شود. این نشان دهنده رشد معنوی، عشق بی قید و شرط، شفقت و بخشش است.

معنی رنگ چاکرای قلب

هر چاکرا در بدن شما به طور مستقیم با یک رنگ خاص مرتبط است و بدن شما را با فرکانس خاص خود می لرزاند. چاکرای قلب با رنگ سبز و عنصر هوا مرتبط است. سبز یک رنگ طبیعی آرامش بخش است که حس کلی آرامش، تعادل و هماهنگی را تقویت می کند. سبز همچنین با احساساتی مانند شفقت، همدلی، مهربانی و عشق مرتبط است.

درباره نماد چاکرای قلب

هر یک از 7 چاکرا با یک نماد منحصر به فرد نشان داده می شود که ویژگی های اصلی و عملکرد آن چاکرای خاص را بیان می کند.

نماد چاکرای قلب دایره ای از دوازده گلبرگ نیلوفر آبی است که دو مثلث متقاطع را احاطه کرده و یک ستاره شش پر را تشکیل می دهد.

نماد چاکرای قلب دارای عناصر زیر است.

دوازده گلبرگ نیلوفر آبی- دوازده گلبرگ که در یک دایره قرار گرفته اند، ویژگی های قلب را در زمانی که چاکرا در حالت متعادل قرار دارد، نشان می دهد.  هر گلبرگ نیلوفر آبی چاکرای قلب با یکی از 12 فضیلت یک قلب پاک مرتبط است:

عشق هارمونی یکدلی فهم خلوص وضوح رحم و شفقت – دلسوزی وحدت بخشش مهربانی صلح سعادت

در اساطیر هندو، واجو، که در مرکز نماد چاکرای قلب قرار دارد، خدای مرتبط با چاکرای قلب است. واجو به عنوان “خدای زندگی” و خدای هوا و باد نیز شناخته می شود.

مثلث ها – مثلث اول نماد ذات مردانه خدا (که به شیوا تعبیر می شود) و دومی نماد ذات زنانه خدا (که به عنوان شاکتی تعبیر می شود).

فرکانس انرژی و مانترای بذر چاکرای قلب

انرژی پخش شده از هر چاکرا با فرکانس و طول موج مشخصی از طیف مرئی مطابقت دارد.

چاکرای قلب با فرکانس 639 هرتز می لرزد. صدای این فرکانس به تعادل احساسات و بالا بردن روحیه کمک می کند. گوش دادن به موسیقی با این فرکانس در مواقعی که مضطرب هستید، احساسات منفی در قلب خود احساس می کنید یا مشکلات رابطه دارید مفید است.

YAM مانترای بذر چاکرای قلب است که با فرکانس 639 هرتز مطابقت دارد. این “مانترا” به کنترل هوا و پرانا (نیروی حیات) در بدن ما متصل است.

عنصر چاکرای قلب وایو (هوا) است که کمترین چگالی عنصر فیزیکی ما تاکنون است. هوا بیانگر آزادی، باز بودن و طراوت، سبکی، سادگی و نرمی است.

ویژگی های چاکرای قلب

چاکرای قلب مرکز کنترل شفقت، همدلی، ارتباط و بخشش است. به شما اجازه می دهد هر موقعیتی را در زندگی تجربه کنید و آن را بپذیرید، صرف نظر از اینکه شرایط به نفع شما یا مخالف شما باشد. آناهاتا شما را از طریق نیروی عشق بی قید و شرط به انرژی زندگی و روح متصل می کند. به عبارت دیگر، قلب شما پلی است بین نفس و روح.

هنگامی که چاکرای قلب شما در سالم ترین حالت خود قرار دارد، به شما این امکان را می دهد که با همه چیز احساس یگانگی داشته باشید و از دوگانگی فراتر بروید. انرژی چاکرای قلب شبیه به کیفیت هوا است: انبساط، بی شکل، نرم و ملایم است.

چگونه بفهمیم چاکرای قلب متعادل است؟

هنگامی که چاکرای قلب ما متعادل و باز است، امواج عشق و شفقت در درون ما جاری می شود و ما را قادر می سازد به سرعت ببخشیم و دیگران و خودمان را بپذیریم.

ایجاد تعادل در چاکرای آناهاتا به ما این امکان را می دهد که درد عاطفی خود را از طریق عشق بی قید و شرط رها کنیم. کلاسیک های باستانی معتقد بودند که “جیوا آتمان” (روح) ما در چاکرای قلب قرار دارد، که منطقه انتقال خود مادی ما به خود الهی است. همانطور که مرکز قلب با عشق و شفقت گسترش می یابد، نهال آرامش و هماهنگی درونی ما می تواند باز شود و رشد کند.

چاکرای قلب متعادل به شکل زیر ظاهر می شود.

هماهنگی با طبیعت
عشق بی قید و شرط
بی طرفی مثبت
روابط هماهنگ
عدم قضاوت نسبت به خود یا دیگران
دلسوز
صلح آمیز

علائم چاکرای قلب نامتعادل و علل آن

چاکرای قلب نامتعادل جای خود را به غم، خشم، حسادت، ترس از خیانت و نفرت نسبت به خود و دیگران می دهد. منجر به علائم فیزیکی از جمله آسم، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات تنفسی، عفونت در سطح ریه و برونشیت می شود.

