نکات آمادگی اولیه برای شروع تمرین مدیتیشن برای مبتدیان

آیا می خواهید مدیتیشن کنید، اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ تو تنها نیستی. چشم انداز شروع به مدیتیشن می تواند دلهره آور باشد. برای من، یافتن زمان و تکنیک مناسب برای مدیتیشن موانعی بود که باید برای رفع آنها تلاش می کردم. با وجود اینکه انگیزه بالایی داشتم، هنوز سخت بود که بدانم از کجا شروع کنم.

Namaste مدیتیشن می تواند حالتی عمیق از آرامش و ذهنی آرام ایجاد کند. در حین مدیتیشن، توجه خود را متمرکز می کنید و جریان افکار درهم ریخته ای را که ممکن است ذهن شما را شلوغ کرده و باعث استرس شود، حذف می کنید. این فرآیند ممکن است منجر به افزایش رفاه جسمی و عاطفی شود. 

WHAT YOU SHOULD DO BEFORE MEDITATE, STEP BY STEP

نکات مفید اولیه در آمادگی برای تمرین مدیتیشن

1- فضای تمرین خود را آماده کنید

فضای مدیتیشن شما باید آرام و در صلح باشد؛ میتوانید یک فضا اختصاصی را که تمیز و مرتب و دارای تهویه مناسب است برای مراقبه در نظر بگیرید؛ مناسب است که شمع و عود و بخور ارگانیک روشن کنید. 

2-بدن خود را آماده کنید

بدن خود را برای مدیتیشن آماده کنید؛ احساس تمیزی و شادابی داشته باشید؛ صورت خود را بشویید، مسواک بزنید، یک لیوان آب با زردچوبه بنوشید، و زیاد غذا نخورید یا آب زیاد ننوشید. مطمئن شوید که لباس شما برای نشستن در مدیتیشن راحت و با رنگ روشن است.

3-تنش را رها کنید

برخی از حرکات کششی یوگا را انجام دهید تا تنشی را که در بدن خود دارید، از بین ببرید. می توانید برای لحظاتی در وضعیت شاواسانا ( آموزش وضعیت جسد یا شاواسانا ) قرار بگیرید و توجه خود را به رهایی تنش از بدن معطوف کنید. 

4-وضعیت نشستن خود را تنظیم کنید

برای نشستن در وضعیت مدیتیشن آماده شوید. همچنین می توانید از زیرانداز مناسب و یا بالش یوگا استفاده کنید. ( راهنمای موقعیت های نشستن برای مدیتیشن )

مدیتیشن را می‌توان در موقعیتی که راحت‌تر می‌بینید تمرین کرد. لزوماً لازم نیست پاهای خود را در وضعیت نیلوفر آبی روی هم قرار دهید، در حالی که کف دست‌هایتان باز است و روی زانو قرار می‌گیرد. مدیتیشن در حالت دراز کشیدن، ایستادن، نشستن روی صندلی یا تکیه دادن به بالش امکان پذیر است.
وضعیت صحیح وضعیتی است که به شما امکان می دهد برای مدت طولانی حرکت نکنید. نکته مهم این است که احساس ناراحتی نکنید، زیرا توجه شما کاملاً روی درد متمرکز می شود و تمرکز را از مدیتیتین منحرف می کند.

 

5-نیت خود را جمع کنید

به تعیین قصد برای مدیتیشن توجه کامل داشته باشید؛ کاملاً آنجا باشید. مدیتیشن همین است. در ابتدا متوجه حجم افکاری می شوید که ذهن شما قادر به تولید آنهاست و حتی ممکن است از این موضوع شگفت زده شوید. اجتناب‌ناپذیر است، زمانی که مدیتیشن را شروع می‌کنید به موقعیت‌های تصادفی فکر خواهید کرد، و این اشکالی ندارد. وقتی فکر جدیدی به وجود می آید، آن را بپذیرید و برای رفتنش جا باز کنید.

 

7-کاملاً به تمرین و زمان خود متعهد شوید 

تعیین مدت زمان نشستن برای تمرین مدیتیشن بسیار مهم خواهد بود. به راحتی می توان مدیتیشن خود را زود به پایان داد یا بهانه‌ای برای بلند شدن در میانه راه پیدا می‌کنید.
یک تایمر برای ده دقیقه تنظیم کنید. می‌توانید زمانی که در مدیتیشن بهتر می‌شوید، زمان بیشتری اضافه کنید، اما ده دقیقه باید برای هفته اول یا بیشتر مناسب باشد. نکته تایمر این است که شما نگران زمان نباشید یا به زمان فکر کنید. 

9- با چشمان باز یا بسته مدیتیشن کنید

تمرکز یکی از مهمترین نکات تمرین است. بنابراین، بهتر است با چشمان بسته مدیتیشن کنید تا با چیزهای دیگر در محیط پرت نشوید. اما اگر کنترل خواب دشوار است، مدیتیشن را با چشمان باز انجام دهید.

 

10-نفس خود را تنظیم کنید.

توجه به نفس، ابتدایی ترین و موثرترین راه روی آوردن به زمان حال است و نمی توان آن را از این نکات کنار گذاشت. به خود اجازه دهید تا در تجربه نفس خود مستقر شوید. چند لحظه را برای اصلاح نفس اختصاص دهید و آن را به آرام کردن و عمیق تر شدن تشویق کنید. اگر پرانایاما بخشی از تمرین شما است، ممکن است بخواهید از تکنیک‌های تنفسی خاصی برای کمک به آرام کردن یا انرژی بخشیدن به بدن و قلب خود استفاده کنید.

