شما همان چیزی هستید که می خورید

غذای آماده: چه چیزی، چه زمانی و چگونه غذا بخوریم، همگی عواملی به یک اندازه برای حمایت از تمرین یوگا شما هستند. در زیر فهرستی از بهترین غذاها، زمان‌های روز برای خوردن، و آداب و رسوم غذایی وجود دارد که از تمرین شما روی تشک یوگا و خارج از تشک یوگا حمایت می‌کند.

تو چیزی هستی که می خوری
به عنوان یک دانشجوی یوگا، احتمالاً متوجه شده اید که واقعا همان چیزی هستید که می خورید. در یوگا، ما چیزی را داریم که به آن پنج بدن یا کوشا* می گوییم. کوشاها از یک لایه فیزیکی به نام بدن غذا یا آنامایا کوشا* و چهار جسم انرژی تشکیل شده اند که در زیر آن قرار دارند. بدنی که همه ما بیشتر با آن آشنا هستیم، بدن فیزیکی یا آنامایا کوشا، شامل تمام مواد غذایی است که در آن می ریزیم. «تایتیریا اوپانیشاد»* باستانی این موضوع را در آموزه‌های خود تأیید می‌کند: «انسان‌ها از بدن مادی ساخته شده از غذایی که می‌خورند ساخته شده‌اند. کسانی که از این بدن مراقبت می کنند توسط خود کیهان تغذیه می شوند.»

دوشاها

هر چه بیشتر یوگا انجام دهید و بیشتر مدیتیشن کنید، نسبت به صحت این جمله بیشتر حساس می شوید. شما یاد می گیرید که کدام غذاها و مایعات روح شما را تغذیه می کنند و شما را سرحال و متعادل می کنند و کدامیک شما را به سمت پایین می کشاند یا تحریک می کند. در یوگا، ما به دنبال یک حالت تعادل هستیم، که برای هرکس متفاوت است، همانطور که توسط دوشا* یا قانون اساسی هر فرد دیکته می شود. (در 3 دوشا آیورودا بیشتر بخوانید.)

طبق آیورودا، علم خواهر یوگا، هر انسانی دارای عناصر هر یک از سه دوشا – واتا، کافا و پیتا *– به درجات مختلف است. بنابراین، آنچه می خوریم و چگونه یوگا انجام می دهیم، یک تلاش برای همه نیست. با این حال، دستورالعمل های خاصی وجود دارد که همه ما می توانیم برای حمایت از تمرین آسانا خود دنبال کنیم.

چه زمانی غذا بخوریم

در آیورودا، ما چیزی را داریم که به آن دیناچاریا* یا روال روزانه می گوییم. این روال به این منظور است که با خوردن سه وعده غذایی در ساعات خاصی از روز، ما را به ریتم های طبیعت متصل کند. اساساً، شما می‌خواهید خواه ناخواه از خوردن غذا اجتناب کنید، زیرا ذهن و بدن شما احساس بی‌قراری، سردرگمی و ناتوانی در هضم یا خواب مناسب می‌کند. این روال روزانه به تعادل همه دوشاها کمک می کند – مهم نیست کدام قانون غالب است. صبحانه باید بین ساعت 7 تا 8 صبح خورده شود که بسته به دوشا غالب شما کمی متفاوت است. ناهار بین 11 صبح تا 1 بعد از ظهر خورده می شود، باز هم بسته به دوشا غالب شما. و شام بین ساعت 6 تا 8 بعد از ظهر نکته کلیدی در اینجا این است که زمان زیادی بین وعده های غذایی برای هضم غذا برای عملکرد بهینه خود در نظر بگیرید، در حالی که زمان زیادی بین غذا خوردن و رفتن به رختخواب در شب باقی می ماند. همچنین باید از خوردن یک وعده غذایی بزرگ قبل از تمرین آسانا خودداری کنید، زیرا آسانا باید با معده نسبتا خالی انجام شود.

