فواید شفابخش سرودن مانترا، نحوه سرودن و انتخاب مانترا

فهرست مطالب

مانترا یک کلمه، صدا یا عبارت مقدس است، اغلب به زبان سانسکریت، که در طیف گسترده ای از سنت های مذهبی و معنوی مانند هندوئیسم، بودیسم و یوگا خوانده می شود. کلمه مانترا از دو ریشه سانسکریت گرفته شده است. ماناس به معنای «ذهن» و ترا به معنای «ابزار». به این ترتیب، مانتراها به عنوان “ابزار فکر” در نظر گرفته می شوند که به عنوان وسیله ای برای مهار و تمرکز ذهن استفاده می شوند.

هنگام خواندن یک مانترا، فرد شروع به ارتعاش در فرکانس آن مانترا می کند، نه تنها از نظر معنوی، بلکه در سطح فیزیکی و مولکولی. هنگام خواندن مانتراها با صدای بلند، ارتعاشات و حرکات زبان برخی از غدد کلیدی سیستم غدد درون ریز را تحریک می کند که مسئول کنترل و تنظیم هورمون ها در بدن است.

مدیتیشن تمرین کلیدی است که برای ذهن آرام و به عنوان راهی برای مدیریت افکار خودسر توصیه می شود. اگر موفق به مدیتیشن حتی برای 10 تا 15 دقیقه در روز شوید، کاهش اضطراب، استرس، تنش و بیماری های قلبی عروقی از جمله موارد دیگر را مشاهده خواهید کرد.


در روش های مختلف انجام مدیتیشن، خواندن مانترا رایج ترین شکل است که اغلب به آن مدیتیشن مانترا می گویند. خواندن مانترا می تواند به شما کمک کند تمرکز خود را حفظ کرده و حواس پرتی را از افکار ناخواسته ای که در طول مدیتیشن ایجاد می شوند کاهش دهید.

مانترا و مدیتیشن

سرود مانترا بخشی جدایی ناپذیر از بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب شرقی بوده است. خواه این یک مراسم، جشن، تولد نوزاد یا یک رویداد فرخنده باشد، مانتراها برای اعطای برکت و مثبت خواندن خوانده می شوند.

هنگامی که با مدیتیشن انجام می شود، به عنوان یک نیروی مکمل به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید و همچنین شما را در مسیر معنویت قرار می دهد.

اما ابتدا باید معنی کلمه “مانترا” را درک کنید.


مانترا چیست؟

کلمه مانترا mantra از دو کلمه سانسکریت تشکیل شده است که ماناس manas به معنای ذهن و ترا tra به معنای ابزار است. بنابراین مانترا یک ارتعاش صوتی عرفانی است که می تواند به شما کمک کند تا به مدیتیشن عمیق وارد شوید و افکار خود را از سایر عوامل حواس پرتی پاک کنید.

یک مانترا ممکن است یک هجا (بیجا مانترا)(Bija mantra)، گروهی از کلمات، یک آیه یا یک تأیید باشد. وقتی با ذهن و قلب پاک خوانده یا خوانده شود، هر یک از اینها اهمیت و قدرت خاصی دارد.

مانتراها را می توان برای فراخوانی برکات یک خدا، بهبود اعتماد به نفس یا عزت نفس، کمک به تمرکز، راهنمایی شما به سمت هدف یا فقط به عنوان وسیله ای برای دستیابی به یک ذهن آرام خواند. نوع مانترای که انتخاب می کنید بستگی زیادی به وضعیت ذهنی فعلی و قصد شما دارد.

اصطلاحات و مفاهیم سانسکریت که به عنوان «زبان یوگا» نیز شناخته می‌شود، توسط تمرین‌کنندگان یوگا برای کمک به درک بهتر قدرت اعمال فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. خواندن مانتراهای سانسکریت در این زبان باستانی بسیار قدرتمند است زیرا ذهن فرد را متمرکز و آرام می کند و همچنین بهزیستی کلی را ارتقا می دهد.

