چاکرای گلو چیست؟ نماد، مکان و نشانه های تعادل و عدم تعادل

فهرست مطالب

چاکرای گلو در یک نگاه

نام سانسکریتVishuddha
محلدر مرکز گردن در سطح گلو بالای استخوان ترقوه قرار دارد
رنگBlue
مانترا بذرHAM
عنصرEther
کیفیت هابیان خود و فرافکنی خلاقیت به جهان ، ارتباط، گوش دادن.
نشانه های تعادلقادر به بیان افکار و خواسته ها در ارتباط پیوندی با چاکرای قلب و ذهن است
علائم عدم تعادلعلائم فیزیکی نشان داده شده عبارتند از گلودرد، فک سفت، گردن سفت و سردرد مکرر

همه ما یک هدیه منحصر به فرد دریافت کرده ایم که به ما قدرت برقراری ارتباط با دیگران و ابراز فردیت خود را می دهد. این موهبت صدای اصیل ما و توانایی گفتن حقیقت است. چاکرای گلو کلید باز کردن این هدیه منحصر به فرد را دارد. چاکرای آبی متعادل و سالم به شما این امکان را می دهد که خود را با وضوح و به روشی خلاقانه بیان کنید.

با فن بیان می توان کلمات، احساسات، عواطف و خلاقیت خود را با دیگران به اشتراک گذاشت و به این ترتیب، دنیا مکانی زیبا به نظر می رسد. اینطور نیست؟

چاکرای گلو چیست؟ 

چاکرای گلو پنجمین مرکز انرژی از پایین است که در گردن و در ناحیه مهره های گردن قرار دارد و از شانه ها تا بصل النخاع (بخشی از ساقه مغز) می رسد.

چاکرای گلو سالم به رنگ آبی ارتعاش می کند و اتر (فضا) عنصر غالب آن است.

Vishuddha – نام سانسکریت برای چاکرای گلو “ویشودا” است که به معنای “تصفیه” است زیرا جایی است که انرژی معنوی بالاتری به بدن فیزیکی هدایت می شود، به معنای واقعی کلمه به معنای خالص ترین است. در واقع، ویشودا به چیزی فراخوانده می شود که هم در سطح جسمی و هم در سطح ذهنی پاکیزه می شود.

بدن برای اینکه چاکرای پنجم را با موفقیت فعال کند به درجه خاصی از تصفیه در چاکرای پایینی نیاز دارد.

Bharatisthana (“خدای گفتار”) نام دیگر این چاکرا است.

 

عنصر مرتبط با این چاکرا اتر/آکاشا است که به عنوان یک مسیر انتقال دهنده به ارتعاشات مانتراها عمل می کند.

انرژی از این چاکرا خارج می شود و منبع صدا در بدن است و به عنوان یک دریچه فشار عمل می کند که اجازه می دهد انرژی از یک چاکرا به چاکرای بعدی منتقل شود.

عملکرد چاکرای گلو چیست؟

برخی از عملکردهای اصلی چاکرای گلو عبارتند از:
برقراری ارتباط، پاکسازی، خلاقیت و بیان اصالت شما. چاکرای گلو مرکز صدا و گفتار است.

با این حال، مهم ترین جنبه عملکرد چاکرای گلو نحوه صحبت شما نیست، بلکه این است که چه چیزی صحبت می کنید و چقدر سخنان شما صادق است.

معنی نماد چاکرای گلو

نماد چاکرای گلو یک نیلوفر آبی روشن با 16 گلبرگ است که با تمام حروف صدادار زبان سانسکریت تزئین شده است.

در مرکز نیلوفر آبی، یک مثلث رو به پایین با دایره ای در داخل آن وجود دارد که نشان دهنده عنصر فضا (اتر) و یک هجای “HAM” हं است که به چاکرای گلو Bija Mantra معروف است.

خدایی که با چاکرای گلو شناسایی می شود، ساداشیوا، خدایی/الهه ای است که معمولاً پوست ببری با پنج سر (نماینده 5 عنصر) و ده بازو پوشیده است. ساداشیوا بیانی از تعادل یین و یانگ و خلوص ابدی است.

