3 دوشا آیورودا

دوشاها اجزای اصلی آیورودا هستند. آنها عملکرد بدن را توضیح میدهند و حتی چرا بیماری بدون دلیل آشکار ظاهر می شود. آن‌ها تفاوت‌های فیزیکی و عاطفی ما را معنا می‌کنند: چرا پلک می‌زنیم، چرا خون در داخل می‌ماند و ادرار خارج می‌شود، و چرا غذایی که باعث می‌شود یک فرد احساس انرژی کند، ممکن است دیگری را سنگین کند. دوشاها ما را قادر می سازند تا بفهمیم علم هنوز باید چه چیزی را توضیح دهد. بنابراین، دوشاها چیست؟

دوشاها نیروهای انرژی حیاتی هستند. آنها کاتالیزورهای مسئول تمام فرآیندهای فیزیولوژیکی و روانی در بدن هستند. در مجموع سه دوشا وجود دارد که هر کدام با خصوصیات و نقش منحصر به فرد خود در بدن مشخص می شوند. تفاوت آنها از آرایش عنصری آنها ناشی می شود.

 

پنج عنصر

فلسفه آیورودا توضیح می دهد که پنج عنصر وجود دارد: هوا، فضا، آتش، آب و زمین. این عناصر در سه جفت هماهنگ با هم ترکیب می شوند تا دوشاها را تشکیل دهند:

هوا و فضا با هم ادغام می شوند و واتا دوشا* را تشکیل می دهند.
آتش و آب با هم ترکیب می شوند و پیتا دوشا* را تشکیل می دهند.
آب و خاک با هم ادغام می شوند و کافا دوشا* را تشکیل می دهند.

هر سه دوشا در هر یک از ما وجود دارند و نقش ها و عملکردهای حیاتی خاصی را انجام می دهند. زمانی که این دوشاها در تعادل باشند و به درستی کار کنند، سلامتی خوبی را تجربه می کنیم. زمانی است که به دلیل سبک زندگی، غذا، احساسات و/یا عوامل خارجی ما (مانند آب و هوا) افزایش، کاهش یا نامتعادل شدن آنها، دچار عدم تعادل و بیماری می شویم. به‌عنوان شکلی از طب جامع، آیورودا به ما می‌آموزد که چگونه از بین رفتن دوشاها جلوگیری کنیم و رژیم غذایی و سبک زندگی خاصی را که برای آرایش منحصربه‌فرد خودمان مناسب است، توصیف می‌کند. (در کتاب رژیم غذایی گیاهی یوگی را بهتر می کند بیشتر بخوانید.)

سه دوشا

اگر عدم تعادل ظاهر شود، آیورودا حجم عظیمی از خرد را برای متعادل کردن دوشاها ارائه می دهد. از آنجایی که آیورودا یک علم کیفی است، دوشاها با کیفیت آنها شناخته می شوند. واتا مسئول حرکت است. پیتا مسئول تحول است. و کافا وظیفه پایداری و روانکاری را بر عهده دارد.

واتا دوشا

واتا حامل صفات هوا و فضا است. همانطور که باد سرد، خشک، سبک، خشن و متحرک است، واتا نیز چنین است. همانطور که فضا ظریف و فراگیر است، واتا نیز چنین است.

کیفیت اولیه واتا حرکت است. دو دوشا دیگر بدون واتا قادر به حرکت نیستند. بنابراین، هر حرکتی در بدن مطمئناً دارای یک جزء واتا است. این شامل اعمال ارادی (مانند راه رفتن) و اعمال غیرارادی (مانند پلک زدن، تنفس، دفع مواد زائد، پمپاژ قلب و حس لامسه) می شود.
(در قسمت فواید چای چای چگونه برای واتا دوشا گرم می شود آشنا شوید.)

پیتا دوشا

پیتا دارای ویژگی های آتش و آب است. در درجه اول شبیه آتش است، اما در درون خود دارای ویژگی های روان کننده آب است. مانند آتش، پیتا داغ، سبک و تیز است. و مانند آب، پیتا بی رنگ، چسبناک، سیال و مایع است.

اقدام اولیه پیتا تحول است. همانطور که آتش چوب را به خاکستر تبدیل می کند، آتش بدن غذا را به بافت های بدن تبدیل می کند. پیتا مسئول هضم، حفظ دمای بدن، بینایی، طعم، اشتها، تشنگی، عقل، درخشندگی و شجاعت است.