چاکرای قلب نامتعادل به شکل زیر ظاهر می شود.

تنهایی
حسادت
تلخی
ناتوانی در بخشش
پرخاشگری منفعل
ناتوانی در دوست داشتن
قضاوت کننده
عدم همدلی
رفتار خفه کننده

چاکرای قلب نامتعادل شما را به تجربه سطوح انرژی ضعیف در کل بدن سوق می دهد، زیرا قلب اساساً مرکز تمام عملکردهای بدن است. غلبه منفی گرایی و نفرت می تواند مسئول عدم تعادل در چاکرای قلب باشد. شما احساس ناامیدی، خجالتی، طرد شدن و قطع ارتباط با تمام دنیا خواهید کرد. ناامیدی می تواند باعث شود از دیگران فاصله بگیرید و برخی از روابط ارزشمند را از دست بدهید.

از نظر فیزیکی، سیستم ایمنی ضعیف تری (سرماخوردگی، آنفولانزا، و عفونت مکرر)، فشار خون پایین/بالا، گردش خون ضعیف، و مشکلات تنفسی به دلیل چاکرای نامتعادل قلب ایجاد می شود، احساس خواهید کرد.

چگونه چاکرای قلب را متعادل کنیم؟

1. ترکیب اصول کارما یوگا

کارما یوگا مسیری است که بر فرد تاکید می کند تا بدون هیچ گونه دلبستگی به نتایج، وظایف خود را انجام دهد. ترکیب اصول اصول کارما یوگا می تواند به شما کمک کند چاکرای قلب را باز کنید.

تجربه بدون دلبستگی – هر لحظه را برای آنچه هست تجربه کنید و آن را بپذیرید، بدون ارجاع آن به لحظات گذشته یا آینده. هیچ لحظه ای نمی تواند برای همیشه ادامه داشته باشد زیرا هیچ چیز دائمی نیست.
وابستگی به گذشته را رها کنید – ما اغلب به موقعیت‌ها یا افرادی چسبیده‌ایم که با شرکت آنها احساس شادی، امنیت و راحتی می‌کنیم. بنابراین، رها کردن وابستگی‌های گذشته و باز کردن ذهن و قلب، راهی آینده‌ای جدید می‌شود.
دلبستگی به نتایج را کنار بگذارید – بدون نگرانی در مورد نتیجه، با لحظه ای که هست صلح کنید. نیاز به دانستن و پذیرش عدم قطعیت را رها کنید. هیچ تضمینی در مورد چگونگی انجام زندگی وجود ندارد. فقط امروز خوب زندگی کن
دلبستگی به احساسات را کنار بگذارید – بدانید که درد اجتناب ناپذیر است. چیزهای مهم را از دست خواهید داد و مقداری درد را احساس خواهید کرد. اما نباید آنقدر که فکر می کنید بد باشد. به قول معروف، درد اجتناب ناپذیر است، رنج اختیاری است.

مدیتیشن و مودرا برای چاکرای قلب 

مانترا مدیتیشن برای چاکراها می توانند ارتعاش شما را با ارتعاش کائنات افزایش دهند. مانتراهای مربوط به چاکراها به عنوان مانتراهای بیجا یا بذر شناخته می شوند. خواندن مکرر مانترا دانه “YAM” در حین مدیتیشن چاکرای قلب به شما کمک می کند تا چاکرای قلب خود را فعال کنید.

( راهنمای مانترا مدیتیشن برای چاکرا )

مودرا برای فعال کردن چاکرای قلب

مودراها در یوگا ساده ترین تمرین برای هدایت انرژی در انسدادهای چاکرا هستند.  مودراها درباره این است که انگشتان دست انتهای نادیها (کانال های انرژی در سراسر بدن ) هستند. مودراها مانند یک مدار الکتریکی عمل میکنند که با لمس انگشتان بسته می شود و موجب تقویت عناصر پنجگانه در بدن ما میشوند.

برای متعادل کردن چاکرای قلب، گرفتن دست در آپانا وایو مودرا و رساندن آگاهی خود به مرکز قلب ساده ترین راه است. عنصر چاکرای قلب هوا است. Vayu mudra عدم تعادل هوا مانند پارکینسون، آرتریت و روماتیسم را تنظیم می کند.
این مودرا قدرت کاهش درد در ناحیه سینه را دارد و گردش خون را بهبود می بخشد. مودرا برای چاکرای قلب وایو است.

( راهنمای مودرا مدیتیشن برای چاکرا )

پرانایاما و یوگا آسانا برای چاکرای قلب

تنفس یکی از بهترین راه ها برای کار با چاکرای قلب است. هندوها اهمیت نفس (که گاهی به آن پرانا نیز گفته می شود) و انرژی تصفیه کننده آن را درک می کنند.