اهمیت مدیتیشن مانترا

با نگاهی به اهمیت یک مانترا، مدیتیشن مانترا می تواند به ابزار قدرتمندی تبدیل شود که از طریق آن می توانید با خود درونی خود و متعاقباً به آگاهی بالاتر و الهی ارتباط برقرار کنید.

هدف مدیتیشن مانترا برقراری ارتباط با ضمیر ناخودآگاه فرد و سپس با انرژی کیهانی بیشتر از طریق آن است. تصور می شود که این بهترین تکنیک برای ارتباط با خدا یا انرژی بزرگ الهی در یوگا باشد.

در مدیتیشن مانترا، انرژی صدا برای رسیدن به اتحاد هماهنگ بین روح درونی و روح کیهانی بالاتر استفاده می شود. به ما این امکان را می دهد که به طور لحظه ای از دنیای اطراف خود کناره گیری کنیم و از مسائل جزئی که ما را عقب نگه می دارند فراتر برویم.

در طول مدیتیشن، می توانید از طریق صدا به یک مانترا گوش دهید. یکی دیگر از رایج‌ترین روش‌ها برای تلاوت خود، یا با صدای بلند، با زمزمه‌های آرام یا در ذهن. مدیتیشن مانترا چاکرا اغلب با تکنیک تجسم انجام می شود که در آن چاکرای مختلف را در جهت عقربه های ساعت در محل خود تصور می کنید.

شما می توانید هر تکنیک مدیتیشن مانترا را بر اساس قصد خود انجام دهید، اما مطمئن شوید که تمام وقت و فداکاری خود را به آن اختصاص دهید.

 

مدیتیشن برای کاهش استرس با آرام کردن ذهن شناخته شده است. ذهن آرام همچنین به افزایش آگاهی و ارتقای دید مثبت کمک می کند. خواندن یک مانترا در طول مدیتیشن به بهبود تمرکز و ارتباط موثرتر با درون خود کمک می کند. مدیتیشن مانترا همچنین باعث بهبود معنوی ذهن می شود.

در اینجا 5 فایده اساسی وجود دارد که می توانید از طریق مدیتیشن مانترا به دست آورید:

1. صداهای مانترا می توانند ذهن را تغییر دهند

یک مانترا اساساً صدایی است که وقتی با یک ریتم خاص خوانده می شود، نحوه عملکرد ذهن شما را تغییر می دهد. ارتعاشات صدا با سلول ها و امواج مغزی طنین انداز می شود. این ارتعاشات این قدرت را دارند که امواج مغزی را با آوردن ذهن به حالت آرام تغییر دهند.

این می تواند اثرات مثبتی مانند کاهش اضطراب، بهبود خلق و خو، کمک به کنترل ذهن که در نهایت می تواند شما را به حالت سامادی سوق دهد، برای شخصیت شما به همراه داشته باشد. بنابراین، مدیتیشن مانترا به شما مزایای مدیتیشن و همچنین فرکانس های آرامش بخش یک مانترا را می دهد.

2. به بهبود تمرکز کمک می کند

اغلب اوقات، وقتی در یک مکان ساکت با چشمان بسته نشسته اید، انواع و اقسام افکار به ذهن شما خطور می کند.

برخی از ما این توانایی را داریم که به راحتی آنها را از بین ببریم در حالی که برخی دیگر ناخودآگاه شروع به فکر کردن درباره آن می کنند. برای چنین افرادی، مدیتیشن مانترا می تواند بسیار مفید باشد. با خواندن یک مانترا در طول مدیتیشن، آنها چیزی برای تمرکز روی آن خواهند داشت. مانترا می تواند به عنوان یک نقطه تمرکز عمل کند که در آن زمانی که به نظر می رسد شروع به حواس پرتی می کنید، می توانید تمرکز خود را بازگردانید.

