راهنمای مانترا جاپا مدیتیشن

مانتراها می توانند بخش بزرگی از تمرین مراقبه فرد باشند. ابزاری برای کمک به تمرکز ذهن و یافتن وضوح در مدیتیشن. اما مانتراهای باستانی به چه معنا هستند؟ و چگونه می دانید کدام مانترا برای شما مناسب است؟ 

فهرست مطالب

جاپا مانترا تمرین تکرار مداوم همان مانترا است تا زمانی که به بخشی طبیعی و روان از یک تمرین مراقبه تبدیل شود. معمولاً شامل یک کلمه یا عبارت مقدس است که به طور منظم با صدای بلند یا درونی تکرار می شود تا ذهن را در طول مراقبه آرام کند. از زبان سانسکریت، جاپا به معنای “غر زدن” و مانترا به معنای “ابزار فکر” است.

مانترا ابزار ذهن برای مدیتیشن عمیق

کلمه مانترا mantra از دو کلمه سانسکریت تشکیل شده است که ماناس manas به معنای ذهن و ترا tra به معنای ابزار است. بنابراین مانترا یک ارتعاش صوتی عرفانی است که می تواند به شما کمک کند تا به مدیتیشن عمیق وارد شوید و افکار خود را از سایر عوامل حواس پرتی پاک کنید.

در آیورودا، مانتراها مهمترین ابزار برای تأثیرگذاری بر ذهن در نظر گرفته می شوند. این کلمات و عبارات صرفاً صدا نیستند. آنها حامل انرژی های ارتعاشی خاصی هستند که بر فیزیولوژی و روانشناسی فرد تأثیر می گذارد، به همین دلیل است که مانتراها بسیار قدرتمند هستند. 

مانتراها می توانند به عنوان یک وسیله محوری در طول مدیتیشن عمل کنند. این شما را به درک عمیق‌تری از خود هدایت می‌کند، در حالی که با لایه‌های جدیدی از ذهن خود مواجه می‌شوید. عناصر منحرف کننده را از ذهن ما جمع آوری می کند و مکانی برای استراحت ذهن آشفته فراهم می کند.

مانتراها بخش مهمی از تمرین یوگا هستند زیرا ما را با ویژگی های کلیدی که ما را متحول می کند و موانع رهایی معنوی ما را از بین می برد، هماهنگ می کند.

وقتی یک مانترا را به روشی متمرکز تکرار می کنید، یک ارتعاش شفابخش به ذهن خود ارائه می دهید. و از آنجایی که ما موجوداتی ارتعاشی هستیم، این شفا نه تنها بر ذهن تأثیر می گذارد، بلکه بر وضعیت وجودی فرد نیز تأثیر می گذارد و حتی تغییر می دهد.

انواع مانتراها

مانتراهای ودایی عموماً یا بیجا ( یک هجا ) به معنای “دانه” هستند، یا یک عبارت سانسکریت هستند. در حالی که یک مانترا در هر زبانی قدرتمند است، مانتراهای سانسکریت شاید قوی ترین باشند زیرا قدرت ارتعاش بالایی دارند.

اینها برخی از رایج ترین مانتراهای بیجا هستند: ( راهنمای بیجا مانترا )

OM – همه چیز در جهان بر اساس این مانترا انجام می شود. به تمام زندگی انرژی می دهد، پرانای ما را بیدار می کند، ذهن را پاک می کند و ما را به سمت مثبت گرایی باز می کند.
RAM – یک مانترای محافظت در نظر گرفته می شود. ظرفیت ذهنی و ایمنی ما را تقویت می کند و ترس و اضطراب را دفع می کند.
So’ham – در طالع بینی ودایی، So’ham مانترا برای ماه است. درست مانند ماه، یک اثر خنک کننده و آرام بخش دارد که شادی و انرژی آرام را نیز به ارمغان می آورد. 

 

برای تجربه قدرت مانترا، یکی از این مانتراهای بیجا را انتخاب کنید و آن را برای 108 دور بخوانید. پس از آن آرام بنشینید و به تأثیر آن بر ذهن توجه کنید. همین کار را با مانتراهای دیگر در روزهای مختلف انجام دهید تا تفاوت آنها را درک کنید.

نحوه استفاده از مانترا در مدیتیشن


استفاده از مانترا در مدیتیشن نشسته ساده و سرگرم کننده است. تنها چیزی که نیاز دارید مانترای انتخابی و شاید مجموعه ای از دانه های مالا است. اینها تسبیح‌های زیبایی هستند که مراقبه‌کنندگان را می‌بینید که در حین خواندن با انگشتانشان انگشت می‌گذارند، شبیه دانه‌های تسبیح. این تمرین تکرار مانترا جاپا نامیده می شود. هدف از دانه های مالا این است که به شما کمک کند تعداد تکرارهای خود را پیگیری کنید. روی یک مالا 108 مهره وجود دارد زیرا این عدد مقدس است.

مدیتیشن جاپا تکرار مکرر یک مانترا 

مدیتیشن جاپا مانترا، یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین ابزار برای آرام کردن و کنترل ذهن در سنت یوگا. جاپا یک تمرین قدرتمند برای همه ما و به خصوص برای مبتدیان است. با تکرار مکرر یک صدای قدرتمند یا مانترا، به طور طبیعی شروع به آرام کردن نوسانات ذهن می کنیم. این یکی از اهداف اصلی یوگا و مدیتیشن است.


