7 چاکرا را با گیاهان درمان و متعادل کنید

در کنار مدیتیشن، یوگا و درمان با فرکانس شفابخش برای چاکراها، گیاهان راه طبیعی دیگری برای فعال کردن، بهبود و متعادل کردن چاکراها هستند. گیاهان را می توان به راحتی به عنوان دمنوش های گیاهی استفاده کرد یا می توانید برای جذب سریعتر آنها را در غذای خود قرار دهید.

گیاهان به راحتی در بازار با هزینه ای مقرون به صرفه در دسترس هستند و همچنین می توانید برای دسترسی آسان آنها را در باغ خود پرورش دهید. آنها یکی از مؤثرترین راه‌ها برای ایجاد تعادل و التیام چاکرا هستند زیرا فوراً فواید انرژی فیزیکی و ذهنی دریافت می‌کنید.

فهرست مطالب

اهمیت گیاهان در بهبود چاکرا

گیاهان غذایی از گیاهانی به دست می آیند که فرکانس ارتعاشی خاصی دارند. این ارتعاشات قدرتمند می تواند به انرژی بخشیدن، متعادل کردن و پاکسازی چاکراها و هاله شما کمک کند. اجزای مختلف این گیاهان با سیستم انرژی بدن ما تعامل دارند و سموم انباشته شده را حذف می کنند، گردش خون را بهبود می بخشند و جریان اکسیژن را افزایش می دهند.

گیاهان غذایی (Herbs) همچنین از طریق فرآیند سم‌زدایی بر روان ما تأثیر می‌گذارند و به ما کمک می‌کنند تا به آگاهی بالاتر متصل شویم. استفاده از گیاهان خاص که با چاکرا طنین انداز می شوند به شما کمک می کند تا به یک وضعیت متعادل ذهن، روح و بدن برسید.

 

1. چاکرای ریشه

چاکرای ریشه که در سانسکریت به عنوان مولادهارا (Muladhara ) شناخته می شود، اولین چاکرایی است که در پایه ستون فقرات ما یافت می شود. با رنگ قرمز نشان داده می شود و مسئول ایجاد احساس زمین در ما است. چاکرای ریشه منبع غریزه بقای ماست و ما را به زمین متصل نگه می دارد.

چاکرای ریشه نامتعادل علائمی مانند مشکلات دلبستگی، سرخوردگی، عدم هویت شخصی، سردرگمی، ناامنی و ترس را نشان می دهد. همچنین ممکن است تمرکز خود را روی هدف زندگی از دست بدهید و احساس رکود کنید. احساس خشم، رنجش، وحشت و نگرانی نیز از دیگر علائمی هستند که ممکن است با آن ها مواجه شوید.

برعکس، یک چاکرای ریشه متعادل با اتصال شما به زمین باعث می شود در لحظه حال زندگی کنید. با ثبات، نشاط و قدرت بدنی، همراه با صداقت و عزت نفس شما بهبود می یابد. شما بدون استرس، احساس شجاعت، پرشورتر، باانگیزه تر و با اعتماد به نفس برای مقابله با چالش های زندگی خواهید بود.

Dandelion-root

گیاهان داروئی برای چاکرای ریشه

مفیدترین گیاهان برای چاکرای ریشه سالم

1. ریشه قاصدک – قاصدک گیاهی با گل های زرد است که در بسیاری از نقاط جهان می روید. مردم از برگ، ساقه، گل و ریشه قاصدک برای اهداف دارویی استفاده می کنند.

ریشه قاصدک به شما کمک می کند تا با کاهش ناامیدی و تمرکز بیشتر در مسیر خود، آگاهانه تر به بدن خود متصل شوید.

این گیاه سم زدا با کارکردن با سیستم ایمنی، کلیه، دستگاه گوارش و کمک به گردش خون، چاکرای ریشه شما را پاکسازی و رفع انسداد می کند.