3. انرژی و احساسات منفی را از بین می برد

از طریق مدیتیشن مانترا، همچنین می توانید ذهن خود را آموزش دهید تا خود را از افکار منفی دور نگه دارید. این به هدایت انرژی منفی شما کمک می کند و شما را آرام تر می کند. و نه فقط افکار شما، بلکه می تواند تأثیر مثبتی بر هاله و شخصیت شما بگذارد.

علاوه بر این، مدیتیشن مانترا زمانی که نمی‌توانید از یک الگوی مدیتیشن مشخص پیروی کنید، کمتر خودانتقادگر و قضاوت‌کننده می‌شوید.

4. با آرام کردن سیستم عصبی، آرامش را فراهم می کند

سیستم عصبی سمپاتیک که مسئول پاسخ “جنگ یا پرواز” است، یکی از مهم ترین سیستم های بدن انسان است. موقعیت‌های زیادی وجود ندارد که باید روزانه در حالت «جنگ یا گریز» باشیم، با این حال بسیاری از ما به دلیل استرس و تفکر بی‌بند و بار این کار را انجام می‌دهیم.

عملکردهای “استراحت و هضم” توسط سیستم عصبی پاراسمپاتیک کنترل می شود. وقتی مدیتیشن مانترا را تمرین می کنیم، بدن خود را تشویق می کنیم که دقیقاً این کار را انجام دهد.

5. در دستیابی به اهدافتان کمک می کند

چندین مراقبه کننده احساس می کنند که ارتعاشات و ریتم خواندن کلمات خاص ممکن است به آنها کمک کند تا به وضعیت عمیق تری از مراقبه برسند. این مدیتیشن عمیق می تواند به شما در رهاسازی هر گونه انرژی مسدود شده که سلامت شما را به خطر می اندازد کمک کند. استفاده از جملات تاکیدی یا جملات مثبت نیز می تواند به شما کمک کند تا از اهداف خود آگاه تر شوید.

تکرار یک مانترا به طور منظم می تواند به تحقق هدف شما کمک کند.

مانترای om که در مدیتیشن استفاده می‌شود، شاید قوی‌ترین مانترای بیجا (دانه) در نظر گرفته شود، به پیوند یوگی با درون الهی کمک می‌کند.

چگونه مانترا را برای مدیتیشن انتخاب کنیم؟

یک مانترا باید ساده برای حفظ و تلاوت باشد. قبل از انتخاب مانترا، کمی وقت بگذارید و اهداف خود یا هدفی را که می خواهید به آن برسید در نظر بگیرید. مانترای که انتخاب می کنید نیز تحت تأثیر خلق و خوی، افکار و احساسات شما است. این باید به شما کمک کند تا بر هر احساس منفی یا خلقی که تجربه می کنید غلبه کنید.

طبق متون یوگا، یک تمرین‌کننده باید مانترای خود را از یک گورو دریافت کند، که منحصربه‌فرد است و حس بالاتری از تجربه معنوی را ارائه می‌دهد. با این حال، انتخاب یک مانترا به تنهایی بد نیست. همه چیز به نیت شما بستگی دارد.

اما قبل از انتخاب یک مانترا ابتدا انواع مختلف مانترا را درک کنید

انواع مانتراها

اساساً 3 نوع مانترا وجود دارد:

مانترا بیجا (دانه) – آنها مانتراهای یک هجا مانند OM هستند. می توانید آنها را با مانتراهای دیگر ترکیب کنید تا قدرت مانتراها را افزایش دهید.

مانترا ساگون (با شکل/کیفیت) – مانتراهایی هستند که برای فراخوانی خدایی مانند اوم رام، اوم نامه شیوای، اوم گانشای نما و غیره استفاده می‌شوند.

نیرگونا (بدون شکل/کیفیت) مانترا – اینها مانتراهایی هستند که مستقیماً از متون ودایی گرفته شده اند و قدیمی ترین نوع مانتراها محسوب می شوند. هیچ معبودی را نمی‌خوانند و کلمات بر حسب نیاز شما قابل تفسیر است. به عنوان مثال So Hum، Aham Prem و غیره.

