بهترین آساناهای یوگا برای هفت چاکرا

yoga-asana-chakras

فهرست مطالب

مطمئنم که کلمه “چاکرا” را شنیده اید که در کلاس یوگا یا شاید در آن بار آبمیوه مرسوم در خیابان که قول می دهند چاکراهای شما را با اسموتی ساقه کرفس خود هماهنگ کنند (بله، درست است)، شنیده اید، اما اینها چاکراها واقعا در مورد چیست؟

حقیقت این است که این مراکز انرژی در واقع مقدار زیادی قدرت برای التیام سلامت جسمی، عاطفی و معنوی ما دارند. درک چاکراها برای تبدیل شدن به سرزنده ترین، سالم ترین و درخشان ترین نسخه از خود ضروری است.

وقتی واقعاً به آن فکر می کنید – مطلقاً همه چیز در جهان ما به طور مداوم انرژی آزاد می کند، از بلندترین کوه ها گرفته تا کوچکترین دانه های شن، تا تک تک سلول های بدن ما. بخش مثبت ذهن همه چیز این است که هر سلول بسته به محل قرارگیری و وظیفه خاص آن، نوع متفاوتی از انرژی را به طرق مختلف ساطع می کند.

هفت چاکراها

چاکرا یک اصطلاح سانسکریت است که در لغت به معنای “چرخ” است و به عنوان هر یک از چندین نقطه انرژی در بدن انسان مطابق با فلسفه یوگا تعریف می شود. بر اساس متون مقدس هندو باستان، بدن ما دارای هفت چاکرای اصلی است که این هفت چاکراها که مراکز انرژی واحدی هستند، در امتداد ستون فقرات بدن مان از پائین محل شرمگاهی تا تاج سر ادامه دارند.

هر چاکرا بر اساس وضعیت تعادل یا عدم تعادل آن، تأثیر متفاوتی بر زندگی ما دارد. مدیتیشن و یوگا از بهترین راه هایی هستند که می توانند به شما در رسیدن به این تعادل هفت چاکراها کمک کنند.

فواید چاکرا یوگا

یوگا آساناها و تکنیک‌های تنفسی که در یوگا به عنوان پرانایاما شناخته می‌شوند، می‌توانند به آرامش استرس انباشته شده در بدن و همسویی چاکراها کمک کنند.

از طریق تمرین یوگا آسانا، ریتم سالم هفت چاکرا خود را بازیابی می کنید و آرامش بیشتری را به ذهن، بدن و روح خود می آورید.

حرکات یوگا زیادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای تعادل در هر کدام از هفت چاکراها استفاده کرد، اما در نهایت همه آنها فواید زیادی برای بدن ظریف شما به‌عنوان یک کل ارائه می‌کنند.

یوگا آسانا برای هفت چاکرا

بسیاری از وضعیت‌های یوگا که در این مقاله ذکر شده‌اند، اگر نگوییم اکثر آنها، به طور همزمان روی چندین چاکرا تأثیر می‌گذارند. ما قصد داریم سفر یوگا خود را از پایین سیستم چاکرا (چاکرای ریشه) شروع کنیم و تا چاکرای تاج به سمت بالا حرکت کنیم.

امروزه یوگا اغلب تنها با سیستمی از وضعیت های بدنی و مدیتیشن همراه است. با این حال، یوگا در شکل اصلی خود معنای عرفانی عمیقی دارد که در جامعه بدن محور امروزی فراموش شده است. اگر می‌خواهید عمیق‌تر به تمرین معنوی خود بروید، به خاطر داشته باشید که یوگا مفهومی برگرفته از متون باستانی است و چیزی فراتر از مجموعه فعالیت‌های بدنی ارتقاء دهنده سلامتی است که ممکن است با آن آشنا باشید.

یوگا آسانای چاکرای ریشه

رنگ: قرمز
عنصر: زمین
مکان: پرینه
نام سانسکریت: مولادهارا
معنی: پشتیبانی ریشه
صدای بذر، مانترا: LAM
تصدیق: من هستم

چاکرای ریشه که در پایه ستون فقرات شما قرار دارد، انرژی اولیه نیروی حیات معروف به کوندالینی را در خود جای داده است.

اولین چاکرا یا مولادهارا در سانسکریت، بر تمام جنبه های بقا، امنیت شما حاکم است و به شما این امکان را می دهد که در بدن فیزیکی خود احساس کنید. وقتی اولین چاکرای شما باز و سالم است، احساس آرامش و امنیت می کنید.