2. آشواگاندا (جینسنگ هندی): گیاه باستانی هندی آشواگاندا که به معنای واقعی کلمه به عنوان بوی اسب ترجمه شده است بوی منحصر به فرد و توانایی آن در افزایش قدرت شناخته شده است. عصاره یا پودر ریشه یا برگ آن خاصیت پاک کنندگی چاکرا دارد. به کاهش استرس کمک می کند، جریان خون را افزایش می دهد و به تسکین اضطراب و افسردگی کمک می کند.
آشواگاندا یک ریشه تقویت کننده است که سیستم ایمنی شما را تقویت می کند و آن را به یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان ها تبدیل می کند.

سایر گیاهان قابل استفاده: مریم گلی، زنجبیل، ریشه بیدمشک، پیازچه، کندر و رزماری.

بیشتر گیاهان چاکرای ریشه را می توان در دمنوش های گیاهی به صورت ترکیبی یا مستقل استفاده کرد. یا می توانید آنها را با سبزیجات ریشه دار مانند هویج، تربچه، سیب زمینی، جعفری، پیاز و سیر مخلوط کنید. هر ترکیبی از سبزیجات ریشه ای و گیاهان دارویی چاکرای ریشه شما را تسکین می دهد و شما را زمینگیر می کند.

2. چاکرای خاجی

چاکرای دوم به نام سانسکریت سوادیستانا (Swadhisthana ) نیز شناخته می شود که مسئول خلاقیت، تمایلات جنسی، لذت، احساسات و اشتیاق است. با رنگ نارنجی نشان داده می شود و درست زیر ناف قرار دارد. چاکرای خاجی تأثیر زیادی بر روابط ما و همچنین بهزیستی کلی ما دارد.

یک چاکرای خاجی نامتعادل می تواند باعث شود که با احساسات خود مبارزه کنید و ارتباطتان را قطع کنید، سوءمصرف مواد، عدم تعادل جنسی، ترس از رها شدن، وسواس، مسائل کنترلی، مادی گرایی، زیاده روی و از دست دادن خلاقیت.

در حالی که چاکرای خاجی متعادل زندگی شما را لذت بخش می کند. شما احساس قدرت، خلاقیت، رضایتمندی و فراوانی خواهید داشت. شما قادر خواهید بود در روابط و زندگی خود به طور کلی با جریان روبرو شوید. رها کردن ترس ها و لذت بردن از زندگی آسان تر خواهد شد. با بهبود هویت خود، قادر خواهید بود خود را خلاقانه بیان کنید.

 

Damiana

گیاهان داروئی برای چاکرای خاجی

دو گیاه موثر برای بهبود چاکرای خاجی عبارتند از:

1. دامیانا Damiana – نام خود را به عنوان گیاهی قوی برای پاکسازی چاکرای خاجی برگزیده است. دامیانا به دلیل اثرات تقویت‌کننده‌ی جنسی محبوب است، اما به آرام کردن سیستم عصبی، تسکین اضطراب و افسردگی و تنظیم سطح قند خون شما نیز کمک می‌کند.

2. گل همیشه بهار – Calendula – گل همیشه بهار گیاهی است که به راحتی رشد می کند، گل همیشه بهار به طور موثر چاکرای خاجی شما را با گل نارنجی روشن خود متعادل می کند. خلاقیت شما را افزایش می دهد و حس صمیمیت و همراهی با شریک زندگی تان را ایجاد می کند. کالاندولا به فعال کردن چاکرای خاجی و همچنین بهبود سیستم تولید مثل شما کمک می کند.

سایر گیاهان قابل استفاده: هیبیسکوس، گاردنیا، برگ تمشک، زنجبیل، شیرین بیان، نعناع، زعفران، برگ بو، یلانگ یلانگ

گیاهان چاکرای خاجی زمانی موثرتر هستند که به عنوان چای گیاهی مصرف شوند، با این حال، برخی از آنها را می توان به طور منظم در آماده سازی غذایی خود استفاده کرد.

