چگونه برای نوع دوشا خود غذا بخوریم

طبق آیورودا، همه ما به یکی از سه دوشا تمایل داریم: کافا، واتا یا پیتا*. هنگامی که مشخص کردید به کدام دوشا علاقه دارید، می توانید یاد بگیرید که غذاهای مناسب بخورید، نوشیدنی های مناسب بنوشید و با ادویه هایی که به بهترین وجه شما را تغذیه می کنند آشپزی کنید.
(برای اطلاعات بیشتر به سه دوشا آیورودا مراجعه کنید.)

برای همه دوشاها، خوردن غذاهای ارگانیک مهم است – عمدتاً غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، گیاهان و ادویه جات خاص، لوبیاها و حبوبات، و نوشیدنی های ماست به نام لاسی. ما همچنین یاد می گیریم که در آیورودا به صورت فصلی غذا بخوریم و هوش طبیعت پیشرو است.

کافا دوشا

رژیم غذایی کافا

اگر به کافا دوشا متمایل می شوید، می خواهید غلات کاملی بخورید که بیشتر در سمت قابض هستند. آمارانت، ارزن و کینوا برخی از بهترین غلات کامل برای خوردن کافا هستند. لوبیاهای جوانه زده نیز برای کافا ایده آل هستند – ماش، نخود فرنگی و عدس منابع عالی فیبر و پروتئین هستند. در مورد آجیل، کافاها باید مقدار کمی کدو و تخمه آفتابگردان بخورند.

افراد کافا همچنین نیاز به خوردن مقدار زیادی سبزیجات برگدار دارند، کلم پیچ، قاصدک، کاهو، شاتوت سوئیس، اندیو، سبزی کولارد، سبزی خردل و اسفناج همگی برای کافاها عالی هستند. جوانه لوبیا، جوانه یونجه، فلفل دلمه ای، ذرت، نخود فرنگی، سیب زمینی و تربچه نیز افزودنی های خوبی به رژیم کافا هستند.

هنگام اجتناب از قندهای دانه دار مانند شکر چغندر، نیشکر و شکر قهوه ای، کافاها می توانند با استفاده از منابع جایگزین مانند ملاس، عسل و شربت افرا (در حد اعتدال) کمی شیرینی به غذاهای خود اضافه کنند. با رعایت یک رژیم غذایی مناسب کافا شامل اقلام غذایی که برای این نوع دوشا مفید هستند، نتایج می تواند از بسیاری جهات کاملاً شفابخش باشد.

 

درمان برای کافا

انواع کافا مستعد ابتلا به سرماخوردگی، افسردگی، افزایش وزن و آلرژی هستند. برای این کار، همه کافاها باید در فصل بهار سم زدایی خوبی انجام دهند تا بدن خود را از آلودگی های ناخواسته پاک کنند و دوباره شروع کنند.

از آنجایی که کافاها تمایل به چسبیدن به مخاط دارند، می توانند گی (کره شفاف) و ماست را فقط در مقادیر کم بخورند. اما، لازم نیست که مخاط بخش غالب زندگی کافاها باشد. داروهای طبیعی مانند زردچوبه و فلفل چیلی می توانند به دفع مخاط اضافی از بدن کمک کنند. (در اینجا بخوانید چرا یوگی ها زردچوبه را دوست دارند.)

علاوه بر این که کافاها مستعد ابتلا به بیماری های رایج مانند سرماخوردگی و آلرژی هستند، کافاها نیز تمایل به تنبلی دارند. بنابراین، نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای سیاه طبیعی افزودنی های خوبی به رژیم غذایی کافا هستند.

آنچه كافاها بايد از آن اجتناب كنند

کافاها باید از مصرف بیش از حد غذاهای شیرین، به ویژه دسرهای لبنی اجتناب کنند. از آنجایی که کافاها طبیعتاً روغنی هستند، غذاهای روغنی مانند آووکادو و آجیل باید به حداقل برسد. پنیر و گوشت قرمز را فقط باید یک بار در ماه آبی میل کرد و نوشیدنی های سرد و الکل را نیز باید محدود کرد. اگر کافا نامتعادل است، باید از داروهای گیاهی مانند زنجبیل، تریفالا و زردچوبه استفاده کنید.

واتا دوشا

واتاها طبیعت سرد، خشک و بادی دارند. بنابراین، برای کسانی که بر اساس قانون اساسی واتا زندگی می‌کنند، خوردن غذاهای گرم، زمین‌گیر و مغذی مفید است. نوشیدنی های گرم نیز ضروری است و باید شامل دمنوش های گیاهی گرم و آب گرم با لیمو باشد که باید در طول روز نوشیده شود. برنج پخته، جو و گندم غلات خوبی برای واتاس هستند. (نکته: کمی قیمه به دانه ها اضافه کنید تا به گزینه ای خوشمزه تر تبدیل شوند.)

رژیم غذایی واتا

مانند هر رژیم دیگری، رژیم واتا باید شامل میوه ها باشد، اما ترفند این است که بدانید کدام میوه ها برای انواع واتا مناسب هستند. بهترین میوه ها برای واتا موز، انبه، نارگیل، خربزه، هلو و خرما هستند. وقتی صحبت از سبزیجات می شود، چغندر، هویج، شلغم، تربچه، لوبیا سبز، بامیه، سیر، پیاز، سیب زمینی شیرین، شلغم و مارچوبه همگی از رژیم غذایی واتا سود می برند.