بهترین آساناهای یوگا (ژست ها) که بر تحریک و رهاسازی انرژی از چاکرای ریشه کار می کنند از هاتا یوگا می آیند. تمرین هاتا یوگا یک سیستم قدیمی یوگا است که به عنوان آرامش آگاهانه نیز شناخته می شود.

برخی از حالت های زیر را برای تحریک چاکرای ریشه خود امتحان کنید:

ژست صندلی (Utkatasana)
ژست صاعقه (Vajrasana)
ژست گارلند (مالاسانا)
ژست کارکنان (دانداسانا)
پوز کوهستانی (تاداسانا)
ژست پل (Setu Bhandasana)
ژست جنگجو دوم (Virabhadrasana II)
ژست زانو تا سینه (آپاناسانا)
ژست سر تا زانو (Janus Sirasana

این سبک خاص از یوگا برای چاکرای ریشه عالی است زیرا شامل زمین و آرام کردن هر قسمت از بدن از طریق تمرین آسانا (حالت بدن) و همچنین تمرینات تنفسی (پرانایاما) است.

یوگا آسانای چاکرای ساکرال

رنگ نارنجی
عنصر: آب
مکان: ساکروم
نام سانسکریت: Svadhishthana
معنی: شیرینی
صدای بذر، مانترا: VAM
تصدیق: احساس می کنم

چاکرای خاجی به شما کمک می کند تا احساسات خود را به روشی سالم بیان کنید. چاکرای دوم یا سوادیستانا در سانسکریت، بر تمام جنبه های جنسی، احساسات، روابط و هوش عاطفی شما حاکم است. رنگ آن نارنجی است و در قسمت پایین شکم قرار دارد.

وقتی چاکرای دوم شما باز و سالم است، احساس شادی، خوشحالی و اشتیاق نسبت به زندگی می کنید. شما همچنین به خود اجازه کامل لذت بردن از تمام لذت های زندگی را می دهید.

چاکرای خاجی مرکز عاطفی اصلی شماست. عواطف و احساسات سرکوب شده اغلب در بدن فیزیکی شما به دام می افتند و ورزش یکی از بهترین راه ها برای رهاسازی و رها کردن آنهاست.

متعادل کردن چاکرای خاجی با یوگا مستلزم ایجاد قدرت و انعطاف در لگن و تمام عضلات اطراف لگن است. تمرین یوگا که بر باز کردن باسن تاکید دارد به شما کمک می کند تا آرامش داشته باشید و تعادل عاطفی خود را به دست آورید.

برخی از حالت های زیر را برای تحریک چاکرای ساکرال خود امتحان کنید:

ژست مثلث (اوتیتا تریکوناسانا)
خم به جلو (Paschimottanasana)
ژست الهه (Utkata Konasana)
ژست هلال (Anjaneyasana)
ژست زاویه محدود (Baddha Konasana)
خم به جلو نشسته با زاویه باز (Upavistha Konasana)
ژست رعد و برق خوابیده (Supta Vajrasana)

یوگا آسانای چاکرای شبکه خورشیدی

رنگ: زرد
عنصر: آتش
مکان: ناف
نام سانسکریت: Manipura
معنی: گوهر براق
Seed Sound, Mantra: RAM
تأیید: من انجام می دهم

چاکرای شبکه خورشیدی سالم به شما این امکان را می دهد که قوی، با اعتماد به نفس باشید و با عزم کامل به سمت اهداف خود حرکت کنید. چاکرای سوم، یا مانیپورا در سانسکریت، بر تمام جنبه های شخصیت، نفس و قدرت شخصی شما حاکم است. رنگ آن زرد است و در ناحیه معده قرار دارد.

هنگامی که چاکرای شبکه خورشیدی شما باز و متعادل باشد، می توانید تمام رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید و از هیچ چالشی که زندگی برای شما ایجاد می کند نمی ترسید. وقتی چاکرای شبکه خورشیدی شما سالم است، نفس شما قوی و در عین حال متعادل است. غلبه بر مشکلات در زندگی و پرورش قدرت شخصی، عزت نفس و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

متعادل کردن چاکرای شبکه خورشیدی با آساناهای یوگا مستلزم ایجاد قدرت و انعطاف پذیری در هسته بدن و تمام ماهیچه های اطراف معده است.