تکنیک های پرانایاما در یوگا برای تمرین کنترل تنفس، افزایش جریان اکسیژن در بدن و گسترش هوشیاری طراحی شده است. تنفس در فرهنگ سنتی چینی (معروف به “چی”، که به “هوا” یا “نیروی زندگی” ترجمه می شود) پایه و اساس پزشکی و هنرهای رزمی مانند چیگونگ است.

هوا عنصری است که ویژگی های چاکرای قلب را نشان می دهد: وسعت، آزادی و جریان ثابت. نفس نیروی حیاتی و یک ماده مغذی اولیه بدن شماست.

بیایید نگاهی به برخی از تمرینات تنفسی برای چاکرای قلب سالم بیندازیم.

تمرین پرانایاما نفس آتش Breath of Fire

نفس آتش که به نام کاپالاباتی پرانایاما نیز شناخته می شود، یک تکنیک تنفس سم زدایی قدرتمند است که شامل یک سری دم های کوتاه و قوی بینی است (بازدم غیرفعال است).

تنفس آتش اغلب در طول تمرینات یوگا کندالینی انجام می شود. این جریان خون را به مرکز قلب شما افزایش می دهد، بدن را سم زدایی می کند و وضوح بیشتری را به ذهن شما می آورد.

تمرین پرانایاما با تنظیم جریان هوای ورودی و خروجی به ریه ها، مستقیماً بر عملکرد قلب تأثیر می گذارد. این تمرینات تنفسی پرانایاما برای ریه ها مطمئناً به شما کمک می کند چاکرای قلب خود را باز نگه دارید و متعادل کنید.

تنفس متناوب از سوراخ بینی Alternate Nostril Breathing

تنفس متناوب از سوراخ بینی که به نام نادی شدانا nadi shodana – نیز شناخته می شود، یک تکنیک تنفسی تصفیه کننده است که برای آزاد کردن کانال های انرژی محبوس شده در بدن و آرامش ذهن استفاده می شود.

نادی شدانا مرکز قلب شما را با اکسیژن پر می کند و به شما این امکان را می دهد که احساس خنکی ملایمی را در سراسر بدن خود تجربه کنید.

از حرکات یوگای زیر استفاده کنید تا چاکرای قلب خود را باز کنید و دنیا را از چشم عشق ببینید.

Locust Pose (Salabhasana)
Bow Pose (Dhanurasana)
Camel Pose (Ustrasana)
Wheel Pose (Urdhva Dhanurasana)
Upward Plank Pose (Purvottanasana)
Half Boat Pose (Paripurna Navasana)
Bridge Pose (Setu Bandhasana)

یوگا آسانا چرخ Wheel Pose

راهنمای یوگا آسانا |  نام سانسکریت: Urdhva Dhanurasana |  تمرکز: قدرت، قدرت، استقامت عضلانی، انعطاف پذیری، تحرک، تنفس |  قسمت های بدن درگیر: لگن، هسته، شانه ها،

ادامه مطلب »

درمان چاکرای قلب با غذا 

غذای فیزیکی برای چاکراهای بالاتر معنای نمادین تری دارد. بهترین نوع “غذا” برای چاکرای قلب شما، زندگی پر از شادی، هدف، شفقت، پذیرش و عشق است. چاکرای قلب در مورد خوردن غذای فیزیکی با قلبی باز با القای هر وعده غذایی با عشق است.
سبزیجات و میوه های سبز همراه عالی شما برای باز کردن چاکرای مسدود شده قلب شما هستند.

3 چاکرای پایینی ما به جنبه های زیر از بدن ما خدمت می کنند:

چاکرای ریشه از دیدگاه بقا به غذا نگاه می کند
چاکرای خاجی به معنای لذت خوردن است
چاکرای شبکه خورشیدی با تبدیل غذا به انرژی سر و کار دارد
چاکرای قلب به عنوان پلی بین بدن (که توسط سه چاکرای پایینی نشان داده می شود) و ذهن (که توسط چاکرای پنجم، ششم و هفتم نشان داده می شود) عمل می کند. برخی از مهم ترین درس های چاکرای قلب در مورد غذا عبارتند از:

فقط با استفاده از مواد اولیه با کیفیت (ارگانیک، بومی و محلی) عشق را به وعده های غذایی خود القا کنید.
برای یک وعده غذایی سپاسگزاری کنید، به خصوص زمانی که با عشق تهیه شده باشد
وعده های غذایی را با دیگران به اشتراک بگذارید
بیشتر از غذاهای گیاهی و میوه ها و سبزیجات خام استفاده کنید (مثلاً سبزی های دارای برگ تیره)
برخی از بهترین غذاهای سبز که با چاکرای قلب شما طنین انداز می شوند عبارتند از:

میوه ها – آووکادو، انگور سبز، کیوی، گلابی، سیب سبز، خربزه عسلک
سبزیجات – سبزی با برگ های تیره (کلم پیچ، اسفناج، آرگولا)، کلم بروکلی، کرفس، بوک چوی، کاهو، سبزی کولد، خیار، کلم بروکسل حبوبات – لوبیا سبز، نخود سبز، ادام

از روغن های آروماتراپی مانند چوب صندل، یاس، اسطوخودوس و شمعدانی استفاده کنید.