راهنمای نماد و رنگ هفت چاکراها

در سنت هندوها، هفت چاکرا جریان انرژی را در بدن کنترل میکنند.
انسداد یا عدم تعادل چاکرا می تواند علائم جسمی و روحی از جمله بیماری مزمن یا اختلالات روانی ایجاد کند. وقتی همه چاکراهای ما باز شوند ، انرژی یکنواخت شده و متعادل می شود.
بیاموزید که چگونه بین هر ۷ چاکرای ما تعادل ایجاد کنید.

بدن ما هفت چاکرا اصلی وجود دارد، هرکدام از هفت چاکرا دارای یک رنگ از هفت رنگ رنگین کمان هستند و دارای فرکانس ارتعاش صدای منحصربفرد هستند. چهار مورد در قسمت فوقانی بدن ما، که بر ویژگیهای ذهنی ما حاکم است، و سه در بدن پایین، که بر ویژگیهای غریزی ما حاکم است. هرکدام از هفت چاکرا به طور منحصر به فردی بر جنبه های مختلف فیزیکی و معنوی زندگی شما تأثیر می گذارد.

فهرست مطالب

 هفت چاکرا چرخ جریان انرژی در بدن


کلمه “چاکرا” در سانسکریت به “چرخ” ترجمه می شود. 
انرژی در چاکراها از دو طریق در آن جریان دارد، در جهت عقربه های ساعت می چرخد و انرژی را از بدن خارج می کند، و چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت انرژی را از محیط و افراد اطراف شما می گیرد.

چاکراها خود فیزیکی نیستند، اما از دو طریق با بدن فیزیکی تعامل دارند. 

  1- سیستم عصبی    2- سیستم غدد درون ریز

برای درک بهتر چاکراها، بزرگراه های کوچکی از انرژی را تصور کنید که در بدن شما جریان دارند. این بزرگراه های کوچک نادی نامیده می شوند. نادی برای بدن پرانرژی یا پرانیک شما همان رگ های خونی برای سیستم گردش خون شما هستند. در ستون فقرات ما خط انرژی اصلی ما به نام سوسومنا نادی وجود دارد. درست مانند کلمه چاکرا که از یک اصطلاح سانسکریت به معنای «چرخ» گرفته شده است، طبق سنت‌های یوگای باستانی، چاکراها مکان‌هایی هستند که خطوط انرژی یا نادی های مختلف به هم می‌رسند.

چاکراهای ما در هفت نقطه بدن وجود دارند. هر یک با مجموعه ای از اندام ها و سیستم های مختلف مرتبط است. چاکراها نه تنها بخش‌هایی از بدن فیزیکی، بلکه بخش‌هایی از آگاهی شما را نیز نشان می‌دهند.

تاثیر تعادل هفت چاکرا بر ویژگیهای فیزیکی، عاطفی یا ذهنی ما

به این صورت در نظر بگیرید که چاکراها همه با هم به عنوان یک سیستم کار می کنند. وقتی یکی از چاکراها مسدود شود و جریان انرژی محدود شود، سایر چاکراها بیش از حد فعال می شوند. این امر می تواند منجر به عدم تعادل در بیش از یک ناحیه شود. هنگامی که یکی از چاکراها از تعادل خارج می شود، منجر به تأثیر فیزیکی، عاطفی یا ذهنی بر بدن شما می شود.

فواید تعادل چاکرا

متعادل کردن جریان انرژی از طریق چاکراها باعث می شود که کل سیستم حیاتی ما در هماهنگی کار کند. هماهنگی در بدن پرانرژی شما می تواند به معنای پیشرفت برای بدن فیزیکی شما نیز باشد.

کلمه سانسکریت «چاکرا» بیانگر این مفهوم است که چرخ‌های انرژی در حال چرخش مسئول تعدادی عملکرد هستند که بدن شما را به میدان انرژی و میدان انرژی کیهانی گسترده‌تر متصل می‌کند. آنها کلید سلامت جسمانی، ثبات عاطفی و وضوح ذهنی هستند.

