رژیم غذایی یوگی – رژیم ساتویک

رژیم ساتویک به چه معناست؟

رژیم ساتویک* که رژیم یوگیک نیز نامیده می شود، روشی از غذا خوردن است که در آن افراد غذاهایی با ویژگی ها یا کیفیت های ساتویک مصرف می کنند.

در فلسفه یوگا، ساتوا* (کلمه ای سانسکریت که به معنای خالص است) یکی از سه گونا* (یا اصول طبیعت) است که خلوص، انرژی، زندگی و پرانا را منعکس می کند. تصور می شود که غذاهای ساتویک هم برای بدن و هم برای ذهن حیات بخش هستند. بنابراین، تصور می‌شود که رژیم ساتویک با تغذیه کامل فرد، به کامل‌تر کردن تمرین یوگا کمک می‌کند.

 

رژیم ساتویک از اصول آیورودا پیروی می کند، اغلب گوشت و فرآورده های گوشتی را کاملاً منع می کند، اگرچه ممکن است مصرف ماهی و تخم مرغ را در بر بگیرد. چنین رژیمی شامل بسیاری از میوه ها و سبزیجات حیات بخش است. این فلسفه غذایی همچنین شامل محصولات لبنی ارگانیک با کیفیت بالا از گاوهایی است که با رفتارهای انسانی رفتار می کنند. با این حال، گنجاندن لبنیات بحث برانگیز است و برخی از پزشکان به طور کلی از آن صرف نظر می کنند.

غذاهای ساتویک اغلب سبک و تازه تهیه شده اند، و آشپز قصد دارد به اندازه کافی برای آن یک وعده غذایی آماده کند تا از باقی مانده یا ضایعات جلوگیری کند. رژیم غذایی ساتویک شامل غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده نمی شود و مصرف غذاهایی را که از طریق فرآیندهای مضر برای افراد، حیوانات یا محیط زیست ایجاد شده اند ممنوع می کند.

یک رژیم غذایی سنتی ساتویک شامل موارد زیر است:

لبنیات ارگانیک (گاهی اوقات با انتخاب خودداری می شود)
آجیل، دانه ها و حبوبات
روغن های گیاهی
سبزیجات و میوه ها
غلات کامل
شیرین کننده های طبیعی و فرآوری نشده (عسل خام، ملاس، شکر خام و غیره)
ادویه ها و گیاهان معتدل
پروتئین های مکمل و گیاهی

ساتوا* به چه معناست؟

ساتوا یکی از سه گونا (فضیلت/صفات) در فلسفه هندو و سامخیا است. این کلمه در زبان سانسکریت به معنای «نور»، «خوبی» و «پاکی» است.

در آیورودا و تمرین یوگای معنوی، افراد به دنبال دعوت و حفظ تعادل خود، ذهن و بدن از طریق سه “گونا”* هستند. کسانی که ساتوا انجام می دهند به دنبال تغذیه بدن با مواد خالص هستند و به اعمال پاکسازی می پردازند. این می تواند شامل رعایت رژیم غذایی ساتویک، مراقبه، پرانایاما، تمرین آسانا و/یا مطالعه کتاب مقدس باشد.

 

gunas

sattvic

Sattva