7 گام برای ارتقای تمرین مدیتیشن خود به سطح بعدی

اگر مدتی است که در مراحل اولیه تمرین مدیتیشن بوده اید، احتمالاً در این فکر هستید که چگونه تمرین خود را پیش ببرید. شما ممکن است یک تمرین نشسته داشته باشید که در آن تمرکز خود را بر ساکت شدن، بی حرکت بودن و آگاهی دادن به دم و بازدم خود داشته باشید. یا شاید شما تکنیک های تمرکز حواس مانند مدیتیشن پیاده روی آگاهانه را تمرین کرده اید. پس مرحله بعدی مدیتیشن چیست؟ چگونه می توانید تمرین خود را طولانی تر کنید یا در آن عمیق تر شوید؟

مدیتیشن حالتی خود به خودی از وجود است که به ما امکان می دهد ببینیم واقعاً چه کسی هستیم. ما شروع به مشاهده ذهن خود می کنیم و عادات و فرآیندهای فکری (سامسکارا) را مشاهده می کنیم که بر اعمال ما تأثیر می گذارد. وقتی شاهد می شویم و آگاهی خودمان را همانطور که آشکار می شود می بینیم، دیگر برده ذهن نیستیم.

شماره 1 – متعهد به منظم بودن

اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، می‌خواهید به یک برنامه منظم مدیتیشن متعهد شوید زیرا یکی از بهترین راه‌ها برای پیشبرد تمرین خود، تعیین زمان مدیتیشن روزانه است. این منظم، تمرین شما را به سطح بعدی می‌برد، زیرا مسیرهای عصبی جدیدی را در مغز خود ایجاد می‌کنید – مسیرهایی که انگیزه و اراده بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند. ذهن شما شروع به تمرین می کند و این تمایل به طور طبیعی تمرین شما را عمیق تر می کند.

 

شماره 2 – با خودتان راحت باشید

در حالی که در روند پیشرفت تمرین خود هستید، با خودتان مهربان باشید. سعی کنید خود را مجبور به مدیتیشن طولانی‌تر از زمانی که برای آن آماده هستید، نکنید. زمانی را که صرف مدیتیشن می کنید به تدریج افزایش دهید. شما نمی‌خواهید با تمرین‌های پیشرفته‌ای که برای انجام آن‌ها آماده نیستید، بیش از حد به خودتان فشار بیاورید. ملایم باشید و به آرامی و با احتیاط پیش بروید. شما می خواهید این تمرین به عنوان یک تسکین دهنده استرس عمل کند، نه ایجاد استرس بیشتر. هم ذهن و هم بدن شما به زمان نیاز دارند تا با افزایش تمرین سازگار شوند. درست مانند کسی که تازه وارد دویدن شده است، نمی خواهد فقط در یک روز از 3K به دوی ماراتن برود.

(این ملایمت با خودتان به نام آهیمسا نیز شناخته می شود: یاما شماره یک اولین اندام یوگا.)

 

شماره 3 بر اصول خود مسلط شوید

یادگیری نحوه نشستن راحت ضروری است. شما می خواهید این جنبه از تمرین خود را قبل از اینکه عمیق تر بکنید تنظیم کنید. مطمئن شوید که می دانید چه چیزی برای شما واقعاً راحت است. موقعیتی را پیدا کنید که از ستون فقرات صاف و به طور طبیعی تنفس آسان پشتیبانی کند. به دنبال مکانی باشید که احساس امنیت می کند و از بالشتکی استفاده کنید که از تراز مناسب پشتیبانی می کند. تا زمانی که در وضعیت نشستن راحت تسلط نداشته باشید، نمی توانید به درستی تمرکز کنید. در نهایت، قبل از ادامه تمرین، مطمئن شوید که نفستان صاف، آهسته و آرام است.

(برای اطلاعات بیشتر در مورد تسلط بر مدیتیشن نشسته.)

 

#4 هنر آماده سازی را دست کم نگیرید

یوگا با دادن ابزارهای زیادی برای آماده شدن برای آن، ما را برای تمرین مراقبه پیشرفته آماده می کند. آسانا یوگا هاتا، تنفس پرانایاما، تکنیک های مختلف تمدد اعصاب، حتی یادگیری استفاده از قوری نتی – همه این تمرین ها پیش نیازهای مفیدی برای مدیتیشن هستند. با اطمینان از آمادگی برای انجام یک یا چند مورد از این تمرینات، متوجه خواهید شد که مدیتیشن شما به راحتی پیشرفت می کند. هوشیارتر، ریلکس تر و آماده نشستن برای مدت طولانی تری با تمرکز متمرکز خواهید بود.

شماره 5 – به دنبال شیوه هایی باشید که واقعاً از آنها لذت می برید

در حالی که در روند پیشرفت تمرین مراقبه خود هستید، می خواهید تکنیک های جدیدی را آزمایش کنید. اگر یکی را پیدا کردید که با شما طنین انداز شد یا مانترای جدیدی پیدا کردید که واقعاً از خواندن آن لذت می برید، به خود آزادی دهید تا این تکنیک ها را بیشتر بررسی کنید. وقتی سبک‌های مدیتیشن جدیدی را که سرگرم‌کننده هستند، کشف می‌کنید، تمایل بیشتری به این تمرین خواهید داشت. به جای تلاش برای پیشبرد تکنیک‌هایی که فکر می‌کنید «قرار است» بر آن‌ها مسلط باشید، در عوض با آن‌هایی که واقعاً از آن‌ها لذت می‌برید به جلو بروید.