اگر فقط می خواهید یک مانترا را برای مزایای معنوی آن بخوانید، یک مانترا بیجا یا نیرگونا را انتخاب کنید. با این حال، می توانید یک مانترای ساگون را برای دعا به خدای خاصی تکرار کنید. اگر فقط می‌خواهید روی رفاه ذهنی، آرامش و رشد شخصی تمرکز کنید، مانترای نیرگونا را انتخاب کنید.

طبقه بندی دیگری از مانتراها می تواند بر اساس چاکراها باشد. مانتراهای مربوط به چاکرا در بخش بیجا مانترا قرار می گیرند. آنها از صدایی با طنین و ارتعاش در فرکانس مشابه چاکرا تشکیل شده اند. بنابراین اگر قصد شما رفع انسداد، فعال کردن یا تحریک یک چاکرا است، می توانید یک مانترای خاص چاکرا را برای خواندن در طول مدیتیشن انتخاب کنید.

اگر قادر به تصمیم گیری در مورد یک کلمه، عبارت یا آیه سانسکریت برای مانترا خود نیستید، می توانید به یک تأیید ساده نیز بروید. جملات تأیید مثبت همچنین به شما کمک می کند شخصیت خود را بسازید و به رشد شخصی برسید.

عبارات می توانند نشان دهنده چیزهایی باشند که واقعاً می خواهید بر آنها غلبه کنید مانند نگرش قضاوتی شما نسبت به خود، عادات غذایی، افزایش وزن، تصور از خود، پذیرش و غیره.

نکاتی که باید به خاطر بسپارید

نکته ای که هنگام انتخاب مانترا برای مدیتیشن باید به خاطر بسپارید این است که مانترا باید به راحتی خوانده شود و به خاطر بسپارید. شما باید معنی هر کلمه ای را که می خوانید درک کنید و با سرعتی ثابت بخوانید.

هنگامی که یک مانترا را با موفقیت انتخاب کردید، آن را برای چند روز بخوانید تا ببینید آیا کار می کند یا خیر. اگر تغییرات مثبتی را در افکار و شخصیت خود احساس می کنید، به همان مانترا ادامه دهید تا به هدف خود برسید.

نحوه شعار دادن شما نیز در اثربخشی آن نقش بسزایی دارد. گفته می شود که ذکر ذهنی مؤثرترین و قوی ترین روش است. با این حال، اگر فکر می‌کنید که هنوز آماده نیستید آن را به صورت ذهنی بخوانید، می‌توانید کمی زمزمه کنید، جایی که به سختی صدایی در حین خواندن شنیده می‌شود، لب‌هایتان هنگام تلفظ کلمات حرکت می‌کنند.

آخرین راه حل این است که آن را با صدای بلند بخوانید تا شخص سوم نیز بتواند صدای شما را بشنود. این کار فقط زمانی انجام می شود که به شدت حواس شما پرت شده باشد. هنگامی که احساس کردید به کنترل ذهن خود دست یافته اید، به تدریج می توانید به شعارهای ذهنی برسید.

چگونه مدیتیشن مانترا را شروع کنیم

اکنون زمان تمرین مدیتیشن مانترا است. این یک روش بسیار ساده است که در آن شما باید یک مکان آرام پیدا کنید که مطمئن باشید توسط محیط بیرونی حواس شما پرت نخواهد شد. اگر روی زمین نشسته اید، مطمئن شوید که از یک تشک یا پتو استفاده می کنید تا انرژی خود را از دست ندهید.

برای دستیابی به بهترین نتایج، باید مدیتیشن مانترا را روزانه به مدت 5 تا 20 دقیقه یا حتی بیشتر در صورت نیاز تمرین کنید.

در زیر چند مرحله برای تمرین موثر مدیتیشن مانترا آورده شده است.