3. چاکرای شبکه خورشیدی

در زبان سانسکریت به عنوان Manipura نیز شناخته می شود و در ناحیه اطراف ناحیه معده قرار دارد. چاکرای سوم با رنگ زرد مشخص می شود و مسئول قدرت شخصی، تحول، اعتماد به نفس، استقلال و رشد شخصی است.
اگر چاکرای شبکه خورشیدی شما نامتعادل باشد، عزت نفس پایین، خودخواهی/ خودشیفتگی، عدم تمرکز و انگیزه، خودگویی منفی مداوم، عدم اعتماد به نفس، انزوا، اضطراب، افسردگی، پرخاشگری و عصبانیت را تجربه خواهید کرد. با اعتماد به نفس پایین و ارزش خود، تشویق به رشد و تغییر برای بهتر شدن نخواهید شد.

داشتن یک چاکرای شبکه خورشیدی متعادل، اعتماد به نفس شما را برای تصمیم گیری با هدف روشن افزایش می دهد. شما یاد خواهید گرفت که به شهود خود گوش دهید تا شما را به سمت تغییر و رشد راهنمایی کند. قدرت شخصی افزایش یافته و به شما قدرت می دهد تا بر چالش ها غلبه کنید و زندگی را به جلو پیش ببرید. شما قادر خواهید بود برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید و روابط هماهنگ داشته باشید.

 

گیاهان داروئی برای چاکرای شبکه خورشیدی

گیاهانی که برای این چاکرا مناسب هستند عبارتند از:

1. بادرنجبویه – Lemongrass – با طعمی ملایم تر از لیمو، یکی از گیاهانی است که برای پاکسازی چاکرای شبکه خورشیدی استفاده می شود. بادرنجبویه به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند، بدن شما را سم زدایی می کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و ذهن شما را شاداب می کند.
انرژی پاک کنندگی علف لیمو به شما کمک می کند تا گذشته یا چیزهایی که مهم نیستند را رها کنید. علف لیمو را می توان به راحتی در باغ خود پرورش داد و می توان آن را برای پاکسازی و محافظت از چاکرای شبکه خورشیدی مصرف کرد.
2. رزماری – Rosemary – مصرف رزماری می تواند چاکرای شبکه خورشیدی شما را با کاهش هر گونه تنش، استرس یا اضطراب متعادل کند.
چاکرای شما را باز می کند و قدرت شخصی و روحیه تیمی شما را بیدار می کند. با کمک به کسب وضوح ذهنی و بینش، قادر خواهید بود خود را از درون به بیرون متحول کنید. از آنجایی که برای هضم غذا خوب است، اغلب هنگام پخت محصولات مرزه، کباب کردن یا برشته کردن استفاده می شود.

سایر گیاهان قابل استفاده: خار مریم، بابونه، زنجبیل، نعناع، بادرنجبویه یا ملیسا، ریشه رازیانه، ریشه گل ختمی

بیشتر گیاهان فوق در غذا استفاده می شوند، اما نوشیدن آنها به عنوان چای نیز برای پاکسازی چاکرا مفید است.

4. چاکرای قلب

چاکرای چهارم که به آناهتا Anahata نیز معروف است در مرکز قفسه سینه قرار دارد. با رنگ های سبز و صورتی نشان داده می شود. این چاکرا منبع عشق، شفقت، بخشش، پذیرش، مهربانی و ارتباط است.
وقتی چاکرای قلب نامتعادل باشد، مشکوک، پارانوئید، حسود، پرخاشگر، خونسرد، تنها، رنجیده و افسرده خواهید بود. احساس غم، نفرت، مالکیت، مالیخولیا، خود قربانی شدن نیز تجربه خواهد شد. نوسانات خلقی مکرر خواهید داشت و مشکلات اعتماد همراه با فقدان روابط سالم خواهید داشت.

چاکرای قلب متعادل به شما امکان می دهد زیبایی های اطراف خود را ببینید. شما روابط معناداری دارید و عشق، شادی و هماهنگی بی قید و شرط را تجربه خواهید کرد. قدردانی، مهربانی، بخشش، شفقت و احترام برای خود و دیگران به شما القا خواهد شد. شما نه تصمیمات خود را قضاوت خواهید کرد و نه دیگران را، که باعث می شود احساس آرامش کنید.