برخلاف کافاها، واتاها می توانند آووکادو و روغن زیتون زیاد و همچنین لبنیات بخورند. گوشت، ماهی و تخم مرغ هم خوب هستند. Vatas از غذاهای مرطوب مانند خورش ها و سوپ های دلچسب بسیار سود می برد.

 

آنچه واتاها باید از آن اجتناب کند

همانطور که گفته شد، واتا در مقایسه با نوشیدنی های سرد، بهترین عملکرد را در هنگام خوردن نوشیدنی های گرم مانند چای های گیاهی دارد. بنابراین، انواع واتا باید اسموتی های سرد، آب میوه ها و سایر نوشیدنی های سرد و همچنین غذاهای خام را محدود کنند.

برخلاف انواع کافا، قهوه و سایر محرک‌ها مانند چای سیاه نیز باید محدود شوند. وقتی واتا دوشا از تعادل خارج می شود، واتاها می توانند با گیاهان آرام بخش و آسیاب کننده مانند آشواگاندا و زنجبیل ثبات خود را بازیابند.

 

پیتا دوشا

رژیم غذایی پیتا

پیتاها محیط‌های خنک‌تری را دوست دارند و باید از گرمای بیش از حد دور بمانند – هم در محیط و هم در انتخاب غذا – بنابراین، می‌توان گفت که انواع پیتا و انواع واتا بیشترین تضاد را در مورد رژیم غذایی دارند. برخلاف واتاها، پیتاها انواع آتشینی هستند، به این معنی که می توانند غذاهای سردتر بخورند، که واتاها با آنها خوب عمل نمی کنند.

اجتناب از گرمای بیش از حد برای پیتا ضروری است، نوشیدن آب خنک همراه با خیار مفید است، همانطور که آب نارگیل نیز مفید است، به خصوص در ماه های گرمتر و در آب و هوای گرم. تضاد بین رژیم غذایی واتا و رژیم پیتا نیز بر موضوع غذاهای خام تأثیر می گذارد. همه سبزیجات خام برای پیتا عالی هستند، مانند گیاهانی مانند زیره سبز، گشنیز، گشنیز تازه، زعفران و رازیانه.

غلات مفید برای پیتا شامل جو، برنج و جو است و پیتا باید نارگیل، تخمه آفتابگردان و تخمه کدو تنبل را نیز در رژیم غذایی خود قرار دهد. بهترین لوبیا برای انواع پیتا نخود، لوبیا سیاه، نخود فرنگی و ماش است.

اکثر میوه ها برای خوردن پیتا کاملاً مناسب هستند، به خصوص سیب، هندوانه، انگور، طالبی، انبه، گیلاس، آناناس، پرتقال و آلو. همچنین، پیتاها حساسیت خاصی به لبنیات ندارند. آنها می توانند شیر بنوشند و روغن و کره را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

درمان برای پیتاها

اگر بعد از یک وعده غذایی بزرگ دچار مشکلات معده می شوید، پیتا می تواند دانه های رازیانه را بجود تا به مشکلات گوارشی کمک کند.

وقتی پیتاها از تعادل خارج می شوند، به گیاهان خنک کننده برای کمک به کاهش گرما نیاز دارند. اینها شامل گیاهانی هستند که ماهیت ضد التهابی و همچنین سم زدایی دارند. شاتاواری، باکوپا، تریفالا، چریش و آمالاکی همه گیاهان آیورودا هستند که برای پیتا ایده آل هستند. (برای موضوعات بیشتر در مورد سم زدایی، به خواندن سم زدایی صبحانه زنجبیل لیمویی ادامه دهید.)

آنچه پیتاها باید از آن اجتناب کنند

در حالی که غذاهای تند به کافاها کمک می کند تا مقدار زیادی مخاط داشته باشند، پیتاها به غذاهای تند نیاز ندارند، آنها تمایل دارند این دوشا خاص را تشدید کنند. گفته می‌شود، پیتاها باید از خوردن کاری تند، فلفل دلمه‌ای و سایر چاشنی‌های تند و تند خودداری کنند – بدون نیاز به زیاده روی در خوردن چیپس و سالسا در رستوران‌های مکزیکی!

غذاهای سرخ شده همچنین رژیم غذایی پیتا را از تعادل خارج می کند، مانند محرک ها، مانند قهوه، و افسردگی ها، مانند الکل. اینها باید به حداقل برسد. اگر پیتا بیش از حد تحریک شود و تعادل نداشته باشد، حتی غذاهای تخمیر شده، گوشت گاو، غذاهای دریایی و حتی تخم مرغ نیز باید حذف شوند. رژیم های غذایی پیتا به غذاهای ترش ترجیح نمی دهند – بهتر است از میوه های ترش مانند زردآلو، انواع توت ها و گریپ فروت دوری کنید، اما پیتاها می توانند شیرینی ها را در حد اعتدال مصرف کنند. با این حال، عسل و ملاس باید محدود شود.

در نهایت، در حالی که گوشت باید محدود باشد، بوقلمون و مرغ بهترین گزینه هستند.

این رژیم دوشا شماست!

هر سه نوع دوشا رژیم‌های متفاوتی دارند، اما برای یوگی‌هایی که می‌دانند کدام یک را تجسم می‌کنند معجزه می‌کنند. یادگیری در مورد اینکه کدام نوع را بیشتر در خود دارید، اولین قدم برای شروع سال جدید و سبک زندگی سالم تر است! (برای اطلاعات بیشتر در مورد رژیم های غذایی آیورودا، به خواندن در «تو همان چیزی هستی که می خورید» ادامه دهید.)