 

نام چاکراها از پائین بالا عبارتند از:

چاکرای Muladhara (ریشه) 
چاکرای Svadhisthana (ساکرال)
چاکرای Manipura (شبکه خورشیدی) 
چاکرای Anahata (قلب) 
چاکرای Visuddhi (گلو) 
چاکرای Ajna (چشم سوم)
چاکرای تاج Sahasrara (تاج)

هفت چاکرا 

هر کدامیک از هفت چاکراها دارای یک رنگ از هفت رنگ رنگین کمان است، و محل این هفت چاکرای اصلی از پایه ستون فقرات تا بالای سر قرار دارد، سیستم نصف النهار را به هم متصل می کنند و به عنوان هادی برای آناتومی ظریف عمل می کنند. بدنی که در آن روح و جهان فیزیکی به هم می رسند. همچنین هرکدام از هفت چاکراها با فرکانس صدای ارتعاش، ذکر، عنصر و البته ویژگیهای خاص خود هستند. 

1. چاکرای ریشه

نام سانسکریت: Muladhara
رنگ: قرمز
عنصر: زمین
ذکر: LAM

مکان: پایین ترین چاکرا در قسمت پرینه در بدن مرد و در دهانه رحم در بدن زن قرار دارد. ترجمه مستقیم این کلمه “مرکز ریشه” است.
چیست: مولادهارا پایه بدن فیزیکی و پرانرژی شماست. این چاکرا نیازهای اساسی شما را برای ایمنی و بقا کنترل می کند. همچنین انرژی کندالینی شما در آن قرار دارد.
هنگامی که مسدود می شود: انسداد در چاکرای ریشه می تواند به مشکلاتی تبدیل شود که می تواند بر احساس شما در جهان تأثیر بگذارد. ممکن است کمبود تعلق یا وابستگی به شخص دیگری را تجربه کنید.
چگونه این چاکرا را متعادل کنیم: زمین زدن یک تمرین موثر برای متعادل کردن مولاهارا است. از آنجایی که این چاکرا تماماً در مورد ارتباط ما با زمین است، اتصال فیزیکی با زمین می تواند این انرژی را متعادل کند. بیرون بروید و با هوشیاری راه بروید. هر بار که پایتان به زمین برخورد می کند، کاملاً تجربه کنید و ارتباط خود را با آن تجسم کنید.

2. چاکرای مقدس

نام سانکریت: Svadisthana 
رنگ: نارنجی
عنصر: آب
ذکر: VAM

مکان: عرض حدود دو انگشت بالای چاکرای ریشه نقطه تمرکز چاکرای دوم یا مقدس است.
عملکرد: چاکرای مقدس با خلاقیت و لذت همراه است. در بدن فیزیکی با زبان و اندام تناسلی مرتبط است.
عدم تعادل: اگر چاکرای مقدس شما مسدود شده باشد، ممکن است بی احساس شوید و به روی دیگران بسته شوید. انسداد همچنین ممکن است منجر به احساس کم ارزشی برای خود شود.
چگونه می توان این چاکرا را متعادل کرد: عنصر چاکرای مقدس آب است، بنابراین گذراندن زمان در نزدیکی یک جسم آبی می تواند به باز شدن آن کمک کند. حتی حمام یا دوش گرفتن می تواند به تعادل چاکرا کمک کند و در عین حال بدن شما را آرام کند. خوردن میوه های با رنگ نارنجی و نیز پوشیدن لباس با رنگ نارنجی در تعادل این چاکرا مفید است. 