 

Hawthorn-berry

گیاهان داروئی برای چاکرای قلب

گیاهی که برای عملکرد سالم چاکرای قلب بسیار مفید است، توت زالزالک Hawthorn-berry است.

مصرف چای دم کرده زالزالک در بهبود چاکرای قلب شناخته شده است. هر گونه انسداد عاطفی قلب مانند اضطراب و انسدادهای فیزیکی مانند فشار خون ناپایدار و کلسترول بد را از بین می برد.
اگر یک بسته گیاهی زالزالک را روی قلب خود بپوشید، هدایت می شوید که به جای تفاوت ها، روی نکات مثبت یک رابطه تمرکز کنید. این شما را تشویق می کند که به قلب خود اعتماد کنید، روحیه خود را بالا ببرد و از شما حمایت کند تا بدون قید و شرط خود را دوست داشته باشید.

گیاهان دیگری که می توان استفاده کرد: خار مریم، گل رز، بابونه، دامیانا، گل یاس، پیچ امین الدوله، اسطوخودوس، رویبوس، هیبیسکوس، پرتقال، مرزنجوش، ریحان، گشنیز

می توانید ترکیبی از گیاهان فوق را ایجاد کرده و از آنها به عنوان دمنوش های گیاهی استفاده کنید.

5. چاکرای گلو

چاکرای گلو که در سانسکریت به نام ویشودا Vishudha شناخته می شود، پنجمین چاکرای است که در گلو و ناحیه اطراف گلو قرار دارد. رنگ آبی که نشان دهنده آن است، مرکز ارتباطات، بیان خود، حقیقت، اعتماد، خلاقیت و تعادل عاطفی است.
با چاکرای گلو نامتعادل، با اضطراب اجتماعی، خجالتی، ناتوانی در بیان خود، بازداری بیش از حد، عدم صداقت و ارتباط نادرست در روابط دست و پنجه نرم خواهید کرد.
ترس از سخنرانی در جمع، عدم ابراز وجود، و احساس ناامنی، کمرویی و عدم پذیرش نیز ممکن است ظاهر شود. شایعه پراکنی و حرف زدن پرخاشگرانه نیز تبدیل به عادتی می شود که در نهایت شما را از دیگران دور می کند و باعث می شود احساس کنید به حرف هایتان گوش نمی دهید و تنها هستید.

با این حال، با چاکرای گلو متعادل، شما آزادانه حقیقت را بیان می کنید و ایده ها، افکار و احساسات خود را بیان می کنید. شما از نظر عاطفی متعادل خواهید بود و این به شما کمک می کند تا به آگاهی بالاتر متصل شوید. در حین برقراری ارتباط، جریان و بیان روانی وجود خواهد داشت و ترس از قضاوت شدن توسط دیگران را نخواهید داشت.

 

Red-Clover

گیاهان دارویی برای چاکرای گلو

گیاهان توصیه شده برای چاکرای گلو عبارتند از:

1. شبدر قرمز – Red Clover: چاکرای گلوی شما را باز می کند و به جریان آزاد ارتباط کمک می کند. شما قادر خواهید بود افکار خود را با اطمینان بیان کنید و می توانید ارتباط بین روابط نزدیک خود را بهبود بخشید.
شبدر قرمز قفل احساسات یا افکار شما را باز می کند و با گفتن بلند افکاری که قادر به بیان آنها نبودید به بهبود بیان خود کمک می کند.
2. سنجد لغزنده – Slippery Elm: این گیاه در اصل یک پوست درخت است که به صورت پودر ریز آسیاب شده و طعم گچی دارد. با این حال، هنگامی که با گیاهان دیگر مخلوط شود، نه تنها طعم خوبی دارد، بلکه چاکرای گلوی شما را نیز تمیز می کند.
ماده ژل مانندی که هنگام مخلوط شدن با آب بدست می آورید برای درمان مشکلات مربوط به گلو مفید است. وقتی می خواهید حقیقت را بگویید می توانید از آن استفاده کنید زیرا چاکرای گلو را تسکین می دهد و هرگونه انسداد را برطرف می کند.