1. یک وضعیت راحت انتخاب کنید

از آنجایی که شما به مدت 20 دقیقه می نشینید، پیدا کردن یک وضعیت نشستن راحت ضروری است. اگر ننشینید، می توانید روی یک صندلی، روی تخت خود بنشینید یا حتی دراز بکشید. ایده این است که آرام باشید، با بدن خود در یک راستا ثابت بمانید.


2. روی نفس خود تمرکز کنید

در مدیتیشن، تنفس خود را مجبور به تغییر شدید یا تمرین تکنیک های تنفسی خاص نمی کنید. با تمرکز بر نفس و احساسات هر دم و بازدم، با میل به کنترل نفس خود مبارزه کنید. این به شما کمک می کند تا روی تمرین مدیتیشن خود تمرکز کنید و بیشتر استراحت کنید.


3. شروع به خواندن مانترای انتخابی کنید

به آرامی و پیوسته مانترای خود را تکرار کنید و تا حد امکان بر روی صدا تمرکز کنید. آن را همگام با ریتم طبیعی نفس خود تکرار کنید. شما این امکان را دارید که مانترا را با خواندن نیمی در هنگام دم و نیمی در بازدم به دو نیم کنید. یا در غیر این صورت کل مانترا را در یک نفس کامل بخوانید. هیچ قانون مشخصی برای خواندن مانترای شما وجود ندارد. فقط با غرایز درونی خود پیش بروید.

با این حال، از تلفظ مطمئن شوید. از آنجایی که تکرار کلمات سانسکریت کار آسانی نیست، تا حد امکان به تلفظ نزدیک باشید.


4. اگر افکار به وجود آمد، اجازه دهید آنها را از طریق عبور

با آمدن افکار، به مانترا برگردید، و درک کنید که این بخشی عادی از فرآیند است. به سادگی آنها را تصدیق کنید، آنها را رها کنید و شعار خود را ادامه دهید. توجه خود را به طور منظم به مانترا برگردانید و تا جایی که می توانید قدرت های آن را جذب کنید.


5. مشاهده کنید که آیا می خواهید با صدای بلند شعار بدهید یا بی صدا

همانطور که شروع به خواندن مانترا می کنید، تنفس را از سوراخ های بینی خود ثابت و یکنواخت نگه دارید. شما می توانید مانترا را با صدای بلند یا بی صدا بخوانید. یا می توانید از این تکنیک استفاده کنید – بعد از 10 تلاوت، مانترا را با زمزمه (تنها در حالی که لب هایتان حرکت می کنند) تکرار کنید تا به شما در حفظ سرعت ثابت کمک کند. سپس پس از ده تکرار دیگر، آن را در داخل سر خود بخوانید.
مدیتیشن را تمام کنید

وقتی مدیتیشن خود را به پایان رساندید، زود از جای خود بلند نشوید. هنگام خروج از مدیتیشن چند نفس عمیق بکشید و سپس آرام بنشینید تا احساس خود را ارزیابی کنید. هر چقدر که دوست دارید زمان خود را به مراقبه خاموش بگذرانید. این به شما کمک می کند تا روی هدف خود تمرکز کنید و همچنین به شما امکان می دهد بیشتر استراحت کنید.

نکاتی برای تمرین مدیتیشن مانترا

در زیر نکاتی وجود دارد که می توانید برای موفقیت در مدیتیشن مانترا دنبال کنید:

همیشه قبل از شروع مدیتیشن مانترا قصد خود را مشخص کنید. این به شما کمک می کند تا دستاوردهای خود را تصور و آشکار کنید.

مدیتیشن در یک زمان و مکان هر روز ممکن است به شما کمک کند تا یک روال عادی را ایجاد کنید.

اگر احساس راحتی می کنید، حتی می توانید در حین تمرین مدیتیشن مانترا از Japa mala استفاده کنید. هر مهره در مالا باید برای تکمیل آواز یک مانترا شمارش شود. همچنین به شما کمک می کند الگوی تنفس و تمرکز خود را حفظ کنید.

