10 مزیت تمرین مدیتیشن روزانه

بسیاری از تحقیقات اثرات متعدد مدیتیشن را در برابر استرس تایید کرده‌اند، زیرا ضربان قلب را به سطوح سالم‌تری کاهش می‌دهد، فعالیت مغز را تنظیم می‌کند و باعث تعادل در سیستم غدد درون ریز می‌شود.

فهرست مطالب

همانطور که اگر بهداشت و ظاهر را رعایت نکنیم در کوتاه مدت نمی میریم، اما در دراز مدت واقعا ناراحت کننده و ناسالم است، همچنین در زندگی خود احساس خوبی نخواهیم داشت یا عملکرد بالایی نخواهیم داشت.
اما هنوز در افراد بسیار رایج است که با آن ابرهای کثیف در ذهن خود زندگی کنند، بدون اینکه مکثی دائمی برای تمیز کردن آن داشته باشند، و بنابراین آنها فقط با آنها و محدودیت هایی که برای رسیدن به شادی و رشد هوش هیجانی دارند، زندگی می کنند.

در ادامه با 10 مزیت اصلی تمرین مدیتیشن روزانه آشنا خواهید شد.

استرس و اضطراب را کاهش می دهد

این مهمترین تأثیر و دلیل اصلی است که افراد شروع به تمرین مراقبه می کنند. شانس “شنیدن” ذهن خود، ارتباط با خود و آگاهی بیشتر از اینجا و اکنون به شما این امکان را می دهد که احساس بهتری داشته باشید و دریابید که مسئول اصلی رنج یا شادی خود شما هستید و اینکه چگونه رویدادها و احساسات درونی را درک می کنید.
به وقوع پیوستن.

بسیاری از تحقیقات اثرات متعدد مدیتیشن را در برابر استرس تایید کرده‌اند، زیرا ضربان قلب را به سطوح سالم‌تری کاهش می‌دهد، فعالیت مغز را تنظیم می‌کند و باعث تعادل در غدد درون ریز می‌شود.

شهود را بهبود می بخشد

هنگامی که ذهن شما ساکت تر شد، این فرصت را پیدا می کند که یک بار دیگر با صدای قلب شما، یعنی شهود ارتباط برقرار کند. این حس تنها زمانی ظاهر می شود که استرس ما کنترل شود. مراقبه حس روانی را آرام می کند و ناخودآگاه عاطفی را از رنجش ها و احساسات ذخیره شده پاک می کند.

یاد بگیرید (یا به خاطر بسپارید) که بدن خود را بشنوید

شهود فقط مربوط به حساس تر بودن با مردم و “دیدن آینده” نیست. این همچنین شامل حفظ هوشیاری به بدن شما می شود، به طوری که می توانید از مشکلات سلامتی قبل از وقوع جلوگیری کنید و گاهی اوقات نگرش یا درمان طبیعی مورد نیاز بدن و ذهن خود را پیدا کنید.

برخی از مدیتیشن ها همراه با تمرینات فیزیکی متمرکز بر تقویت و کشش شکم به بهبود هضم و سلامت عصب واگ و سیستم عصبی روده کمک می کند.

هوش هیجانی

احساسات ما واکنش هایی هستند که بدن ما برای پاسخ به محرک هایی که درک می کنیم، چه بیرونی و چه درونی، تولید می کند.
مشکل زمانی افزایش می‌یابد که افراد احساس می‌کنند با آن احساسات یکسان هستند یا تصمیم‌های مهمی می‌گیرند که تحت تأثیر آن‌ قرار می‌گیرند، یا دیگران را به خاطر احساسشان سرزنش می‌کنند، و قدرت واقعی همه افراد برای شاد بودن را فراموش می‌کنند.

از طریق مدیتیشن می توانید احساسات خود را درک کنید و علت واقعی و راه حل آنها را که همیشه در شما وجود دارد بیابید.

خواب شبانه و هوشیاری در روز 

هنگامی که شروع به مدیتیشن و انجام تمرینات ورزشی می کنید، سطح استرس شما کاهش می یابد و بدن می تواند در طول خواب بهتر استراحت کند.
وقتی استرس داریم، بدن فعال می ماند و انرژی زیادی مصرف می کند و بنابراین، حتی اگر احساس خستگی کنیم، اگر این شرایط استرس زا حل نشود، به دلیل عملکرد غده صنوبری خوابیدن سخت تر می شود. (چاکرای هفتم) مختل شده اند.

از طریق برخی تکنیک‌های مدیتیشن همراه با تنفس آگاهانه، حتی افراد با مشکلات خواب که تنظیم بیوریتم‌های داخلی را پیدا می‌کنند به عنوان منابع مکمل در درمان های پزشکی استفاده شده است.

یاد بگیرید که تمرکز کنید و از حواس پرتی دوری کنید

از آنجایی که ذهن ما بسیار قدرتمند است و انرژی زیادی دارد، باید یاد بگیریم که چگونه این پتانسیل را متمرکز کنیم و تا حد امکان کمتر حواسمان را پرت کنیم.
ممکن است فکر کنید که شرایط بیرونی دلیل اصلی از دست دادن توجه هستند، اما با مدیتیشن مداوم ممکن است نحوه انجام موارد زیر را نیز بیابید:

☯︎ احساسات پنهان و استرس مزمن توانایی ما را برای به دست آوردن تمرکز کاهش می دهد.
☯︎ فقدان انگیزه معمولاً مسئول است، اگر کسی خودش و آنچه را که واقعاً می‌خواهد نداند.
☯︎ اگر روح شما بیش از حد خلاق باشد، راحت تر حواس تان پرت می شود و همچنان باید یاد بگیرید که این خلاقیت را بیان کنید.
☯︎ غذاها و عادات سمی تمرکز را دشوارتر می کنند، زیرا سیستم عصبی ما را از تعادل خارج می کنند.

نفس بهتر

نفس مرکز تمرکز مراقبه است. از طریق آن ما با قلب و ذات خود به عنوان انسان ارتباط برقرار می کنیم. تنفس صحیح به دستیابی به سلامتی، زندگی با انرژی بیشتر و اتصال ذهن خود به اینجا و اکنون کمک می کند.
«پرانایام» یا تکنیک‌های کنترل تنفس معمولاً برای اهداف درمانی و متعادل کردن احساسات استفاده می‌شود. چیزی به سادگی تنفس از طریق یک سوراخ بینی برای تنظیم برخی از مشکلات سلامتی موثر است.