معنی رنگ چاکرا گلو 

هر چاکرا با رنگ خاصی مرتبط است. رنگ اصلی چاکرای گلو آبی (روشن) یا فیروزه ای است.
عنصر مرتبط با چاکرای گلو فضا است و بزرگترین فضاهای باز سیاره ما (آسمان و دریا) آبی است. آبی نماد آزادی، خلوص، وفاداری، الهام، وضوح، اطمینان و اعتماد است. همه این ویژگی ها برای بیان کلامی معتبر و واقعی شما بسیار مهم هستند.

وقتی چاکرای آبی فعال می شود، شرایط اجتماعی خود را رها می کنید و با پتانسیل واقعی انسانی خود بیدار می شوید.

مکان چاکرای گلو اندام های مرتبط 

در مرکز گردن در سطح گلو بالای استخوان ترقوه قرار دارد.
این چاکرا به عنوان گذر انرژی بین قسمت های پایینی بدن و سر عمل می کند و عمدتاً توسط اصل بیان و ارتباط هدایت می شود. مربوط به عصب حنجره ، این چاکرا هم با شنوایی و هم با گوش دادن همراه است و نقطه تصفیه بدن و مرکز خرد، اراده، حقیقت است.

چاکرای گلو با شبکه حلق مرتبط است و به دهان، آرواره ها، زبان، حلق و کام متصل است. همچنین به شانه ها و گردن مرتبط است. غدد مرتبط: تیروئید، که پردازش انرژی در بدن را از طریق دما، رشد و در بخش‌های بزرگ متابولیسم تنظیم می‌کند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مکان چاکرای گلو اندام های مرتبط 

در مرکز گردن در سطح گلو بالای استخوان ترقوه قرار دارد.
این چاکرا به عنوان گذر انرژی بین قسمت های پایینی بدن و سر عمل می کند و عمدتاً توسط اصل بیان و ارتباط هدایت می شود. مربوط به عصب حنجره ، این چاکرا هم با شنوایی و هم با گوش دادن همراه است و نقطه تصفیه بدن و مرکز خرد، اراده، حقیقت است.

چاکرای گلو با شبکه حلق مرتبط است و به دهان، آرواره ها، زبان، حلق و کام متصل است. همچنین به شانه ها و گردن مرتبط است. غدد مرتبط: تیروئید، که پردازش انرژی در بدن را از طریق دما، رشد و در بخش‌های بزرگ متابولیسم تنظیم می‌کند.

نماد چاکرای گلو

چاکرای گلو بین سر و قلب قرار دارد و احساس و فکر را به هم پیوند می دهد.
نماد چاکرای گلو اغلب به صورت سایه‌هایی از آبی درخشان به‌عنوان رنگ خرد، ایمان، تطهیر و اعتماد به صورت دایره‌ای در یک مثلث نزولی به تصویر کشیده می‌شود.

تعداد گلبرگ در نماد چاکرای گلو: 16 (شانزده) گل نیلوفر آبی نمادی از رشد آگاهی انسان است. این چاکرا دارای 16 گلبرگ است که هر کدام با یکی از حروف صدادار سانسکریت یعنی یک مانترا مرتبط هستند.

دایره سفید / هلال نقره ای: ناحیه چاکرای مرکزی سفید، شفاف، به رنگ آبی آسمانی است که نماد صدای کیهانی یعنی نادام است که نشان دهنده خلوص است. این نشان دهنده ماه کامل است که به سمت نیروهای روانی ما می رود.

مثلث رو به پایین: نشان دهنده آکاساماندالا است. مثلث رو به پایین چاکرای گلو نماد رشد معنوی است و به جمع آوری اطلاعات وابسته است، در حالی که اضلاع پهن رو به بالا نشان دهنده دانش منتهی به روشنگری است.

فیل سفید: آیرواتا (فیل) ژست حیوانی چاکرای گلو است. ایرواتا بر اساس اساطیر هندو، مانترا صوتی و ایندرا، خدای رعد و برق را حمل می کند. فیل سفید نمادی از قدرت، سعادت، شانس است.

