مدیتیشن با جاپا مالا

اگر در حین مدیتیشن یک مانترا می خوانید، آن را مدیتیشن جاپا می نامند. جاپا را 108 بار تمرین کنید. جاپا مالا معمولاً با 108 دانه برای این منظور درست می شود.

فهرست مطالب

مدیتیشن مانترا و مدیتیشن جاپا

مراقبه مطمئنا ساده ترین تلاشی نیست که فرد انجام می دهد. این نیاز به تمرکز دارد تا بتواند از جریان بی وقفه افکار ذهن بالا بیاید. از ما می‌خواهد که بر خلاف ماهیت ذهن که کارکرد اصلی آن تفکر است، برویم. سخت است.

در مانترا یوگا، مانتراها را می توان با صدای بلند، آهسته، بی صدا در ذهن یا حتی هنگام نوشتن خواند. این شعار مانترا چیزی است که اساساً به عنوان جاپا Japa شناخته می شود. اگر در حین مدیتیشن یک مانترا را بارها و بارها تکرار می کنید، آن را مدیتیشن جاپا می نامند.

مدیتیشن جاپا بیشتر با کمک جاپا مالا یا گلدسته انجام می شود. مالا (تسبیح) رشته‌ای است که حاوی دانه‌هایی است که از چوب صندل، دانه های تولسی (ریحان مقدس) سنگ‌های قیمتی یا کریستال‌ ساخته شده‌اند که حاوی انرژی‌ خاصی هستند. در حین اجرای جاپا مدیتیشن، روی هر مهره تسبیح حساب می کنید که به شما کمک می کند روی مدیتیشن و آواز خواندن خود تمرکز کنید.

در اینجا، معنای جاپا مدیتیشن، اهمیت استفاده از جاپا مالا، فواید اجرای جاپا و اینکه چگونه می توانید به طور موثر مراقبه جاپا را انجام دهید، آورده شده است. 

مدیتیشن با مالا تحت در یوگا به نام جاپا است. جاپا یک کلمه سانسکریت است و به معنای “چرخش” است. از تکرار مانترا برای چرخاندن آگاهی و در نهایت بیدار کردن حالت مراقبه عمیق استفاده می کند.

جاپا مدیتیشن جاپا یک کلمه سانسکریت است که از ریشه کلمه jap به معنای “با صدای آهسته گفتن، تکرار درونی، غُر زدن” گرفته شده است. همچنین می توان آن را به “ja” به معنای از بین بردن چرخه تولد، مرگ و تناسخ و “pa” به معنای از بین بردن گناهان خود تقسیم کرد.

در یوگا، جاپا به عنوان تمرین خواندن مکرر یک مانترا بیج یا تاکید خاص برای تمرکز ذهن در نظر گرفته می شود. تمرکز بی وقفه برای مدت طولانی تری منجر به مدیتیشن می شود.

جاپا مالا 

تمرین جاپا با جاپامالا ( گلدسته یا تسبیح ) انجام می‌شود که در آن تمرین‌کننده مهره‌ها را برای خواندن مانترا می‌شمرد. هر شمارش مهره مربوط به یک بار شعار دادن مانترا است. به طور معمول Japa mala دارای 108 مهره است.

مالا دارای 108 مهره است. عدد 108 توسط یوگی ها یک عدد مقدس در نظر گرفته می شود. این نشان دهنده 108 اوپانیشاد، 108 نقطه مارما (مراکز انرژی مقدس در بدن) و سایر پدیده های مقدس در طبیعت است. برای مثال، فاصله ماه و خورشید از زمین هر دو 108 برابر قطرشان است. بسیاری از باورهای دیگر برای مقدس بودن این عدد وجود دارد – اکثر آنها با دقت در سنت یوگا محافظت می شوند.

گره اضافی، یا مهره (صد و نهمین)، سومرو نامیده می شود. این “اجلاس مالا” از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنگام مدیتیشن، ذهن می تواند به راحتی توسط افکار منحرف شود و تمرکز خود را روی مانترا از دست بدهد. مدیتیشن با مالا حتی می‌تواند تبدیل به رباتیک شود، زیرا انگشتان بدون فکر از مهره‌ای به مهره دیگر عبور می‌کنند. اما وقتی انگشتان روی سومرو می‌روند، به آرامی به ذهن یادآوری می‌شود که دوباره روی مانترا تمرکز کند. این زنگ بیداری برای ذهن سرگردان است.

آئین تمرین جاپا مدیتیشن 

❂ در مکان مدیتیشن قرار بگیرید.  
❂ در حالتی بنشینید که بتوانید 1 تا 2 ساعت آن را حفظ کنید.
سوخاسانا (ژست آسان) یکی از ارجح ترین ژست ها برای مدیتیشن جاپا است.
❂ مانترای را انتخاب کنید.

