مروری سریع بر 5 سبک محبوب یوگا

یوگای متفاوت برای روزهای مختلف: مروری سریع بر 5 سبک محبوب

هاتا یوگا، یوگا کوندالینی، یوگا آشتانگا …. انواع مختلفی دارند که گاهی اوقات نمی دانید از کجا شروع کنید. ممکن است تعجب کنید که چه نوع یوگا برای شما مناسب است، اما می توانید مطمئن باشید که تمرینی برای همه مناسب است.

وقتی سال ها پیش سفر یوگا را شروع کردم، نمی دانستم از کجا شروع کنم، بنابراین در کلاس بیکرام شرکت کردم. Bikram به‌خاطر آساناها (حالت‌های بدن) در یک اتاق سونا مانند معروف است. این باعث شد من کاملاً از نظر روحی و جسمی سم زدایی کنم.

اگر به دنبال مسیر خود برای رسیدن به آرامش درونی و خودشکوفایی هستید، به جز یوگا نگاه نکنید و بهترین گزینه را برای خود جستجو کنید. در اینجا مروری بر پنج سبک محبوب ارائه شده است.

 

هاتا

هاتا یوگا مادر همه سبک در یوگا در نظر گرفته می شود و به هر تمرینی اشاره دارد که شما را از طریق یک سری آساناها راهنمایی می کند. به دلیل ماهیت خود، یوگای ملایم، ابتدایی و آهسته‌تر با حداقل جریان بین حرکات است که آن را به یک فرم ایده‌آل برای مبتدیان تبدیل می‌کند. در حالی که ممکن است تعریق داشته باشید. 

در سانسکریت، ha به معنای “خورشید” و tha به معنای “ماه” است. این شکل از یوگا، با نام خود، ما را تشویق می کند تا تعادل درون خود و دیگران را کشف کنیم و آگاهی را بالا ببریم. همچنین یک راه قدرتمند برای تغییر شکل خود است، که توجه را به جریان یکنواخت تنفس و تراز ستون فقرات جلب می کند تا انرژی بتواند آزادانه جریان یابد.

کندالینی

یوگا کوندالینی که به عنوان “یوگا آگاهی” نیز شناخته می شود، بر بیدار کردن انرژی کندالینی تمرکز دارد که به عنوان یک مار پیچ خورده در پایه ستون فقرات، از طریق مدیتیشن، پرانایاما، آواز خواندن و آساناها به تصویر کشیده می شود.
مشابه هاتا، هدف آن ایجاد تعادل در بدن و نیز در عین مهار انرژی ذهن و احساسات است. یوگا کوندالینی راهی قدرتمند و در عین حال آسان برای تغییر شیوه تفکر شرطی شما بوده به دنبال باز کردن بزرگترین پتانسیل روح شما است. 

آشتانگا

چه برای اولین بار سفر یوگا خود را آغاز کنید یا در تمرین خود عمیق باشید، آشتانگا ممکن است برای شما مناسب باشد. آشتانگا به‌عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های یوگا، به خاطر آرامش و پرورش ذهن و بدن شناخته می‌شود.

بر اساس آموزه‌های باستانی یوگا از میسور هند، این شکل از یوگا توسط سری کی پاتابهی جویس تأسیس شد و در دهه 1970 به دنیای غرب مهاجرت کرد. تمرین میسور بسیار در قلب آشتانگا قرار دارد و به دانش آموزان اجازه می دهد در حالی که آموزش های انفرادی را در یک محیط گروهی دریافت می کنند، با سرعت خودشان رشد کنند. در حالی که ممکن است مبتدیان تمرین کوتاه تری داشته باشند، یوگی های باتجربه احتمالاً آساناهای بیشتری خواهند داشت که سال ها بر روی آن ها ساخته اند.

مانند بسیاری از ژانرهای دیگر، از مجموعه خاصی از آساناها پیروی می کند که عمیقاً ریشه در vinyasa دارند. هر سکانس با سلام بر خورشید شروع می شود، سپس در حالت ایستاده و نشسته پیش از استراحت و آرامش به پایان می رسد.

آیینگار

برای یوگی های جزئیات گرا که در تمرین خود دقیق و دقیق هستند، آیینگار می تواند سبکی باشد که می توان آن را کشف کرد. تمرکز Iyengar با استفاده مکرر از لوازم جانبی مانند بلوک، پتو و تسمه، کاوش در تراز صحیح هر وضعیت و در عین حال عمیق‌تر کردن ارتباط ذهن و بدن است.

چگونه ترکیب یک بلوک در تمرین شما را ترغیب می کند که بدن خود را به چالش بکشید؟ دفعه بعد که جریان می دهید، یک بلوک بین ران های خود قرار دهید و مراقب باشید که چگونه نحوه حرکت شما را تغییر می دهد.

اگرچه این سبک از نظر بدنی به اندازه Bikram یا Ashtanga نیست، Iyengar می تواند به تسکین آسیب یا شرایط مزمن و افزایش انعطاف پذیری کمک کند.

 

بیکرام

اگر گرما را دوست دارید، سبک محبوب یوگای بیکرام که توسط  Bikram Choudhury توسعه یافته است، ممکن است همان نوع یوگای باشد که شما به دنبال آن بوده اید. ساختار کلاس‌های Bikram همیشه مشابه است و دنباله‌ای از 26 آسانا متمرکز بر استقامت در طول 90 دقیقه است. یوگی‌ها در کلاس بیکرام همیشه با تنفس پرانایاما شروع می‌شوند و با تنفس کاپالاباتی به پایان می‌رسند و در این بین حالت‌های زیادی دارند.

اتاق های Bikram تا 40 درجه سانتی گراد (104 درجه فارنهایت) با رطوبت 40 درصد گرم می شوند تا آب و هوای چسبناک هند را تقلید کنند. به همین دلیل، در طول تمرین با بدن خود هماهنگ باشید و مقدار زیادی آب بنوشید تا از کم آبی احتمالی جلوگیری کنید. اگر گرما خیلی شدید است، همیشه می توانید لحظه ای در حالت کودک یا ساواسانا قرار بگیرید.

یه روز جدید

یوگا در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد و احتمالاً با کمی آموزش و اکتشاف، نوع مناسب خود را پیدا خواهید کرد. اگر تنوع را دوست دارید، همیشه می توانید انواع مختلف یوگا را در روزهای مختلف هفته نیز انجام دهید. هیچ راه بهتری برای گسترش تمرین خود در حالی که از فواید آن برای ذهن، بدن و روح بهره مند می شوید، وجود ندارد. امروز چه نوع یوگا را انتخاب می کنید؟ 🙂