مفاهیم مانترا Om Namah Shivaya یک فرخنده

ام نامه شیوایا (به سانسکریت: ॐ नमः शिबय) دعا و مانترای زیبا و دوست داشتنی است که می توان آن را خواند یا خواند. این دعای رایج در هند مستقیماً به معنای “سلام من بر شیوا” است. فرخنده و بخشنده». همچنین به معنای “من به شیوا تعظیم می کنم” یا “پرستش شیوا” تلقی می شود. این مانترا هزاران سال قدمت دارد و در وداها ذکر شده است.

Om Nama Shivaya یک مانترا بسیار مهم در هندوئیسم است. این مانترا از سه بخش تشکیل شده است که هر کدام یک دعا هستند: اوم، نماها، شیوایا. Om, Namaha, Shivaya.

Om namah Shivaya  به عنوان مانترای پنج هجا نیز شناخته می شود، زیرا دارای پنج هجا است که قبل از Om (یا Aum) آمده است. از جمله، این پنج هجا نشان دهنده پنج عنصر زمین، آب، آتش، هوا و فضا است.

در یوگا، این مانترا در حین مدیتیشن خوانده می شود تا به درک خود درونی کمک کند و دارای ویژگی های دعا، عشق الهی، فیض، حقیقت و سعادت است. همچنین این مانترا آغاز دودمان یوگا سیدا Siddha yoga است.

ام نامه شیوایا از سه دعا تشکیل شده است. اولین کلمه Om کلمه “Om” است که تصور می شود خدا را به صورت صدا تشکیل می دهد. همچنین می‌توان آن را به‌عنوان «AUM» نوشت که به جنبه‌های سه‌گانه خدا که در هندوئیسم درک می‌شوند، احترام می‌گذارد: خالق، نگه‌دار و ویران‌کننده. این وجوه خداوند به نام‌های برهما، ویشنو و شیوا نیز شناخته می‌شوند. این به ویژه از این جهت جالب است که این مانترا مستقیماً شیوا را مورد خطاب قرار می دهد. “Om” تقریباً در ابتدای همه دعاها و دعاهای انجام شده در سانسکریت ظاهر می شود.

Namaha کلمه ای است به معنای سلام یا تعظیم. این کلمه را می توان به صورتnama or namaha تلفظ کرد. این بستگی به تعداد هجاهای مورد نیاز در عبارت دارد. در این حالت فقط به صورت تنفسی تلفظ می شود و “ha” به طور کامل تلفظ نمی شود. این به مانترا اجازه می دهد تا به درستی جریان یابد.

آخرین قسمت این دعا شیوایا است. «aya» در آخر کلمه شیوا به معنای «به» یا «برای» است، بنابراین در این جمله سلام بر شیوا است.

بر اساس اساطیر هندو، سه خدا وجود دارد که با هم نشان دهنده الوهیت عالی یا سه گانه الهی هستند. آنها با هم آفرینش، نگهداری و نابودی جهان را حفظ می کنند: برهما (خالق)، ویشنو (حافظ) و شیوا (ویرانگر). اگرچه شیوا ویرانگر در نظر گرفته می شود، اما او همچنین نمادی از درون است که حتی پس از پایان همه چیز دست نخورده باقی می ماند. این جنبه از خداوند نیز وظیفه اساسی دارد که موجب حیات جدید و چیزهای جدید می شود. او را بخشنده خرد و صبر و فرخنده نیز می دانند.

به طور سنتی اعتقاد بر این است که این مانترا یک مانترا شفابخش قدرتمند است که برای تمام بیماری های جسمی و روانی مفید است. مانترا به طور ایده آل باید دو بار در روز، صبح و عصر، هر بار 108 بار خوانده شود. اعتقاد بر این است که کسانی که این پنج هجای مقدس را هنگام مراقبه در شیوا می خوانند، از رویاهای پروردگار یوگی ها برکت خواهند یافت.

در یوگا، این مانترا در حین مدیتیشن خوانده می شود تا به درک خود درونی کمک کند و دارای ویژگی های دعا، عشق الهی، فیض، حقیقت و سعادت است. 

در میان تمام گفته های مقدس، Om Namah Shivaya رایج ترین مانترای است که سال هاست توسط سالکان معنوی خوانده می شود. این به معنای «ای درود بر فرخنده»، یا «پرستش لرد شیوا»، یا «آگاهی جهانی یکی است» است، و بدین ترتیب خواندن آن ما را با حضور ابدی لرد شیوا پیوند می‌دهد.

به ما کمک می کند تا با ترس های خود مقابله کنیم
ترس ذهن رو نابود میکنه. حتی اگر بخواهیم از آنها پنهان شویم، در نهایت ما را پیدا کرده و می بلعند. Om Namah Shivaya ما را سرشار از شجاعت میکند تا با مخرب ترین ترس هایمان مقابله کنیم. این ما را از حضور فراگیر لرد شیوا آگاه می‌کند و به ما کمک می‌کند بفهمیم که ترس‌های ریشه‌دار ما عمدتاً ترفندهای ذهن هستند. به یاد داشته باشید، Om Namah Shivaya یادآور یک حقیقت عمدتاً فراموش شده در مورد خودمان است: ما به کل متصل هستیم و قوی تر از آنچه فکر می کنیم هستیم.

توانایی های شناختی را تقویت می کند
 خواندن نامه شیوایا ذهن ما را آرام می کند و نگرانی های غل و زنجیر را از بین می برد. مشکل توجه کوتاه را کاهش می دهد و ما را به تلاش برای تلاش های معنادار نزدیک می کند. اساساً ذهن را آزاد می کند و همچنین آن را بیشتر تقویت می کند.

منفی ها را در درون و اطرافمان از بین می برد
اینکه همیشه با چیزهای منفی کنار بیایید، تلفات غیرقابل انکاری را بر ذهن وارد می کند. آنها ما را رنجیده، تلخ و ناتمام می کنند. ما باید در اسرع وقت به آنها رسیدگی کنیم وگرنه در زندگی ما نفوذ خواهند کرد.

Namah Shivaya با تأثیر جامعی که بر قلمروهای ذهنی و فیزیکی ما دارد، می تواند برای حذف منفی ها از ذهن و باز کردن پتانسیل واقعی ما استفاده شود. صداهای قدرتمند آن روح آتمن را شاد می کند و به ما کمک می کند ارتعاش خود را بالا ببریم و بدن درخشان خود را تقویت کنیم.