کافا دوشا

کافا حامل صفات آب و خاک است. مانند آب، نازک، نرم و سرد است. مانند زمین، کافا سنگین، کند، پایدار و ضخیم است. کافا بسیار شبیه گل (در ترکیب آب و خاک) است.

کافا مسئول پایداری و روانکاری است. ثبات بدن و روان کننده مفاصل ما و همچنین بی نظمی بدن و تحمل ذهن را حفظ می کند.

 

آرایش دوشیک* شما

در حالی که هر یک از ما هر سه دوشا را در داخل خود داریم، یک یا دو دوشا معمولاً غالب هستند. برخی افراد واتا بیشتری دارند، برخی پیتا و برخی کافا هستند. این آرایش پراکریتی* ما یا قانون اولیه آیورودا نامیده می شود. زمانی که ما به دنیا می آییم مشخص می شود و تا زمان مرگمان به همین شکل باقی می ماند. این تفاوت در نسبت دوشاها است که تفاوت های جسمی و ذهنی ما را توضیح می دهد. همه چیز از بافت پوست گرفته تا راه رفتن، هضم غذا تا خلق و خو، ضخامت مو تا صدای ما.

متعادل کردن دوشاها

هیچ دوشا بهتر از دیگری نیست. هر کدام در صورت تعادل، ویژگی‌های مثبتی را به همراه دارند: واتا معنویت و خلاقیت را به ارمغان می‌آورد. پیتا اعطای هوش، انگیزه و اعتماد به نفس؛ و کافا آرامش و ثبات می بخشد.

زمانی که این دوشاها از تعادل خارج می‌شوند، ویژگی‌های منفی آنها را می‌بینیم. وقتی هوا و فضای واتا افزایش می‌یابد، احساس می‌کنیم که به ریشه هایمان زمین وصل نبوده، حتی مضطرب و ترسیده‌ایم. (درباره طبیعت ترس بیشتر بدانید.) ما به خشکی، یبوست و بدن درد تمایل داریم. هنگامی که آتش پیتا افزایش می یابد، احساس اسیدی، تحریک پذیری یا حتی عصبانیت می کنیم. گرمای بدن ما ممکن است به شکل تب افزایش یابد یا در بثورات پوستی شاهد فوران های آتش مانند باشیم. هنگامی که آب و زمین کافا افزایش می یابد، احساس بی حالی، سنگینی و حتی افسردگی می کنیم. این ممکن است از نظر فیزیکی به صورت مخاط، افزایش وزن یا احتباس آب ظاهر شود.

دوشاها تحت تأثیر غذا، سبک زندگی، ریتم روزانه، خواب، رفتار، افکار، سفر، آب و هوا و فصول قرار دارند. هر کاری که انجام می دهیم روی دوشاها تأثیر می گذارد. آیورودا به عنوان یک علم پیشگیرانه و درمانی، به ما می آموزد که یک زندگی هماهنگ با آرایش دوشیک خود داشته باشیم.

 