بسیاری از یوگی های باتجربه معتقدند که داشتن یک هسته قوی پایه و اساس یوگا است. قدرتی که از طریق انجام آساناهای یوگا ایجاد می شود می تواند فراتر از تشک در زندگی روزمره شما استفاده شود.

ژست هلال (Anjaneyasana)
ژست مثلث (اوتیتا تریکوناسانا)
ژست زانو تا سینه (آپاناسانا)
سگ رو به پایین (Adho Mukha Svanasana)
ژست کمان (Dhanurasana)
ژست قایق (Paripura Navasana)
ژست پلانک (Kumbhakasana)

 

یوگا آسانای چاکرای قلب

رنگ: سبز
عنصر: هوا
محل: وسط قفسه سینه
نام سانسکریت: آناهاتا
به معنی: unstruct
صدای بذر، مانترا: یام
تصدیق: دوست دارم

چاکرای قلب به شما کمک می کند تا ارتباط محبت آمیزی با خود و دیگران ایجاد کنید. چاکرای چهارم یا آناهاتا در سانسکریت انرژی عشق بی قید و شرط، شفقت، همدلی، بخشش و مهربانی را ساطع می کند. رنگ آن سبز است و در وسط سینه قرار دارد.

وقتی چاکرای قلب شما باز و سالم است، احساس یگانگی دارید و از دوگانگی دنیای فیزیکی فراتر می روید. مرکز قلب به عنوان پلی بین ایگو (3 چاکرای پایینی) و روح (3 چاکرای بالایی) عمل می کند.

یوگا یک راه عالی برای کار با چاکرای قلب است، زیرا برخی از حالت های فیزیکی (آسانا) به شما این امکان را می دهد که سینه و شانه های خود را باز کنید.

یوگا همچنین گردش اکسیژن را در بدن شما بهبود می بخشد (عنصر اصلی چاکرای قلب هوا است)، زیرا بیشتر حرکات یوگا شامل کار با نفس شما می شود. تمرین یوگا که بر باز کردن مرکز قلب و قفسه سینه تاکید دارد به شما کمک می کند تا این چاکرا را فعال کنید.

برخی از حالت های زیر را برای تحریک چاکرای قلب خود امتحان کنید:

پشتی ایستاده (Anuvittasana)
ارباب رقص (ناتاراجاسانا)
نیمه ارباب ماهی ها (Ardha Madsyendrasana)
ژست کبرا (بوجانگاسانا)
ژست شتر (Ustrasana)
حالت چرخ (Urdhva Dhanurasana)
ژست کمان (Dhanurasana)
پلانک رو به بالا (Purvottasana)
ژست ملخ (Salabhasana)

یوگا آسانای چاکرای گلو

رنگ: آبی روشن
عنصر: اتر، فضا
مکان: گلو
نام سانسکریت: Vishuddha
معنی: تطهیر
صدای بذر، مانترا: HAM
تصدیق: من صحبت می کنم

چاکرای گلو مرکز ارتباط شماست که به شما امکان می دهد با بیان ایده ها و خواسته های خود واقعیت خود را شکل دهید. چاکرای پنجم یا ویشودا در سانسکریت به شما این توانایی را می دهد که حقیقت را از محل صداقت و اصالت بیان کنید. رنگ آن آبی روشن (فیروزه ای) است و در وسط گلو قرار دارد.

وقتی چاکرای گلوی شما باز و سالم است، شروع به زندگی اصیل می کنید، با صداقت پای حرف خود می ایستید و آنچه را که احساس می کنید می گویید.

یوگا یک راه عالی برای کار با چاکرای گلو است، زیرا برخی از حالت‌های فیزیکی (آساناها) به شما این امکان را می‌دهند که شانه‌های خود را باز کرده و تنش را از گردن خود رها کنید. یوگا همچنین گردش اکسیژن را در بدن شما بهبود می بخشد، زیرا بیشتر تمرینات یوگا شامل کار با نفس شما می شود.

