Om Mani Padme Hum – مانترا برای دستیابی به بودا

Om Mani Padme Hum ساده‌ترین مانترا است که بودایی‌ها در سراسر جهان آن را اغلب خوانده‌اند. این راهی است برای نزدیک شدن به الوهیت در درون فرد. و هنگامی که بودا را در درون خود پیدا کرد، شخص می تواند هر کسی را که در تماس است پاک کند.

ذکر شفابخش ترین و اصیل ترین مسیری است که انسان می تواند برای زندگی معنوی بپروراند. Om Mani Padme Hum راهی برای انجام این کار است. تمام قضاوت ها، خاطرات، احساسات ناسالم و کارماها را از گفتار و ذهن فرد پاک می کند. و علاوه بر این، هسته درونی شخصی را که برای او شناخته شده است برای ملاقات با بودای خود می آورد.

مانترا مسیر کمال و مسیر بودا است. تمرین مانترا کمک می کند تا بدن، ذهن و گفتار ناپاک به بدن، ذهن و گفتار خالص تبدیل شود که همان حالت بودا است.

Om Mani Padme Hum – مانترا برای دستیابی به بودا

سنت ذکر برای قرن ها در جهان شرق بسیار رایج بوده است. مانتراها در یوگا ترکیبی از حروف یا هجاهای معنادار هستند که حس الوهیت را در افراد ایجاد می کنند.

فیلسوفان و یوگی های شرق به قدرت گفتار صحیح اعتقاد داشتند، بنابراین، مانتراها را استخراج کردند. همین داستان در مورد مانترا بودایی معروف تبتی «Om Mani Padme Hum» صادق است.

مانترا Om Mani Padme Hum ریشه در فرهنگ بودایی باستان دارد. «Kāraṇḍavyūha sūtra یک متن بودایی قرن چهارم پس از میلاد اولین مرجع شناخته شده کتاب مقدس این مانترا است. در این متن گفته می‌شود که مانترا باعث ایجاد شفقت در قلب فرد می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به رهایی (موکشا) و بودا شود.

به خواندن ادامه دهید تا معنای مانترا، نحوه تمرین و فواید خواندن آن را بدانید.

معنی مانترا

مانترا «Om Mani Padme Hum» معنای بسیار عمیق و الهی دارد. این از چهار کلمه سانسکریت تشکیل شده است: هجای اولیه OM در بودیسم نمادی از بدن، گفتار و ذهن خالص یک بودا است. MANI نماد توهم (به عنوان جواهر)، PADME نماد نور (به عنوان نیلوفر آبی) و HUM نشان دهنده اتحاد این دو است.

مانترا OHM-MAH-NEE-PAHD-MAY-HUM تلفظ می شود. به معنای واقعی کلمه به “ستایش جواهر در نیلوفر آبی” ترجمه می شود. با این حال، رونویسی تبتی بر معنای مانترا با شش هجای آن گسترش می یابد. اوم، ما، نی، پد، من و هوم.

شش هجای این مانترا با شش پارامیتا (کمال) در بودیسم همراه است که انسان باید برای خروج از ذهنیت غیرعادی به آن استناد کند. معنی هر هجا در مانترا:

Om – نشان دهنده صدای الهی است. که با تطهیر نفس کاذب “سخاوت” را در شخص به ارمغان می آورد.
Ma – نشان دهنده “اخلاق ” برای تطهیر حسادت است.
Ni – نشان دهنده «صبر» است که فرد برای دنبال کردن اشتیاق به آن نیاز دارد.
Pad – نشان دهنده “کوشش” برای پاک کردن جهل است.
Me – نشان دهنده “انصراف” برای پاکسازی طمع است.
Hum – نشان دهنده “حکمت” برای پاکسازی پرخاشگری است.

معنی OM

اولین کلمه مانترا “OM” است که به عنوان “AUM” نیز نوشته شده است که بیانگر ماهیت کل خلقت است. اعتقاد بر این است که جهان با سه صدای A-U-M ایجاد شده است و حروف در هسته اصلی آن قرار دارند. کلمه AUM شامل آنچه بود، آنچه هست و آنچه به خودی خود خواهد بود را در بر می گیرد.

در بین بودایی ها یک باور رایج وجود دارد که سرود AUM غرور و احساسات خودخواهانه را از بین می برد. همچنین، نشان دهنده بدن، ذهن و روح ناپاک تمرین کننده است. با خواندن مکرر OM یا AUM، تمرین‌کننده اساساً ناخالصی سه برابری را از سیستم خود دور می‌کند.