فرکانس انرژی و مانترا بذر

فرکانس مقدس چاکرای گلو به‌عنوان رگ‌هایی از یک قدرت خودسازی بیان و در نتیجه ارتباط بهتر عمل می‌کند. Bijaakshara یا مانترا دانه: HAM فرکانس: 384 هرتز

HAM مانترا برای باز کردن چاکرای گلو است که صدای فیزیکی و روحی ما را تعریف می‌کند، یعنی ابزاری برای برقراری ارتباط با «آنچه که هستید» و «آنچه شما نیاز دارید و می‌خواهید» از خود و کیهان. 

عنصر مرتبط با چاکرای گلو

عنصر مرتبط با چاکرای گلو اتر/روح/زندگی و صدا است که نشان دهنده سطح روانشناسی/ذهن است و با دگرگونی، وحدت، قدرت، زمان مرتبط است. از طریق گلو، صدا در هوا پخش می شود و ارتعاش آن نه تنها در گوش، بلکه در کل بدن ما نیز قابل لمس است. چاکرای گلو با ویژگی های روانی و رفتاری مرتبط است:

بیان به عنوان ناتوانی در بیان و بیان.
مهارت های ارتباطی.
ارتباط با قلمرو یا روح اتری.
به هدف خود در زندگی پی ببرید.
حس خوبی از زمان بندی و اتصال.

چگونه بفهمیم چاکرای گلو متعادل است؟

هنگامی که چاکرای گلو در مرحله متعادلی قرار دارد، فرد قادر است افکار و خواسته های خود را در رابطه پیوندی با چاکرای قلب و ذهن بیان کند. انرژی تابش شده از چاکرای ویشودای متعادل از چاکرای خاجی از طریق شبکه خورشیدی به سمت بالا منشعب می شود و مسیر خود را ادامه می دهد و امکان بیان آزادانه ارزش ها و نیازهای بیان شده در انرژی را فراهم می کند. فرد می آموزد که ایده ها، باورها و احساسات خود را به اشتراک بگذارد و در هماهنگی زندگی کند: قادر به بیان آشکار احساسات و افکار است. زندگی به روشی خلاقانه حس خوب زمان و مهارت های ارتباطی. گفتار تخیلی و امری

از این رو وقتی صدای شما ریتمیک و طنین انداز، واضح با بیان دقیق باشد، نماد مرحله متعادل چاکرای پنجم شماست، که توانایی شما را در تصمیم گیری و در نتیجه دنبال کردن رویاهایتان مشخص می کند.

علائم چاکرای گلو نامتعادل و علل آن

هنگامی که چاکرای گلو از تعادل خارج می شود، علائم فیزیکی نشان داده شده عبارتند از گلودرد، فک سفت، سفتی گردن و سردرد مکرر.

از نظر روحی، فرد به دروغ گفتن، احساس ترس و تردید نسبت به مقاصد دیگران، یا لکنت زبان یا از دست دادن کلمات با احساس متعادل انزوا و سوء تفاهم عادت می کند.

چاکرای مسدود شده گلو با ایجاد سردرگمی در ذهنیت که منجر به ترسو، ترس از صحبت کردن و گاهی اوقات رفتارهای دستکاری می شود، بر توانایی برقراری ارتباط تأثیر می گذارد. به جای اینکه کاملاً از صمیم قلب صریح صحبت کند، برای سرکوب نارضایتی درونی، نیمه حقیقت و نادرست را به زبان می آورد.

انگیزه‌های خلاقیت با انسداد چاکرای پنجم سرکوب می‌شوند، زیرا ایده‌ها به چاکرای پایینی منتقل نمی‌شوند، جایی که به واقعیت تبدیل می‌شوند، با ویژگی‌های دیگری مانند:

ترس از صحبت کردن
مشکل در بیان احساسات در قالب کلمات
خجالتی، ساکت و گوشه گیر
خارج از ارتباط با خواسته های خود
عدم اعتماد به قوای شهودی

به طور دقیق تر، ویژگی های زیر چاکرای گلو نامتعادل در ارتباطات است:

زیاد حرف زدن
حرف زدن به عنوان دفاع
صدای غالب
ناتوانی در گوش دادن
باید به هر قیمتی قوی ظاهر شد

عدم تعادل فیزیکی:

علائم سرماخوردگی
غلغلک دادن یا خلط در گلو
سرفه کردن
فشار
بیش فعالی
آلرژی
علائم گواتر
گرفتگی و آبریزش بینی
خستگی

 

چاکرای ویشودا بیش فعال

مرحله واکنش بیش از حد این چاکرا باعث می شود که فرد در مکالمه فریاد بزند و بر دیگران مسلط شود و اجازه ندهد با صدای بلند و تیز به آنها صحبت کند یا به آنها گوش دهد و با تحلیل بیش از حد چیزها قضاوت کننده شود.