واتا به چه معناست؟
واتا یکی از سه دوشا (انرژی) در طب آیورودا است. دو مورد دیگر پیتا و کافا هستند. طبق آیورودا، دوشاها بر فعالیت های فیزیولوژیکی بدن انسان نظارت دارند. واتا حرکات بدن مانند جریان خون، دفع و تنفس را کنترل می کند. به عنوان دوشا اولیه دیده می شود زیرا کافا و پیتا بدون آن قادر به حرکت نیستند...... واتا ترکیبی از هوا و اتر است. خشک، سبک، سرد، خشن، متحرک و همیشه در حال تغییر است. افرادی که عمدتاً واتا دوشا دارند، اغلب پرانرژی، خلاق و سرزنده هستند. آنها افراد سبک خواب با هضم حساس هستند. وقتی واتا از تعادل خارج می شود، می توانند مضطرب شوند، بی خوابی داشته باشند، وزن کم کنند و از سوء هاضمه رنج ببرند.
برای بازگرداندن دوشا واتا به تعادل
برای بازگرداندن دوشا واتا به تعادل، توصیه می شود زودتر به رختخواب بروید، به طور منظم غذا بخورید و بدن را گرم نگه دارید. فعالیت‌های بدنی که بر تعادل و انعطاف‌پذیری تمرکز دارند، مانند یوگا، رقص یا تای چی نیز مفید هستند. یوگی ها باید مراقبه، پایه و آساناهای متعادل کننده را به تمرین خود اضافه کنند تا ارتباط سالم ذهن و بدن دوباره برقرار شود...... ژست های زمینی مانند vrksasana (ژست درخت)، tadasana (ژست کوهستان) و Virabhadrasana (ژست جنگجو) ایده آل هستند. ساواسانا (ژست جسد) تسکین دهنده عدم تعادل واتا است و توصیه می شود حداقل 15 دقیقه در آن بماند.
کافا به چه معناست؟
کافا ترکیبی از آب و زمین است - دو عنصر اساسی که طبق فلسفه آیورودا همه چیز در جهان از آنها تشکیل شده است. در سنت آیورودا، سه دوشا وجود دارد که همگی از ترکیبات مختلفی از هوا، آب، آتش، خاک و اتر ساخته شده‌اند. علاوه بر کافا دوشا، واتا ترکیبی از هوا و اتر است و پیتا آب و آتش است.....
کافا به چه معناست؟
هر فردی با مخلوطی از این دوشاها در مقادیر متفاوت متولد می شود که معمولاً یکی از آنها برجسته است. به کسی که این را به عنوان دوشا غالب خود دارد، گفته می شود که آرام، زمینی و شهوانی است. با این حال، برای حفظ یک سبک زندگی سالم، فرد باید همیشه دوشاها را متعادل نگه دارد...... کافا اغلب به دلیل ماهیت مرطوب و سنگین آن با فصل زمستان مقایسه می شود. این انرژی است که به بهبودی از زخم ها و بیماری ها و ایجاد سلول های جدید و سالم کمک می کند.
پیتا به چه معناست؟
پیتا یکی از سه دوشا یا سه انرژی اساسی است که طبق آیورودا هر انسانی را تشکیل می دهد. پیتا سیستم متابولیک، دما، گرما و تغییرات بدن و ذهن را کنترل می کند....ویژگی های اصلی پیتا دوشا گرم، تیز، شدید، سبک، تلخ و پخش کننده است. پیتا دوشا ترکیبی از عناصر آتش و آب است. افراد با تسلط پیتا معمولا بدن و ذهن آتشین دارند. اندازه آنها هم از نظر قد و هم وزن متوسط است. هضم خوب و اشتها و تشنگی بسیار قوی دارند......پیتاها دارای اراده قوی، مسلط، جاه طلب، مصمم و قاطع هستند. اگر پیتا از تعادل خارج شود، آنها می توانند تحریک پذیر، عصبانی، قضاوت کننده، انتقادی و حتی پرخاشگر شوند. آنها ممکن است از معده اسیدی، پوست بیش از حد حساس، گرمای شدید بدن یا سوزش سر دل رنج ببرند.
برای برگرداندن پیتا به تعادل،
برای برگرداندن پیتا به تعادل، توصیه می شود از غذاهایی استفاده کنید که خواص پیتا را خنثی می کنند، غذاهای خنک کننده و آسیاب کننده مانند برنج باسماتی، نان، شیر، کره روغنی، خربزه یا خیار. پیتای نامتعادل باید از غذاهای تند و گرم کردن سبزیجات مانند سیر، پیاز یا فلفل تند اجتناب کند. همچنین انجام آساناهای یوگا مانند سلام ماه و تمرینات تنفسی خنک کننده توصیه می شود.... اگرچه پیتاها ممکن است به سمت آشتانگا یا یوگای داغ کشیده شوند، اما آنها باید این انواع را در حد اعتدال انجام دهند و روی آرام بخش و خنک کننده انواع یوگا، مانند یوگای ترمیمی یا یین تمرکز کنند. حرکات توصیه شده یوگا شامل خم شدن و چرخش به جلو است، زیرا این حرکات باعث شادابی و شادابی سیستم لنفاوی می شوند و تنش و گرما را از بدن خارج می کنند. فعالیت های بدنی آرامبخش و خنک کننده مانند پیاده روی در طبیعت و شنا نیز توصیه می شود.
برای برگرداندن پیتا به تعادل،
برای پیتاها، مهم است که به طور منظم غذا بخورند، زمانی را در طبیعت بگذرانند و زندگی خود را متعادل نگه دارند. ماساژ روزانه با استفاده از روغن های خنک کننده نیز مفید است. پیتاها باید خود را با رایحه های شیرین و خنک مانند اسطوخودوس، یاس یا بابونه احاطه کنند.
قبلی
بعدی
What does Vata mean
What does Pitta mean?