انتخاب تکنیک مدیتیشن 

به اندازه انواع یوگا تکنیک های مدیتیشن وجود دارد. مکان‌های خوب برای شروع می‌تواند مدیتیشن ویپاسانا باشد، که در آن هنگام ورود و خروج نفس از سوراخ‌های بینی، توجه را روی تنفس متمرکز می‌کنید. یا مراقبه جاپا که در آن یک مانترا مانند Om Mani Padme Hum را بی صدا یا با صدای بلند تکرار می کنید. توجه داشته باشید که هر تکنیکی را که انتخاب کنید، احتمالاً مقاومت ذهنی در برابر آن را تجربه خواهید کرد. توجه به اینها همه بخشی از فرآیند درک ذهن است، پس آماده باشید که به آن پایبند باشید. البته، ممکن است تکنیکی که انتخاب کرده‌اید واقعاً مناسب شما نباشد و باید چیز متفاوتی را امتحان کنید. سعی کنید تعادلی بین باز بودن برای آزمایش و دادن فرصت به تکنیک خود پیدا کنید. (درباره معنی Om Mani Padme Hum بخوانید.)

چرا باید صبح مدیتیشن کنم؟
مراقبه اول صبح احتمالا بهترین زمان برای تمرین است. وقتی از خواب بیدار می شوید، ذهن روشن است، حتی اگر کمی گیج کننده باشد. هنوز با ایمیل ها و همه کارهای روزانه پر نشده است. همچنین تحت تأثیر روحیات و سخنان دیگران قرار نگرفته است. مراقبه صبحگاهی شما برای شما مقدس است و لحن را برای بقیه روزتان تعیین می کند.... بسیاری از مردم، از جمله من، برای مدیتیشن اول صبح ارزش قائل هستند.... دوست دارم بیدار شوم، یک فنجان چای بنوشم و حرکات کششی آرام یوگا انجام دهم تا مطمئن شوم که کاملاً بیدار هستم.... وقتی بدنم احساس آرامش کافی برای نشستن در حالت مدیتیشن دارد، شروع می کنم. این روش برای من موثر است، و احساس می کنم این یک راه عالی برای شروع روز من با یک تنظیم مجدد کامل است.... من این فرصت را دارم که خودم را بررسی کنم و این به من کمک می کند تا حضور متمرکزی را پرورش دهم که امیدوارم در طول روز حفظ کنم.
چرا باید صبح مدیتیشن کنم؟
حال و هوای صبح زمین و ساکنان آن در ساعات اولیه صبح نیز بسیار آرام‌تر است، بنابراین سر و صدای کمتری برای مقابله و حواس‌پرتی کمتر از محیط اطراف وجود دارد. متعهد شدن به یک تمرین صبحگاهی باعث می شود تا مطمئن شوید که واقعاً مدیتیشن خواهید کرد - قبل از اینکه روز شروع شود و به سادگی احساس کنید که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و زمانی برای مدیتیشن باقی نمانده است..... در واقع، ذهن مست صبحگاهی چیز خوبی است زیرا افکار شما آرام تر هستند و به طور کلی در مقایسه با سایر اوقات روز کمتر فکر می کنید.... وقتی روز را با مدیتیشن شروع می‌کنید، شروع مثبت بسیار آسان‌تر می‌شود و بهتر می‌توانید روز خود را به شیوه‌ای آرام و متعادل انجام دهید.
چگونه می توانم بفهمم که در مدیتیشن هستم؟
هر زمانی که ساکن هستیم و توجه را پرورش می دهیم، در حال مراقبه هستیم. وقتی چشمانمان را می بندیم و برای آرام کردن بدن کار می کنیم و توجه خود را روی هر چیزی که تمرکز می کنیم متمرکز می کنیم، در حال مدیتیشن هستیم. زمانی که در لحظه حال متمرکز می شویم، در حال مراقبه هستیم، زمانی که متوجه می شویم چیزها در حال ظهور هستند. وقتی ساکت می‌شویم و توجه خود را روی بدن خود متمرکز می‌کنیم، بدون قضاوت درباره احساساتی که دائماً می‌آیند و می‌روند، در مدیتیشن هستیم.
چگونه می توانم بفهمم که در مدیتیشن هستم؟
زیبایی مدیتیشن این است که می توان آن را به طرق مختلف انجام داد. مدیتیشن زمانی اتفاق می افتد که ما قصد مراقبه داشته باشیم. به عنوان مثال، هنگامی که در حال قدم زدن آگاهانه در طبیعت هستیم، توجه خود را به لحظه حال معطوف می کنیم، به عنوان مثال، بدون قضاوت، به هر قدمی که در پیاده رو برمی داریم و به هر نفسی که در حین حرکت می کنیم، توجه می کنیم... در مدیتیشن هستید.
چگونه می توانم بفهمم که در مدیتیشن هستم؟
زمانی که کیفیت کامل حضور خود را به یکی از عزیزان خود می‌رسانیم، در حال مدیتیشن هستیم - چه با گوش دادن با توجه کامل و حضور خود بدون قضاوت در مورد کلماتی که گفته می‌شود، چه اینکه کودکی را در قلب خود نگه داشته باشیم و به آرامی آنها را تکان دهیم. خوابیدن. اگر کاملاً آگاه باشیم و در لحظه حال باشیم، در حال مراقبه هستیم. حتی اگر ساکت بمانیم و به چشمان یک سگ توله سگ گرانبها خیره شویم، کاملاً آنها را بپذیریم و بدون قید و شرط دوستش داشته باشیم، همانطور که آنها برای ما انجام می دهند، در اینجا نیز در حال مدیتیشن هستیم.
قبلی
بعدی