سایر گیاهان قابل استفاده: بادرنجبویه، اکالیپتوس، کلتفوت، نعناع فلفلی، مریم گلی، مریم گلی، بابونه، علف لیمو، رزماری، آویشن.

برخی از گیاهان فوق را به عنوان ترکیبات پاستیل یا قرص های مسکن گلو پیدا خواهید کرد. همچنین می‌توانید آن‌ها را در آب گرم دم کنید و سپس استنشاق کنید یا به سادگی به عنوان دمنوش‌های گیاهی مصرف کنید.

6. چاکرای چشم سوم

این دومین چاکرای آخر است و در سانسکریت به نام آجنا Ajna نیز شناخته می شود. بین ابروها قرار دارد و با رنگ های بنفش و نیلی نشان داده می شود. این چاکرا اساساً شهود، خرد، عقل، روشن بینی، بینش، الهام، تخیل و بیداری را کنترل می کند.
با چاکرای چشم سوم نامتعادل، داشتن باورهای سفت و سخت، روشنفکر شدن بیش از حد با تأکید شدید بر منطق، زندگی در دنیای فانتزی، از دست دادن ارتباط با شهود و عدم انضباط شخصی یک اتفاق رایج خواهد بود. احساس سردرگمی، بدبینی، افسردگی، اضطراب، منیت از دیگر علائم شایع هستند.

در سمت روشن تر، چاکرای چشم سوم متعادل به شما این امکان را می دهد که هوشیار باشید و معنای عمیق تر زندگی را درک کنید. توانایی های روانی و شهودی شما افزایش می یابد و از هر گونه باور و ترس خود محدود کننده رها می شوید. با افزایش تعادل عاطفی و روحی، زندگی شما معنادار خواهد شد.

 

Passionflower

گیاهان دارویی برای چاکرای چشم سوم

چندین گیاه با چاکرای چشم سوم طنین انداز می شوند و در بهبود و تعادل چاکرا بسیار موثر هستند.

1. گل ساعتی – Passionflower: یکی از گیاهان ایده آل برای چاکرای چشم سوم است که می توان از آن برای درمان اضطراب، افسردگی، میگرن و بی خوابی استفاده کرد.

2. چشم چشم Eyebright: این گیاه به شما کمک می کند تا با رفع عدم تعادل چاکرای چشم سوم خود را فعال و تراز کنید.

3. یاس – Jasmine: یاس به کشف احساسات پنهان کمک می کند و یاد می گیرید که به توانایی های شهودی خود اعتماد کنید. این شما را تشویق می کند که کمتر قضاوت کنید و هر دو روی یک سکه را ببینید.

4. ریحان مقدس – Holy Basil: که معمولاً به نام تولسی شناخته می شود، باعث آرامش و قاطعیت ذهن می شود. طعم با طراوت آن نشاط آور و شادی بخش است که حواس پرتی را از بین می برد و به تمرکز شما کمک می کند.

5. رزماری – Rosemary: با تحریک چاکرای چشم سوم، برای تسکین اضطراب، افسردگی، بی خوابی، بی حالی، عصبی بودن، خستگی، خستگی و استرس شناخته شده است.

6. بادرنجبویه -Lemon Balm: که به نام ملیسا نیز شناخته می شود، احساس اضطراب و عصبی بودن را تسکین می دهد. همراه با گل ساعتی، کمک بزرگی به اصلاح الگوی خواب شما یا افرادی است که با اختلالات خواب مواجه هستند.

7. ماگورت – Mugwort: می توان از آن برای بیدار کردن رویاها و افزایش توانایی های شهودی استفاده کرد. چاکرای شما پاک می شود و می توانید وضوح ذهن را احساس کنید.