برخی از حالت های زیر را برای تحریک چاکرای قلب خود امتحان کنید:

ژست پل (Setu Bhandasana)
پایه شانه (Sarvangasana)
ژست شیر (Simhasana)
ژست گاوآهن (Halasana)
ژست گربه (Marjariasana)
ژست گاو (بیتیلاسانا)
ژست ماهی (Matsyasana)

یوگا آسانای چاکرای چشم سوم

رنگ: آبی تیره، نیلی
عنصر: نور
مکان: پیشانی
نام سانسکریت: آجنا
معنی: ادراک کردن
صدای بذر، مانترا: OM
تصدیق: می بینم

چاکرای چشم سوم مرکز شهود شما و جایگاه حس ششم شماست. چاکرای ابرو یا آجنا در سانسکریت، مرکز اصلی تجلی شماست زیرا به شما امکان می‌دهد تا احتمالات را تجسم و تصور کنید و کنترل کامل واقعیت خود را به دست بگیرید. رنگ آن آبی تیره یا نیلی است و در وسط پیشانی قرار دارد.

وقتی چاکرای چشم سوم شما باز و سالم است، به شهود خود اعتماد می کنید و از قدرت ذهن برای تغییر زندگی خود استفاده می کنید. هدایای رؤیای شفاف، فرافکنی اختری و بینایی درونی (بصیرت) به افرادی که چاکرای چشم سوم بسیار توسعه یافته دارند اعطا می شود.

یوگا یک راه عالی برای کار با چاکرای چشم سوم است، زیرا برخی از حالت‌های فیزیکی (آسانا) به شما این امکان را می‌دهد که جریان انرژی را در بدن خود بهبود ببخشید و به شما این امکان را می‌دهد که فشار بیشتری بر ناحیه پیشانی خود وارد کنید. یوگا همچنین گردش اکسیژن در مغز را بهبود می بخشد، زیرا بیشتر حالت های یوگا شامل کار با نفس شما می شود.

برخی از حالت های زیر را برای تحریک چاکرای چشم سوم خود امتحان کنید:

ژست صاعقه (Vajrasana)
خم جلو (اوتاناسانا)
سگ رو به پایین (Adho Mukha Svanasana)
ژست نیلوفر آبی (پادماسانا)
ژست صورت گاو (Anuvittasana)
ژست سر تا زانو (ژانو سیرساسانا)
ژست گسترده کودک (اوتیتا بالاسانا)

 

یوگا آسانای چاکرای تاج

رنگ: بنفش، سفید
عنصر: فکر
مکان: بالای سر
نام سانسکریت: Sahasrara
معنی: هزار برابر
صدای بذر، مانترا: OM
تصدیق: می دانم

در کل سیستم چاکرا، چاکرای تاج بالاترین منبع انرژی است و ویژگی های فردی هر 7 چاکرا را ترکیب می کند. انرژی چاکرای تاج شما به شما این امکان را می دهد که عشق و آرامش ابدی را با همه موجودات زنده و همه چیز اطراف خود احساس کنید. چاکرای تاج، یا ساهاسرارا در سانسکریت، شما را با خدا و خود برترتان در ارتباط نگه می دارد و به شما این حس را می دهد که بدانید هدف و نظم بالاتری در زندگی وجود دارد. رنگ آن بنفش است و در بالای سر شما قرار دارد.

هدف اصلی چاکرای تاج این است که شما را از طریق معنویت، خودشناسی، خرد و روشنگری با نیروی الهی و منبع بی‌پایان انرژی شفابخش پیوند دهد. چاکرای تاج شما به عنوان یک کانال روشن و پرانرژی برای خود برتر شما عمل می کند.

برخی از موثرترین حرکات یوگا برای چاکرای تاج، حالت هایی هستند که انرژی و جریان خون را به سر شما تحریک می کنند. پایه پشتی پشتیبانی شده یکی از حرکات یوگای مورد علاقه شخصی من برای چاکرای تاج است و سال هاست که آن را تمرین می کنم.

با این حال، اگر از آسیب کمر یا گردن رنج می برید، آن را توصیه نمی کنم. می‌توانید آن را جایگزین ویپاریتا کارانی (ژست پاها به بالای دیوار) کنید، که احتمالاً دومین ژست برتر برای چاکرای تاج شما است.

پایه سر (Sirsasana)
ژست پاها تا دیوار (ویپاریتا کارانی)
ژست درختی (Vrksasana)
پایه ساعد (پینچا مایوراسانا)
ژست نیلوفر آبی (پادماسانا)
Backbend (Anuvittasana)
ژست خرگوش (ساساکاسانا)
ژست جسد (Savasana