بر اساس فلسفه بودایی، در هر کسی بودا وجود دارد. به همین دلیل است که سالک باید همیشه در جستجوی الوهیت در درون باشد نه در خارج. با خواندن OM در ابتدای این مانترا، تمرین‌کنندگان راه خود را برای یافتن بودا باز می‌کنند که جسم، ذهن و روحش کاملاً خالص است.

معنی مانی MANI

کلمه مانی MANI در لغت به معنای جواهر است. همانطور که جواهر می تواند ما را از فقر بیرون بیاورد، بیان این هجا نیز ما را از فقر روحی و روانی نجات می دهد. با خواندن مکرر این، می توانید به یافتن ذهن و روح پاک نزدیکتر شوید.

در این مانترا، MANI نمایانگر میل فداکارانه یک فرد برای رسیدن به بودا در درون خود یا رسیدن به مرحله ای از روشنگری است. تمایل یک فرد برای یافتن بودا با توانایی جواهر مانی مقایسه می شود.

وقتی به دو گروه Ma و Ni تقسیم می شود، ما نشان دهنده انحلال حسادت است که به پاکسازی ذهن و روح کمک می کند. در حالی که Ni هجای است که حاکی از رشد صبر و تحمل است. با هم، شعار مانی با “قصد روشن شدن” همراه است.

معنی PADME

“Padme” به معنای واقعی کلمه نیلوفر آبی ترجمه می شود. ویژگی نیلوفر آبی پاکی و خردمندی است. منشا نیلوفر آبی در گل و لای است. اما از محیط گل آلود خود، نیلوفر آبی رشد می کند تا عقیم و خالص شود.

سردادن “Padme” در این مانترا با توانایی سالک برای برخاستن از ناپاکی و بی آلایش و شفاف شدن همراه است. همانند نیلوفر آبی، ذهن سالک نیز باید آلودگی، افکار ناخواسته را از ذهن دور کند و پاک شود.

این کلمه به دو هجا تقسیم شده است. “Pad” به از بین بردن تعصبات و کلیشه ها مربوط می شود. قضاوت ما را پاک می کند و جهل را پاک می کند. در حالی که “Me” نشان دهنده تمرکزی است که امیال و تملک فرد را از بین می برد.

معنی HUM

آخرین هجای مانترا، “Hum” با اتحاد غیرقابل تقسیم روش (MANI) و خرد (PADME) مشخص می شود. با خواندن HUM در پایان، همه نیروهای طبیعت را در یک اتحاد گرد هم می آوریم و این تبدیل به روح روشنگری می شود. تقسیم ناپذیر، متحرک و تزلزل ناپذیر است. هیچ چیز نمی تواند این اتحادیه را مختل کند.

هوم تنها آگاهی است که روش و خرد را در هم می آمیزد. نفرت را پاک می کند و ذهن سالک را به سوی نورانیت پاک می کند.

تفسیر مانترا

شش هجای “Om Mani Padme Hum” با هم به این معنی است که از طریق تمرین مسیر عشق، شفقت و خرد، می توانید تمام ناخالصی ها را پاک کنید و بدن، ذهن و روح خود را پاکسازی کنید تا مانند بودا به روشنایی برسید.

اعلیحضرت دالایی لاما در مورد اهمیت این مانترا اظهار می دارد که هنگام خواندن آن باید به معنای آن فکر کرد. معنی بسیار عمیق و گسترده است. او معنای مانترا را چنین می گوید:

“در وابستگی به تمرین مسیری که ترکیبی جدا ناپذیر از روش و خرد است، می توانید بدن، گفتار و ذهن ناپاک خود را به بدن، گفتار و ذهن ناب بودا تبدیل کنید.”

گفته می شود که خواندن این شش هجا به طور مکرر و با نیت درست، توانایی او را برای پاکسازی ذهن و گفتار خود از طریق روش و خرد و یافتن بودایی خود در درون خود به سالک یادآوری می کند.

 

فرهنگ بودایی

برای آشکار ساختن بودا در درون خود، “Om Mani Padme Hum” توصیه می شود که هر روز خوانده شود و در همان زمان به معنای آن “ستایش جواهر در نیلوفر آبی” تعمق شود.