3. چاکرای شبکه خورشیدی

نام سانسکریت: Manipura
رنگ: زرد
عنصر: آتش
ذکر: RAM

کجاست: چاکرای مانیپورا در ستون فقرات پشت ناف قرار دارد.
چیست: اینجا جایگاه قدرت و اعتماد به نفس است. این چیزی است که شما را در زندگی به پیش می برد و مسئول موفقیت شخصی و حرفه ای شماست. در بدن فیزیکی، شبکه خورشیدی مرکزی است که بر هضم و متابولیسم غذا نظارت می کند.
وقتی مسدود است: انسداد در این چاکرا ممکن است باعث شود شما احساس ناامنی و اضطراب کنید. مشکلات گوارشی همچنین می تواند از علائم چاکرای شبکه خورشیدی نامتعادل باشد.
چگونه این چاکرا را متعادل کنیم: اگر می‌خواهید از یوگا برای متعادل کردن این چاکرا استفاده کنید، آساناهایی را انتخاب کنید که بر روی قدرت مرکزی تمرکز دارند. ژست جنگجو ساده ترین آسانا برای باز کردن این چاکرا است. شما به سادگی می توانید آن را برای چند دقیقه هر روز صبح نگه دارید و چاکرای شما متعادل خواهد شد. از آنجایی که چاکرای شبکه خورشیدی با خورشید و آتش مرتبط است، بیرون رفتن به سادگی می تواند کمک کند. مدیتیشن یا انجام یوگا در فضای باز می تواند مزایای درمانی تمرین شما را به حداکثر برساند. با این حال، حتی پیاده‌روی در زیر نور آفتاب هم این کار را انجام می‌دهد. همچنین خوردن میوه های با رنگ زرد و پوشیدن لباس با رنگ زرد در تعادل این چاکرا مفید است.

SOLAR-PLEXUS-CHAKRA
HEART-CHAKRA

4. آناهاتا، چاکرای قلب

نام سانسکریت: ANAHATA
رنگ: سبز
عنصر: هوا
ذکر: YAM

کجاست: در ستون فقرات، پشت جناغ، چاکرای آناهاتا قرار دارد.
چیست: چاکرای قلب با عشق، گشاده رویی، همدلی و پذیرش همراه است. در سطح فیزیکی، این چاکرا با قلب، ریه ها و سیستم گردش خون مرتبط است.
هنگامی که مسدود است: همانطور که ممکن است حدس بزنید، یک چاکرای قلب مسدود شده ممکن است باعث شود کسی احساس کند که از دیگران دور است. این می تواند منجر به احساس تنهایی شود.
چگونه این چاکرا را متعادل کنیم: کسانی را که ممکن است به شما صدمه زده اند ببخشید. بسیاری از انسدادهای این چاکرا به دلیل نگه داشتن آسیب، خشم یا غم گذشته ایجاد می شود. رها کردن این احساسات می تواند انسدادها را از بین ببرد و اجازه دهد انرژی آزادانه تر جریان یابد. یوگا همیشه وجود دارد تا به تعادل چاکراهای شما نیز کمک کند. برای آناهاتا بر روی بازکننده های قلب، به خصوص حالت شتر تمرکز کنید. خوردن میوه و سبزیجات تازه با رنگ سبز و نیز پوشیدن لباس سبز در ایجاد تعادل این چاکرا مفید است. 

5. ویشودی، چاکرای گلو

نام سانسکریت: Vishuddha
عنصر: space
رنگ: آبی 
ذکر: HAM

کجاست: در پشت گلو، چاکرای ویشوددی، مرکز تصفیه قرار دارد.
چیست: این چاکرا با صدای ما مرتبط است و حقیقت ما را به دنیای اطرافمان منتقل می کند. همچنین با گوش دادن و بیان خود مرتبط است. ویشودی بر گوش ها، تارهای صوتی و غده تیروئید نظارت دارد.
وقتی مسدود است: وقتی چاکرای گلوی شما مسدود است، در بیان حقیقت و بیان نیازهای خود مشکل دارید.
چگونه این چاکرا را متعادل کنیم: برای داشتن یک چاکرای گلوی سالم باید صداقت کامل با دیگران و با خود داشته باشید. یک دفتر خاطرات داشته باشید و برای نوشتن احساسات خود با صداقت کامل وقت بگذارید. این به شما امکان می دهد تمام احساسات خود را بیرون بیاورید، حتی اگر فرصت بیان شفاهی آنها را نداشته باشید. از دلت آواز بخوان! آواز خواندن ماهیچه های صوتی را فعال می کند و ویشودی را فعال می کند. ارتعاشات تارهای صوتی انسداد را از بین می برد و به انرژی اجازه می دهد آزادانه تر جریان یابد.