بی صدا یا با صدای بلند. اینجا یا اونجا.
قوی ترین و موثرترین راه برای تمرین مانترا جاپا این است که آن را بدون صدا در ذهن خود تکرار کنید. با این حال، در ابتدا راحت تر است که مانترا را با صدای بلند صحبت کنید، یا آن را به آرامی با خودتان زمزمه کنید.


دانه های مالا خود را اضافه کنید
همچنین خواندن یک مانترا در حین کار با مالای زیبا آرامش بخش است. این یک مراسم دوست داشتنی برای انجام اولین کاری در صبح است. دانه های مالا برای پیگیری تعداد دفعات تکرار یک مانترا استفاده می شود. از آنجایی که 108 در یوگا یک عدد خوب است، مالا دارای 108 مهره است و شما می خواهید در حین تمرین یک دور کامل 108 را با مالای خود انجام دهید.

جاپا تمرینی است که برای بدن، ذهن، عواطف و روح مفید است. با کشف این ابزار عمیق آگاهی، هدایای زیادی خواهید یافت.

مانتراهای محبوب سانسکریت

در زیر تعدادی از معروف ترین و محبوب ترین مانتراهای باستانی آورده شده است. صداهای آنها معنای معنوی قابل توجهی دارد و برای هزاران سال توسط مراقبه کنندگان در سراسر اعصار و در سراسر جهان استفاده شده است.

OM
Om که با نام Aum نیز نوشته می شود، اغلب به عنوان سرود جهان شناخته می شود. این احتمالاً قوی‌ترین مانترا است که در دسترس ماست، زیرا حاوی قوی‌ترین ارتعاش است. یوگی ها معتقدند زمانی که جهان خلق شد، Om صدایی بود که همه چیز با آن به وجود آمد.

وقتی Om را سرود می‌دهید، می‌توانید به این ارتعاش قدرتمند دسترسی داشته باشید و آگاهی خود را با آگاهی از تمام خلقت هماهنگ کنید.

 

So’Hum
So’Hum (یا So’ham) به “I am that.” ترجمه می شود. این یک مانترا دیگر است که برای مبتدیان عالی است زیرا می توانید آن را به نفس خود پیوند دهید. هنگام دم، صدا را تصور کنید “Om” و در بازدم، صدا را “Hum” تصور کنید.

وقتی نفس خود را با این مانترا هماهنگ می کنیم، تمرکزمان بیشتر می شود. سعی کنید مدیتیشن جاپا را با مانترا So Hum برای چند هفته تمرین کنید و ببینید آیا مورد علاقه شما می شود یا خیر.

 

Om Namah Shivaya
Om Namah Shivaya یک مانترای نمادین است زیرا از لرد شیوا دعوت می کند. گفته می‌شود که وقتی با این مانترا مدیتیشن می‌کنیم، می‌توانیم خودآگاه شویم و در عین حال به حالت‌های معنوی عمیق وجود و حتی قدرت‌های ماوراء طبیعی یوگا نیز دسترسی پیدا کنیم.

Om Namah Shivaya بسیار قدرتمند است زیرا قبل از هر چیز حاوی مانترا، Om است که ارتعاش صوتی آغاز آفرینش است. سپس ما namah را داریم که کلمه سانسکریت برای “سلام” است و Shivaya که به معنای پروردگار شیوا است، اما می توان آن را به عنوان واقعیت مطلق نیز در نظر گرفت. وقتی عمیقاً با کلمه شیوا تماس می گیریم، می فهمیم که ما و مطلق یکی هستیم.

“سلام بر پروردگار شیوا” همان چیزی است که ما اساساً وقتی Om Namah Shivayah را می خوانیم می گوییم. از آنجایی که این مانترا شامل شش هجا است، کمی پیچیده‌تر از دو هجای قبلی است، اما زمانی که ریتم آن را وارد کنید، متوجه خواهید شد که کاملاً طبیعی است.

 

Om Shanti Shanti Shanti
Om Shanti Shanti Shanti یکی دیگر از مانتراهای قدرتمند و عمیق است که برای مدیتیشن های تازه کار نیز عالی است. باز هم شامل Om، آن سرود بزرگ جهان است. در واقع، برخی از روایات می گویند که Om صدای خود جهان است.

شانتی کلمه ای در زبان باستانی پالی است که به معنای صلح است. دلیل اینکه ما آن را سه بار می خوانیم این است که نشان دهنده صلح در سه بخش وجود ما است:

بدن
ذهن
سخن، گفتار
هنگامی که با مانترا Om Shanti Shanti Shanti مدیتیشن می کنیم، حالتی عمیق از آرامش را در وجود خود فرا می خوانیم. ما همچنین آرزوی همین تجربه صلح عمیق را برای دیگران داریم. این دعوت از صلح هم برای سنت های بودایی و هم برای سنت های یوگا مهم است.

با این مانترا به مدت 40 روز کار کنید و ببینید که چگونه شروع به دسترسی به حالت های آرامش عمیق در هر سه سطح می کنید – آرامش در بدن خود، آرامش در ذهن و آرامش هنگام صحبت با دیگران.