 

چی بخورم

غذاهایی که ما می خوریم باید مغذی باشند، نه فقط از نظر تغذیه، بلکه از نظر روحی نیز. غذاهایی که می خوریم باعث افزایش انرژی پرانا یا نیروی حیاتی ما می شود. ما طبیعتاً می‌خواهیم غذاهایی بخوریم که به ما حیات و سرزندگی می‌دهند – به طوری که پرانای ما آزادانه و روان جریان یابد. همچنین ممکن است گفته شود آنچه که برای خوردن انتخاب می کنیم بازتابی از جایی است که در مسیر یوگا یا آگاهی در حال تکامل در آن قرار داریم.

در حالت ایده آل، ما غذاهایی را انتخاب می کنیم که خالص، تازه و ارگانیک هستند. بسیاری از ما رژیم گیاهخواری را ترجیح می دهیم زیرا غذا خوردن را به شیوه ساتویک* (مصالحانه) انتخاب می کنیم و در عین حال آهیمسا* (بی ضرر یا بدون خشونت) را نیز تمرین می کنیم. اگر رژیم گیاهخواری داشته باشیم، موجودات دیگر را نمی کشیم و آنامایا کوشا* خود را با گوشت حیوانات دیگر سنگین نمی کنیم. (بیاموزید که چرا یک رژیم غذایی گیاهی یوگی را بهتر می کند.)

بنابراین، رژیم غذایی ما باید بر روی میوه ها و سبزیجات ارگانیک تمرکز کند – خوردن رنگین کمانی از محصولات رنگارنگ ایده خوبی است. پروتئین ما باید از مغزها، کره های آجیل، دانه ها، لوبیاها و حبوبات باشد. رژیم غذایی یوگا در قلب خود یک ظرف پاک کننده و سم زدایی به نام کیچاری* دارد که از ماش زرد، برنج باسماتی، قی، سبزیجات و ادویه های مختلف تشکیل شده است. این یک غذای خوب برای خوردن زمانی است که واقعاً در مورد تمرین آسانا خود جدی هستید.

چربی های سالم مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، آووکادو و روغن کنجد نیز مانند غلات کامل مانند برنج، جو دوسر و کینوا نیز مفید هستند. وقتی صحبت از شکر می شود، عسل، ملاس و شربت افرا بهترین هستند، در حالی که ادویه های شیرین مانند دارچین، هل، رازیانه، زنجبیل، زیره، زردچوبه و نعناع نیز بسیار مورد توجه هستند. مطمئن شوید که از غذاهای فرآوری شده که حاوی پرانا کمی هستند خودداری کنید و همه غذاهای GMO باید از آشپزخانه شما خارج شوند. همچنین می‌خواهید در صورت امکان از غذاهای کنسرو شده، غذاهای سرخ شده، غذاهای مایکروویو و آرد سفید و شکر دوری کنید. (در ادامه مطلب چرا یوگی ها زردچوبه را دوست دارند.)

یوگی آب تمیز غنی شده با لیمو و لیموترش می نوشد و از مسکرات مانند ارواح و تنباکو اجتناب می کند. دمنوش های گیاهی نیز مورد خندان قرار می گیرد.

 

و نحوه غذا خوردن

به طور کلی، در ماه‌های گرم‌تر، وعده‌های غذایی سبک‌تر و در فصل‌های سردتر، وعده‌های غذایی سنگین‌تر می‌خوریم. ما غذای خود را به خوبی می جویم که به هضم سالم کمک می کند. ما همچنین به جای اینکه در حال حرکت یا در شرایط استرس زا باشیم، نشسته، در یک محیط آرام غذا می خوریم. به گفته آیورودا، این نیز به فرآیند گوارش کمک می کند و هضم خوب پایه و اساس سلامتی خوب است.

Namaste و Bon Apetit

غذاها را باید با عشق تهیه کرد و با شکرگزاری خورد. هر یک از ما – صرف نظر از اینکه دوشا ما را چه تعریف می کند – می توانیم با پیروی از این دستورالعمل های غذایی از تمرین آسانا خود حمایت کنیم.

 

dosha

Taittiriya Upanishad

annamaya kosha

koshas

vata, kapha and pitta

dinacharya

sattvic

ahimsa