6. آجنا، چاکرای چشم سوم

نام سانسکریت: Ajna
رنگ: نیلی
عنصر: همه
ذکر: om

کجاست: این چاکرا در فضای بالای ابرو، بین چشم ها قرار دارد.
چیست: آجنا سرچشمه شهود یا حقیقت برتر ماست. عنصر این چاکرا ذهن است. این مرکز رشد خرد و شهود است.
وقتی مسدود می شود: وقتی چاکرای چشم سوم شما مسدود می شود، ممکن است برای ایمان به هدف گسترده تر خود تلاش کنید. این می تواند منجر به احساس بی اهمیتی و ناتوانی در تصمیم گیری شود. تظاهرات فیزیکی انسداد این چاکرا شامل سردرد، ناراحتی چشم و درد سینوسی است.
چگونه این چاکرا را متعادل کنیم: استفاده از جملات تاکیدی می تواند برای متعادل کردن چاکرای آجنا بسیار موثر باشد. جملات تاکیدی به شما کمک می کند تا باورهای محدود کننده را هدف قرار دهید و آنها را با چیزهای مثبت تر جایگزین کنید. ممکن است بخواهید روی شهود، حس هدف و معنویت خود تمرکز کنید.
چند مورد مورد علاقه من عبارتند از:

“من شهودم را می شنوم و می دانم که آنها مرا به هدفم هدایت می کنند.”
“من در مسیر واقعی خود هستم.”
“من هر روز مطابق با هدف زندگی ام زندگی می کنم.”

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، یوگا همچنین ابزاری موثر برای متعادل کردن چاکرای چشم سوم شما است. وضعیت هایی مانند ژست کودک و ژست عقاب بیشترین سود را برای شما به ارمغان می آورد

7. ساهاسرارا، چاکرای تاج

نام سانسکریت: Sahasara
عنصر: ماورائی
رنگ: سفید / بنفش
ذکر: OM

کجاست: در تاج سر، چاکرای هفتم شما، ساهاسرارا قرار دارد. این جایگاه بالاترین آگاهی است.
چیست: این چاکرا جایی است که آگاهی و ماده در کنار هم قرار می گیرند. خود فردی به روح برتر متصل است. این ارتباط ما با معنویت و سعادت خالص است.
وقتی مسدود می شود: انسداد در چاکرای تاج شما را از جنبه معنوی زندگی جدا می کند. ممکن است احساس وابستگی شدید به دارایی ها یا دستاوردهای مادی داشته باشید.
چگونه این چاکرا را متعادل کنیم: ساهاسرارا به شدت از طریق مدیتیشن تحت تأثیر قرار می گیرد. یک نور طلایی را تصور کنید که تمام تاج سر شما را روشن می کند، شبیه به هاله. درخشش نور را احساس کنید که هم بدن و هم روح شما را شارژ می کند. مدیتیشن در بیرون باعث ایجاد ارتباط عمیق‌تر می‌شود. صدای (یا بیج مانترا) چاکرای تاج “Om” است. اعتقاد بر این است که این صدای ایجاد جهان است. سر دادن “om” به صدا اجازه می دهد تا در بدن شما ارتعاش کند و به عنوان یک اتصال به جهان عمل کند.

همانطور که از طریق چاکراها کار می کنید، ممکن است چیزهایی پیش بیاید. آسیب های گذشته، احساسات پردازش نشده و ناراحتی همگی می توانند از طریق این فرآیند ایجاد شوند. به یاد داشته باشید که این موقتی است و در نهایت منجر به یک سیستم چاکرا سالم می شود.