شماره 6 – رژیم غذایی خود را ارتقا دهید

طبق علم خواهر یوگا، آیورودا، غذاهای مختلف تأثیرات متفاوتی بر روی بدن و ذهن ما دارند. آیورودا به ما می آموزد که سه نوع غذا وجود دارد: تاماسیک*، راجاسیک* و ساتویک*. غذاهای تاماسیک می توانند احساس خستگی و گیجی در ما ایجاد کنند در حالی که غذاهای راجاسیک می توانند ما را بیش از حد تحریک کنند. از طرف دیگر غذاهای ساتویک اثر آرام بخش و انرژی زا دارند.

نمونه هایی از غذاهای تاماسیک گوشت و حتی غذاهای کهنه هستند. غذاهای راجاسیک شامل کافئین، شکر و برخی ادویه های محرک هستند. در طیف مخالف، غذاهای ساتویک عبارتند از میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، حبوبات، آجیل، دانه‌ها و لبنیات تغذیه‌شده با علف. اگر در مورد پیشرفت تمرین خود جدی هستید، ممکن است بخواهید آنچه می خورید را مرور کنید. به هر حال، در یوگا، ما چیزی را داریم که آننامایا کوشا* یا “بدن غذا” نامیده می شود. این کوشا خاص غلاف بدن فیزیکی است. شما به معنای واقعی کلمه همان چیزی هستید که می خورید، بنابراین منطقی است که یک رژیم غذایی سالم و تمیز داشته باشید تا از لایه های ظریف تر وجودتان حمایت کنید.

(در اینجا 3 دلیل وجود دارد که چرا یوگی ها رژیم های غذایی مبتنی بر گیاه را دوست دارند.)

 

شماره 7 – قبیله خود را پیدا کنید

دوستانی که از تمرین مراقبه شما حمایت می کنند، یکی از قدرتمندترین حامیان در تکامل شما هستند. در حالی که مدیتیشن یک فعالیت انفرادی و متمرکز بر درون است، حمایت یک جامعه یا ساتسانگ می تواند به رشد معنوی شما کمک کند. به دنبال یوگی هایی باشید که مایلند تمرین مراقبه خود را نیز پیش ببرند.

همچنین می توانید به دنبال استادانی باشید که می توانند شما را در مسیرتان راهنمایی کنند. احساس ارتباط با افراد همفکر به طور طبیعی نه تنها به تقویت انگیزه شما کمک می‌کند، بلکه شما را در مسیری که تمرین خود را به سطح بعدی می‌برید، حفظ می‌کند.

 

و بنابراین مدیتیشن می تواند نه تنها به شما بیاموزد که ذهن شما چگونه است، بلکه همچنین می تواند به شما در معنای عمیق تر آگاهی خود، و معنای انسان بودن را نیز بیاموزد. این به شما کمک می کند نه تنها نظریه پردازی کنید، بلکه به کاوش و تجربه فعالانه این سوال که “من کی هستم؟”

ما اغلب به دنبال صلح و آرامش در بیرون هستیم، در حالی که در حقیقت فقط می توانیم آن را از درون پرورش دهیم. درک این موضوع از طریق تجارب خودمان با مدیتیشن مزایای ذهنی فوق العاده ای را به همراه دارد و آگاهی از قدرتی که بر آگاهی های خود داریم ایجاد می کند. ما می‌توانیم احساس خشم، غم، عشق و سایر وابستگی‌هایمان را درک کنیم و از آن جدا شویم، فقط با مشاهده به روند خود.

بعد از مدیتیشن چه کار کنم؟
هر نوع بیان خلاقانه، یادداشت روزانه و هدف گذاری می تواند به ویژه پس از مدیتیشن مفید باشد، زیرا این تمرین تمایل دارد ذهن را در کانون توجه قرار دهد. ممکن است ارتباط نزدیک‌تری با افکار، احساسات و عواطف پیدا کنید و بیان دقیق آن‌ها آسان‌تر از حد معمول باشد.....
بعد از مدیتیشن چه کار کنم؟
اگر بعد از مدیتیشن زمان زیادی ندارید، حداقل سعی کنید قصد خود را از کاری که بعداً انجام خواهید داد مشخص کنید. درگیر شدن در حرکت آگاهانه یا راه رفتن بعد از مدیتیشن می تواند ادامه این تمرین باشد و به شما کمک کند تا در اعمال خود حضور واقعی داشته باشید.... این کار به آرامی ذهن آگاهی را با زندگی روزمره شما ادغام می کند و این تصور را تغییر می دهد که این یک تمرین مجزا و مجزا است که باید با عجله از آن دور شد.
بعد از مدیتیشن چه کار کنم؟
هر طور که این کار را انجام می دهید، صرف مدتی برای خروج از مدیتیشن به شما کمک می کند تا مزایای این تمرین را واقعاً درک کرده و تجربه کنید. علاوه بر این، با گذشت زمان ممکن است در نتیجه انتقال به تمرین آسان‌تر شود.
قبلی
بعدی