اگر احساس می کنید که مانترای که در ابتدا انتخاب کرده اید کمکی نمی کند، می توانید مانترای خود را تغییر دهید.

همچنین لازم نیست هر بار با همان مانترا مدیتیشن کنید. شما می توانید از یک مانترا اختصاص داده شده برای دادن به شجاعت، قدرت و شفقت در صبح استفاده کنید. در شب می توانید از یک مانترا استفاده کنید که به شما احساس آرامش و آرامش درونی می دهد.

نتیجه

این غیر معمول نیست که افراد مدیتیشن را در ابتدا دشوار یا کسل کننده می دانند. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا اثرات قابل توجهی مشاهده شود، اما اکثر افرادی که به آن ادامه می دهند، ارزش تلاش را دارد. انتخاب یک مانترا که با اهداف شما مطابقت دارد به شما کمک می کند تا روی آنچه می خواهید از طریق مدیتیشن به دست آورید تمرکز کنید.

مانترا بیان مقدس و تکراری کلمه یا صدایی است که به اعماق ضمیر ناخودآگاه ما نفوذ می کند و به شفای ذهن و بدن کمک می کند. فواید شفابخش ذکر مانتراها بسیار زیاد است.

این ارتعاشات مقدس می تواند به کاهش فشار خون، تنظیم قند خون، متعادل کردن ضربان قلب، رهاسازی انرژی های منفی و سموم از بدن و غیره کمک کند. همچنین، همانطور که درک عمیق‌تری از مانتراهایی که می‌خوانیم ایجاد می‌کنیم، آن‌ها احساس  آرامش درونی عمیقی را به ارمغان می‌آورند و می‌توانند ابزار بسیار مفیدی در سفر ذهن‌ آگاهی ما باشند.

خواندن مانتراها ابزاری قدرتمند برای بیداری معنوی در نظر گرفته می شود زیرا این صداهای باستانی مقدس همچنین می توانند به فعال کردن چاکراها کمک کنند و به ما کمک کنند با آگاهی بالاتر خود ارتباط برقرار کنیم.

OM (AUM) ابتدایی ترین مانترا یا مانترای بذر است. تنها کلمه OM صدا و ارتعاشی تولید می کند که به شما امکان می دهد با طبیعت احساس یکی شدن کنید.

مانترا بیان مقدس و تکراری یک کلمه یا صدایی است که به اعماق ضمیر ناخودآگاه ما نفوذ می کند و به شفای ذهن و بدن کمک می کند. پر کردن فضای درون و اطراف ما با ارتعاشات مثبت.

فواید شفابخش خواندن مانتراها بسیار زیاد است. این ارتعاشات مقدس می تواند به کاهش فشار خون، تنظیم قند خون، متعادل کردن ضربان قلب، رهاسازی انرژی های منفی و سموم از بدن کمک کند. ارتعاشات و فرکانس‌های صوتی مانتراها در قسمتهای خاصی از بدن طنین‌انداز می‌شود و به درمان طبیعی کمک می‌کند.
همچنین، همانطور که درک عمیق‌تری از مانتراهایی که می‌خوانیم ایجاد می‌شود، احساس آرامش درونی عمیقی در سفر ذهن‌آگاهی ما ایجاد میشود.

خواندن مانتراها یک تمرین معنوی در بسیاری از فرهنگ ها است و روشی برای پرورش ذهن آگاه، و ابزاری قدرتمند برای بیداری معنوی در نظر گرفته می شود زیرا این صداهای باستانی مقدس همچنین می توانند به فعال کردن چاکراها کمک کنند و به ما کمک کنند با آگاهی بالاتر خود ارتباط برقرار کنیم.

OM (AUM) ابتدایی ترین مانترا یا مانترای بذر است. تنها کلمه OM صدا و ارتعاشی تولید می کند که به شما امکان می دهد با طبیعت احساس یکی شدن کنید.