همانطور که انگشتان شما روی هر مهره قرار می گیرند، به آرامی یک مانترا بخوانید. این می تواند یک هجا باشد، مانند Om (که برای همه مناسب است)، یا یک مانترا bija (دانه). ممکن است مانترای طولانی‌تر باشد که با آن کار می‌کنید یا حتی مانترای برای هماهنگ کردن تأثیر یک سیاره خاص. مانترا هر چه که باشد، باید با شما طنین انداز شود و در درون شما ارتعاش داشته باشد.

❂ این مانترا را طوری بخوانید که انگار ارتعاش مهره را القا می کنید. بعد از اینکه روی اولین مهره شعار دادید، انگشت شست و وسط خود را به مهره بعدی بکشید. مانترا را بخوانید، سپس به مهره بعدی بروید و غیره. هنگام عبور از روی هر مهره عجله نکنید. سعی کنید تمرکزی بی دردسر پیدا کنید، بپذیرید که افکار به سراغشان می آیند، اما به آنها اجازه دهید به همین راحتی از بین بروند.
جاپا مالا را در دست راست خود گرفته اید. مالا باید روی انگشت وسط حلقه شود. از انگشت اشاره به هیچ وجه نباید استفاده شود. برای چرخاندن مهره ها از انگشت شست خود استفاده کنید.
❂ جاپا مالا هرگز نباید خیلی زیر ناف برود یا زمین را لمس کند. می توانید یک دست را زیر مهره ها قرار دهید یا دست راست خود را جلوی قلب یا بینی خود نگه دارید.

❂ مانترا باید واضح و با تلفظ صحیح خوانده شود. 
❂ با مهره گورو یا مرو شروع کنید، بزرگترین مهره در مالا که اغلب یک منگوله به آن متصل است.
در حالی که مانترا را می خوانید، هر مهره را به سمت خود بکشید.
مهره گورو نباید در شمارش استفاده شود.
❂ هنگامی که به مهره گورو رسیدید، از روی آن عبور نکنید. مهره را برگردانید و در جهت معکوس بشمارید.
❂ جاپا را 108 بار تمرین کنید. 

تجلی ذهنی با مالا
استفاده از مالا در مدیتیشن بسیار مفید است زیرا ابزاری ملموس برای ارتباط با ذهن به ما می دهد. با تمرین، ذهن می آموزد که خود را از افکار همیشه حاضر خود جدا کند و به تجلی آرام و نابتری برسد.

مراقبت و نگهداری جاپا مالا

مالا خود را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید در یک کیسه ابریشمی یا پارچه ای نگهداری کنید. نباید پوشیده شود این با ارتعاشات ظریف مانترا شما عجین شده است و باید به عنوان یک ابزار مقدس مورد احترام قرار گیرد.
برای یک دوره زمانی به یک مانترا متصل شوید. 

فواید تمرین جاپا

تکرار مانتراها و صداهای مقدس به ایجاد تغییر مثبت در سبک زندگی شما کمک می کند و راه را برای شروع سفر معنوی شما هموار می کند.

می توانیم جاپا مالا بپوشیم

حتما متوجه شده اید که بسیاری از افراد مالا را به دور گردن یا مچ دست خود نیز می بندند، اما آیا این توجیه دارد؟

تا زمانی که به حرمت مالا بی احترامی نکنید، می توان آن را روی گردن و مچ قرار داد. مالا باید مستقیماً با پوست تماس داشته باشد نه روی لباس. اما مطمئن شوید که هنگام خواب، برای دفع ادرار یا مدفوع یا در مکان های عمومی آن را بردارید. مالا را با نیت پاک بپوشید و آن را مقدس بدانید. آن را صرفاً به عنوان یک جواهر نپوشید.
پس از برداشتن آن، آن را در یک کیسه مالا یا در محرابی که متون مذهبی، تصاویر و غیره خود را در آن نگهداری می کنید، نگهداری کنید.

شما نباید از جاپا مالای دیگران استفاده کنید. همیشه از همان جاپا مالا برای تمرین خود استفاده کنید و اجازه ندهید دیگران از آن برای تمرین خود استفاده کنند. جاپا مالا یک بار استفاده شده حاوی ارتعاشات انرژی خاص مربوط به شخصی است که از آن استفاده کرده است.

جاپا شاید ساده ترین شکل مدیتیشن باشد زیرا به سرعت حالت پراتیاهارا یا کناره گیری حواس را القا می کند.