عموماً هنگام خواندن این مانترا از مالا (رشته ای از مهره ها) استفاده می شود. بودایی ها این مانترا را در زمان مدیتیشن و نماز معمول خود سر می دهند. این کلمات همچنین بر روی دیوارهای بزرگ صومعه ها و معابد حک شده است.

depositphotos_33274305-stock-photo-an-older-women-spinning-her

چگونه Om Mani Padme Hum را بخوانیم؟

برای اینکه دنیا قدرت این شعار را احساس کند، باید در زمان مدیتیشن یا نماز معمول شما انجام شود. این یک تمرین ثابت است که باید قبل از شروع احساس اثرات آن انجام شود.

اگر می خواهید جادوی آواز خواندن را به روال خود بیاورید، می توانید این مانترا را با حالت مراقبه متمرکز حداقل 21 بار بخوانید. ترجیحاً 21 یا 108 بار با ذهنی آرام و متمرکز تکرار شود.

در حالت مدیتیشن راحت بنشینید، روی نفس خود تمرکز کنید، توجه خود را به سمت داخل معطوف کنید. با دم، شروع به خواندن کلمات “Om Mani Padme Hum” به آرامی کنید و به تدریج توجه خود را به متن و معنی آن گسترش دهید.
در حین مدیتیشن تصور کنید که آواز شما به تمام موجودات زنده این عالم می رسد و آنها از تمام رنج ها رهایی می یابند. به آرامی، پس از انجام 108 دور (1 چرخه از مهره ها)، می توانید مراقبه خود را با تنفس عمیق پایان دهید.

مزایای Om Mani Padme Hum Chanting

مزایای Om Mani Padme Hum در خواندن آن با قلب پاک است. تمام خودخواهی ها را کنار می گذارد و شما را از وابستگی ها رها می کند. این مانترا برای رفاه شما و همه کسانی است که بخشی پر جنب و جوش از این جهان هستند.

در اینجا چند مزیت آواز خواندن Om Mani Padme Hum آورده شده است که می تواند زندگی شما را به روشی جادویی متحول کند.

❂ این حواس را تسکین می دهد، جریان بی وقفه انرژی را در بدن شما، به ویژه در مراکز چاکرا که برای احساس روشنایی بیشتر مورد نیاز است، ترویج می کند.

❂ با خواندن این مانترا، وضوحی را در ذهن احساس خواهید کرد. ذهن شفاف تر به خلاص شدن از شر نفس کمک می کند. و هنگامی که نفس حذف شود، یک سالک می تواند کاملاً در وضعیت فعلی متمرکز شود.

❂ علاوه بر این، ارتعاشات صوتی این مانترا می تواند به پاکسازی ذهنی که پر از قضاوت ها، دردها، تنش ها و کارماهای قبلی است کمک کند. این کمک می کند تا تمام اقداماتی که شما را از پیشرفت به سمت روشنگری باز می دارند، رها کنید.

❂ Om Mani Padme Hum مانترای است که شامل آرزوی رفاه همه موجودات ذی‌شعور در این سیاره است. از این رو، ذکر آن، موجودات ذی‌شعور را از رنج‌هایشان رهایی می‌بخشد و به الوهیت آنها کمک می‌کند.

❂ بودایی ها بر این باورند که خواندن این مانترای شش هجایی یکی از چهار شکست شکستن عهد و پنج کارمای منفی بی وقفه را آزاد می کند.

❂ تانتراهای بودایی می گویند که وقتی فردی این مانترا را می خواند، به چهار ویژگی لازم برای تولد در سرزمین مقدس بودا دست می یابد.

❂ در بودیسم به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که خواندن Om Mani Padme Hum تا هفت نسل از افراد را در قلمرو بالا به دنیا می آورد. آگاهی یک فرد با این مانترا آنقدر قدرتمند می شود که به هفت نسل بعدی سرایت می کند.

❂ خواندن این مانترا به طور منظم به فرد کمک می کند تا زندگی بدون گناه و رضایت بخشی داشته باشد.

ذکر شفابخش ترین و اصیل ترین مسیری است که انسان می تواند برای زندگی معنوی بپروراند. Om Mani Padme Hum راهی برای انجام این کار است. تمام قضاوت ها، خاطرات، احساسات ناسالم و کارماها را از گفتار و ذهن فرد پاک می کند. و علاوه بر این، هسته درونی شخصی را که برای او شناخته شده است برای ملاقات با بودای خود می آورد.