وقتی چاکرای ویشودای شما بیش از حد فعال است:

صدا با تسلط بلند خواهد بود.
با مکالمات مداوم رفتار را قطع کنید.
بیش از حد نظر و انتقاد از دیگران.
شنونده بد و روشنفکر کردن چیزها برای جلوگیری از آسیب پذیری احساسات.
بیشتر یک دروغگوی اجباری است که مستعد شایعات است.
با ناتوانی در انجام تعهدات و وعده ها به سخنان خود بی احترامی می کند.

چاکرای ویشودا کم کار

چاکرای کم تحرک باعث می شود فرد زمزمه کند و با صدایی ترسو و با لکنت زبان صحبت کند. این افراد هنگام صحبت کردن، شروع مکالمه یا یافتن کلمات مناسب برایشان سخت است.

وقتی چاکرای ویشودا شما کم کار است:

مشکل در بیان احساسات و عواطف
احساس خجالتی و ترسو کنید.
نمی توانید یک مکالمه را شروع کنید و فکر می کنید که حق ندارید سؤال بپرسید.
احساس می کنید با احساسات خود کمتر ارزیابی شده اید و در گفتن حقیقت و صادق بودن با خود مشکل دارید.

چگونه چاکرای گلو را متعادل کنیم؟

اگر هر گونه علائمی از انسداد انرژی گلو را در سطح فیزیکی یا روانی احساس می‌کنید، از روش‌های زیر در زندگی خود الگوبرداری کنید تا انرژی را از طریق چاکرای گلو جاری کنید.

1) از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

هیچکس در این دنیا کامل نیست و همیشه کسی بهتر یا کمتر از شما وجود خواهد داشت. هر فردی مجموعه ای از استعدادهای منحصر به فرد خود را دارد که باعث موفقیت او می شود.

2) خود را بیان کنید

ترس از بیان عقاید و افکار خود به دلیل ترس از طرد شدن دیگران منجر به ترس از در میان گذاشتن نظر با دیگران و ابراز استعداد می شود. هر کس یک روح منحصر به فرد با هدف زندگی منحصر به فرد است و برای این منظور باید استعدادهای منحصر به فردی در جامعه ابراز شود.

3) ترس از سوء تفاهم را از بین ببرید

ترس از سوء تفاهم با شک ایجاد می شود که منجر به مشکلات ارتباطی می شود. بنابراین، مهم است که به طرف مقابل اعتماد داشته باشید و خود را درک کنید.

یوگا و مدیتیشن

چاکرای گلو زیبایی منحصر به فرد بودن خود را به ما می آموزد.

شما باید خودتان را همانطور که هستید به اشتراک بگذارید – نقاط قوت و زیبایی شما همراه با آسیب پذیری ها و ایرادات شما منحصر به فرد بودن شما هستند.

علم باستانی یوگا و مدیتیشن ساده ترین کلید برای باز کردن درب انرژی چاکراها است. این آساناهای یوگا و مدیتیشن را برای چاکرای گلو تمرین کنید.

مانترای دانه ویشودا: انگشتان خود را روی قسمت داخلی دستان خود، بدون شست ضربدری کنید. اجازه دهید انگشتان شست قسمت بالایی را لمس کنند و آنها را کمی به سمت بالا بکشید. روی چاکرای گلو در قاعده گلو تمرکز کنید. مانترا HAM را بخوانید. این کار را به مدت 10 دقیقه انجام دهید و احساس بیداری چاکرای ویشودا را احساس کنید.

Lion’s Breath (Simhasana Pranayama)
Supported Shoulderstand (Salamba Sarvangasana)
Supported Fish Pose (Salamba Matsyasana)