سایر گیاهان قابل استفاده: مریم گلی، نعناع، ​​خشخاش، نعناع، ​​شوید، آویشن، اسطوخودوس

گیاهان چاکرای چشم سوم در طول جلسات مدیتیشن یا یوگا سوزانده می شوند. بسیاری از آنها را می توان به راحتی به عنوان دمنوش های گیاهی مصرف کرد یا در آماده سازی های غذایی مصرف کرد.

7. چاکرای تاج

 چاکرای هفتم در سانسکریت به نام ساهاسرارا Sahasrara شناخته می‌شود. با رنگ های بنفش و سفید به تصویر کشیده شده است و در تاج سر شما قرار دارد. چاکرای تاج ما را به انرژی الهی متصل می کند و بر روشنگری، هویت جهانی، آگاهی، وحدت، خرد و آگاهی تمرکز می کند.

با چاکرای تاج نامتعادل، شما احساس هدف بالاتر در زندگی را ندارید، با دیگران و یا حتی با خود ارتباط برقرار نمی کنید و احساس گمراهی می کنید. شما مستعد به دست آوردن شخصیتی مخرب، بی تفاوت، بدبین معنوی یا وسواس به معنویت هستید.

برعکس، یک چاکرای تاج متعادل و با عملکرد خوب به شما دسترسی عمیق تری به ضمیر ناخودآگاه می دهد. شما ارتباط با الهی را تقویت خواهید کرد و با همه چیز احساس یکی بودن خواهید کرد. بصیرت تقویت شده، بینش و راهنمایی ارواح به یک اتفاق عادی تبدیل خواهد شد.

 

گیاهان برای چاکرای تاج

گیاهان مرتبط با چاکرای تاج نیز به اندازه چاکرای چشم سوم همه کاره هستند. با این حال، یک گیاه به عنوان شفا دهنده، پاک کننده و متعادل کننده چاکرای تاج، که اسطوخودوس است، شناخته شده است.

اسطوخودوس یکی از گیاهانی است که برای کاهش استرس از یک روز خسته کننده توصیه می شود. این گل های زیبای بنفشه دارای رایحه ای تسکین دهنده هستند که اعصاب شما را آرام می کند و به رفع اضطراب و استرس کمک می کند، وضوح ذهنی را بهبود می بخشد و به خواب آرام کمک می کند.

اسطوخودوس یک نیروگاه از آنتی اکسیدان ها است که به بدن ما کمک می کند تا سموم را آزاد کند و آن را به یک پاک کننده موثر تبدیل می کند. این چاکرای تاج شما را در یک راستا قرار می دهد و به شما کمک می کند تا شما را به الهی متصل کنید. در واقع، می توان از آن برای تراز کردن تمام چاکراهای خود استفاده کرد! از آن به عنوان یک ماده غذایی، چای گیاهی استفاده کنید، به عنوان بخور بخورید یا مقداری گل را در شمع و صابون دم کنید.

سایر گیاهان قابل استفاده: نیلوفر آبی، مریم، گل مریم گلی، بنفشه، گوتو کولا، براهمی، کندر، ریحان، نعناع، ​​رزماری، بادرنجبویه، کالاندولا

گیاهان چاکرای تاج را می توان به عنوان بخور در طول جلسات مدیتیشن و یوگا سوزاند. شما همچنین می توانید آنها را به عنوان دمنوش های گیاهی و با گنجاندن آنها در رژیم غذایی خود مصرف کنید.

نتیجه

در حالی که فهرست مفصلی از گیاهانی وجود دارد که با هر چاکرا مرتبط هستند، انتخاب چاکرا مناسب ممکن است کمی طول بکشد. با این حال، یکی از راه‌های موثر برای متعادل کردن چاکراها است. بسیاری از این گیاهان را می توان به راحتی به عنوان غذا و دم کرده در چای تهیه کرد که باعث می شود به راحتی در دسترس و قابل مصرف باشند.
این گیاهان راهی عالی برای تنظیم چاکراهای شما و ارتباط شما با خود واقعی و همچنین آگاهی بالاتر هستند.